02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای،اهمیت،مجازات و ارکان آن

منتشر شده توسط یسرا در 1399/6/1
جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای،اهمیت،مجازات و ارکان آن

جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای

جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای یکی از جرایمی است که در فضای سایبری و اینترنتی موجب خدشه دار شدن اعتبار و آبروی اشخاص می گردد.
در قانون مجازات اسلامی هتک حیثیت و یا هتک حرمت به رفتار و یا گفتاری گفته می‌شود که موجب خدشه دار شدن و قضاوت و زیر سوال رفتن اعتبار یا شخصیت شخص، اعم از حقوقی و حقیقی می‌شود و موجبات آزار و اذیت فرد را فراهم می‌کند.
هتک حیثیت می‌تواند از طرق مختلفی صورت بگیرد؛ از جمله توهین، افترا، بهتان، قذف و تهمت و هر رفتار و گفتاری که به وجهه اجتماعی آن شخص صدمه وارد کند.
از شروط تحقق جرم هتک حیثیت این است که لفظی که به فرد نسبت داده می‌شود دروغ و مخالف واقعیت باشد و اگر هم اظهارات مرتکب مطابق با واقعیت باشد، باید به گونه‌ای باشد که به حریم خصوصی فرد تجاوز کرده باشد.
وجود این شروط به این دلیل است که جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای در فضای عمومی مجازی و یا واقعی صورت می‌گیرد و اعتبار شخص را بین افراد زیادی خدشه دار می‌کند.

هتک حیثیت به چند صورت در قوانین ما پیش بینی شده است؟

هتک حیثیت به دو صورت در قوانین ما ذکر شده است.
اول در قانون مجازات به این صورت که جایی که هتک حرمت صورت می‌گیرد موضوعیت ندارد و بیشتر در فضای واقعی مطرح می‌شود.
دوم در قانون جرایم رایانه‌ای پیش بینی شده است که هتک حیثیت موضوع این ماده باید حتماً از طریق رایانه صورت بگیرد و خدشه دار شدن اعتبار و شخصیت اشخاص در فضای مجازی مثل هتک حیثیت در اینستاگرام، هتک حرمت در تلگرام و در کل جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای در فضای مجازی صورت بگیرد و از بین بردن آبروی فرد در فضاهای اینترنتی در دست و رایج بین مردم اتفاق بیفتد.

مجازات جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای در فضای مجازی چیست؟

در قانون جرایم رایانه‌ای مجازات در نظر گرفته شده برای هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه‌ای حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال است.
در ماده 16 قانون جرایم رایانه‌ای هر گونه نشر اکاذیب، اعم از فیلم، عکس و یا صوت را که به صورت تحریف شده در بیاید و با علم به دروغ بودن آن در فضای مجازی از طریق کامپیوتر و یا هر سیستم مخابراتی دیگری پخش شود، جرم دانسته و مشمول مجازات مقرر این ماده قرار داده است.

اهمیت جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ‌ای در چیست؟ چرا داشتن مشاوره و وکلای متخصص در مورد جرایم رایانه‌ای اهمیت پیدا کرده است؟

در سال‌های اخیر استفاده از فضای مجازی و رایانه‌ها بسیار گسترده شده است و ابزارهایی که در اختیار مردم است پیشرفت کرده‌اند و مردم بیشتر وقت خود را در فضای مجازی اینستاگرام و تلگرام می‌گذرانند و اغلب کارهای روزمره خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند.
به دنبال این پیشرفت و صرفه جویی در وقت و انرژی، جرایم زیادی هم در این فضا در حال رخ دادن است که از شکل سنتی آن خارج شده است و ویژگی‌های جدیدی به خود گرفته است.
به خاطر این که این جرایم را افرادی انجام می‌دهند که در علوم رایانه‌ای و مخابراتی ماهر هستند، پیدا کردن مجرم و پیگیری آن جرم تا رسیدن به حق بزه دیده، بسیار سخت شده است.
به همین دلیل داشتن مشاور و وکیلی که دانش علوم رایانه‌ای داشته باشد و به ابزارهای مجازی رایج دسترسی داشته باشد و اطلاعات به روز داشته باشد بسیار اهمیت پیدا می‌کند.
مخصوصاً در جرایمی همچون جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای که به صورت مستقیم با آبرو و اعتبار افراد سر و کار دارد، مشاوره‌ تخصصی و بالا بردن آگاهی بسیار پر اهمیت است.
 
جرم هتک حیثیت و نشراکاذیب
 
یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و مصادیق آن به طور خاص می‌گذرانند، کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید.

تیم تخصصی و حقوقی یسرا در زمینه مشاوره و وکالت پرونده‌های هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ‌ای چگونه خدمت رسانی می‌کنند؟

تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره رایگان هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
در موسسه حقوقی یسرا وکلا و مشاوران و متخصصان ماهر و با تجربه‌ای در زمینه مشاوره حقوقی جرايم ارتکابی در فضای مجازی مانند جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای حضور دارند که هم به پیشگیری از ارتکاب این جرایم و حفظ داده‌های شخصی به شما کمک می‌کنند و هم در روند رسیدگی و احقاق حق شما بسیار حرفه‌ای و با تجربه عمل می‌کنند.
علاوه بر آن، این تیم حقوقی و متخصص دارای سامانه‌ هوشمند یسرا است که تمام کارهای مشاوره کسب و کار ، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و قراردادهای فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد.
همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با کسب و کارهای مجازی و حقوق و قوانین سایبری و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.
تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که در دنیای مجازی صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند.

خدمات مشاوره حقوقی یسرا در حوزه مشاوره تخصصی و حقوقی در مورد نشر اکاذیب در فضای مجازی و هتک حیثیت رایانه ‌ای رایگان هستند؟

گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه رایانه و حقوق آن و اطلاع از چگونگی استفاده درست از اینستاگرام و تلگرام و حفظ اطلاعات و داده‌های شخصی در فضای مجازی از مشاوران و کارشناسان یسرا چه به صورت حضوری چه آنلاین و تلفنی، همگی در سر تا سر کشور رایگان هستند.
 همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.

نمونه پرونده جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای در اینستاگرام

در یک پرونده جوانی خواستگار یک خانم می شود و با توجه به عدم دریافت پاسخ مثبت از طرف خانم، اقدام به جمع آوری عکس های شخصی منتشر شده خانم از پیج اینستاگرام و تلگرام وی می کند و با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ، عکس های خانم را تبدیل به عکس های مبتذل و مستهجن می کند.
علاوه بر این، برخی عکس ها را طوری تغییر می دهد که خودش نیز در آن عکس ها حضور داشته است و در شرایط نامناسب و برهنه کنار خانم جوان بوده است.
لذا با بررسی فالوورهای خانم در پیج اینستاگرام با پیدا کردن شماره تماس نامزد و چند تن از بستگان خانم جوان، تصاویر مربوطه را از طریق یک پیج اینستاگرامی فیک، برای همه ارسال می کند.
با شکایت خانم و با پیگیری های پلیس فتا، مرد جوان شناسایی و دستگیر می شود و ایشان نیز به عمل ارتکابی اعتراف نموده و به جرم هتک حیثیت محکوم به تحمل یک سال حبس می شود.

مشاوره حقوقی پیرامون جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای

اگر شما درگیر پرونده با عنوان هک یا دسترسی غیرمجاز شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای یا از سوی مقابل نیازمند دفاع در یک دعوای هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به جرایم رایانه ای ، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره هک یا دسترسی غیرمجاز را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره رایگان یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
هتک حیثیت, جرم هتک حیثیت, نشر اکاذیب رایانه‌ای, هتک حیثیت در فضای مجازی, مجازات جرم هتک حیثیت, در فضای مجازی, مشاور و وکلای متخصص رایانه‌ای, مشاوران و وکلای یسرا, هتک حیثیت و نشراکاذیب در فضای مجازی, خدمات و مشاوره حقوقی یسرا, جرایم رایانه‌ای, جرایم سایبری, جرایم فضای مجازی,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است