جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه ای،اهمیت،مجازات و ارکان آن

هتک حیثیت, جرم هتک حیثیت, نشر اکاذیب رایانه‌ای, هتک حیثیت در فضای مجازی, مجازات جرم هتک حیثیت, در فضای مجازی, مشاور و وکلای متخصص رایانه‌ای, مشاوران و وکلای یسرا, هتک حیثیت و نشراکاذیب در فضای مجازی, خدمات و مشاوره حقوقی یسرا, جرایم رایانه‌ای, جرایم سایبری, جرایم فضای مجازی,

 

 

 
در قانون مجازات اسلامی هتک حیثیت و یا هتک حرمت به رفتار و یا گفتاری گفته می‌شود که موجب خدشه دار شدن و قضاوت و زیر سوال رفتن اعتبار یا شخصیت شخص اعم از حقوقی و حقیقی می‌شود و موجبات آزار و اذیت فرد را فراهم می‌کند.
هتک حیثیت می‌تواند از طرق مختلفی صورت بگیرد؛ از جمله: توهین، افترا، بهتان، قذف و تهمت و هر رفتار و گفتاری که به وجهه اجتماعی آن شخص صدمه وارد کند.
از شروط تحقق جرم هتک حیثیت این است که لفظی که به فرد نسبت داده می‌شود دروغ و مخالف واقعیت باشد. و اگر هم اظهارات مرتکب مطابق با واقعیت باشد؛ باید به گونه‌ای باشد که به حریم خصوصی فرد تجاوز کرده باشد. به این دلیل که هتک حیثیت در فضای عمومی مجازی و یا واقعی صورت می‌گیرد و اعتبار شخص را بین افراد زیادی خدشه دار می‌کند.
 
هتک حیثیت به چند صورت در قوانین ما پیش بینی شده است؟
هتک حیثیت به دو صورت در قوانین ما ذکر شده است؛ کی در قانون مجازات به این صورت که جایی که هتک حرمت صورت می‌گیرد موضوعیت ندارد و بیشتر در فضای واقعی مطرح می‌شود.
و دیگری در قانون جرایم رایانه‌ای پیش بینی شده است که هتک حیثیت موضوع این ماده باید حتماً از طریق رایانه صورت بگیرد و خدشه دار شدن اعتبار و شخصیت اشخاص در فضای مجازی مثل هتک حیثیت در اینستاگرام، هتک حرمت در تلگرام و در کل حتک حرمت به شکل رایانه‌ای صورت بگیرد و آبروی فرد در فضاهای مجازی در دست و رایج بین مردم اتفاق بیفتد.
 
مجازات جرم هتک حیثیت در فضای مجازی چیست؟
در قانون جرایم رایانه‌ای مجازات در نظر گرفته شده برای هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه‌ای؛ حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال است.
در ماده 16 قانون جرایم رایانه‌ای هر گونه نشر اکاذیب، اعم از فیلم و عکس و یا صوت را که به صورت تحریف شده در بیاید و با علم به دروغ بودن آن در فضای مجازی از طریق کامپیوتر و یا هر سیستم مخابراتی دیگری پخش شود؛ جرم دانسته و مشمول مجازات مقرر این ماده قرار داده است.
 
اهمیت جرم هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه‌ای در چیست؟ چرا داشتن مشاوره و وکلای متخصص در مورد جرایم رایانه‌ای اهمیت پیدا کرده است؟
در سال‌های اخیر که استفاده از فضای مجازی و رایانه‌ها بسیار گسترده شده است و ابزارهایی که در اختیار مردم است پیشرفت کرده‌اند و مردم بیشتر وقت خود را در فضای مجازی اینستاگرام و تلگرام و ... می‌گذرانند و اغلب کارهای روزمره خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند؛ به دنبال این پیشرفت و صرفه جویی در وقت و انرژی، جرایم زیادی هم در این فضا در حال رخ دادن است که از شکل سنتی آن خارج شده است و ویژگی‌های جدیدی به خود گرفته است.
به خاطر این که این جرایم را افرادی انجام می‌دهند که در علوم رایانه‌ای و مخابراتی ماهر هستند؛ پیدا کردن مجرم و پیگیری آن جرم تا رسیدن به حق بزه دیده، بسیار سخت شده است.
به همین دلیل داشتن مشاور و وکیلی که دانش علوم رایانه‌ای داشته باشد و به ابزارهای مجازی رایج دسترسی داشته باشد و اطلاعات به روز داشته باشد بسیار اهمیت پیدا می‌کند.
مخصوصاً در جرایمی همچون هتک حیثیت و نشر اکاذیب که به صورت مستقیم با آبرو و اعتبار افراد سر و کار دارد، مشاوره‌ی تخصصی و بالا بردن آگاهی بسیار پر اهمیت است.
یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و مصادیق آن به طور خاص می‌گذرانند؛ کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید.
تیم تخصصی و حقوقی یسرا در زمینه مشاوره و وکالت پرونده‌های هتک حیثیت و نشر اکاذیب رایانه‌ای چگونه خدمت رسانی می‌کنند؟
تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ی ارايه‌ی مشاوره رایگان هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
در موسسه حقوقی یسرا وکلا و مشاوران و متخصصان ماهر و با تجربه‌ای در زمینه مشاوره حقوقی جرايم ارتکابی در فضای مجازی حضور دارند؛ که هم به پیشگیری از ارتکاب این جرایم و حفظ داده‌های شخصی به شما کمک می‌کنند و هم در روند رسیدگی و احقاق حق شما بسیار حرفه‌ای و با تجربه عمل می‌کنند.
علاوه بر آن، این تیم حقوقی و متخصص دارای سامانه‌ی هوشمند یسرا است؛ که تمام کارهای مشاوره کسب و کار، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و قراردادهای فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد و همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است؛ که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با کسب و کارهای مجازی و حقوق و قوانین سایبری و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.
تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که در دنیای مجازی صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند.
خدمات مشاوره حقوقی یسرا در حوزه مشاوره تخصصی و حقوقی در مورد نشر اکاذیب در فضای مجازی و هتک حیثیت رایانه‌ای رایگان هستند؟
گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه رایانه و حقوق آن و اطلاع از چگونگی استفاده درست از اینستاگرام و تلگرام و حفظ اطلاعات و داده‌های شخصی در فضای مجازی از مشاوران و کارشناسان یسرا چه به صورت حضوری چه آنلاین و تلفنی، همگی در سر تا سر کشور رایگان هستند.
 و همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ی دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند؛ با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
 
نمونه ی پرونده ی هتک حیثیت و نشر اکاذیب در اینستاگرام
در یک پرونده جوانی ، خواستگار یک خانم می شود و با توجه به عدم دریافت پاسخ مثبت از طرف خانم ، اقدام به جمع آوری عکس های شخصی منتشر شده ی خانم از پیج اینستاگرام و تلگرام وی می شود و با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ ، عکس های خانم را تبدیل به عکس های مبتذل و مستهجن می کند و برخی عکس ها را طوری تغییر میدهد که خودش نیز در آن عکس ها حضور داشته است و در شرایط نامناسب و برهنه کنار خانم جوان بوده ، لذا با بررسی فالوورهای خانم در پیج اینستاگرام با پیدا کردن شماره تماس نامزد و چند تن از بستگان خانم جوان ، تصاویر مربوطه را از طریق یک پیج اینستاگرامی فیک ، برای همه ارسال میکند. لذا خانم اقدام به شکایت نموده و با پیگیری های پلیس فتا ، مرد جوان شناسایی و دستگیر می شود و ایشان نیز به عمل ارتکابی اعتراف نموده و به جرم هتک حیثیت محکوم به تحمل یک سال حبس می شود.