02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

جرم تهدید به پخش فیلم و یا عکس های خصوصی دیگران در فضای مجازی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/25
جرم تهدید به پخش فیلم و یا عکس های خصوصی دیگران در فضای مجازی

جرم تهدید به پخش فیلم و یا عکس های خصوصی دیگران در فضای مجازی

یکی از جرایمی که متاسفانه به دفعات شاهد رخداد آن هستیم تهدید به پخش فیلم و یا عکس های خصوصی دیگران در فضای مجازی است. در حال حاضر با روند سریع رشد تکنولوژی و استفاده از اینترنت و انواع نرم افزارهای رایانه ای رو به رو هستیم. نرم افزارهایی همچون اینستاگرام، واتس اپ، فیس بوک و تلگرام تقریباً بر روی تلفن همراه اکثر افراد نصب شده اند و علیرغم استفاده های مفیدی که می توان از آن ها نمود متأسفانه تعدادی افراد با سوء استفاده از این فضا با انگیزه های مختلفی مرتکب جرم می شوند.
یکی از جرایمی که این روزها افزایش داشته است تهدید کردن دیگران به پخش فیلم یا عکس های خصوصی آنها در فضای مجازی است. قربانی این جرایم بیشتر زنان و دختران هستند و مجرم از راه های مختلف با بدست آوردن عکس یا فیلم از آنها، شروع به تهدید می کند. در ادامه این نوشته به شما می گوییم چنانچه با این قبیل افراد برخورد کردید و از طرف آن ها تهدید شدید چه کارهایی باید انجام دهید.

قانون چه می گوید؟

قانونگذار برای کسانی که دیگران را به هر طریقی تهدید نمایند تا 74 ضربه شلاق یا زندان تا دو سال مجازات در نظر گرفته است. این تهدید شامل تهدید به پخش فیلم و یا عکس های خصوصی دیگران در فضای مجازی هم می شود. مطابق ماده ۶۶۹ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ مصوب شده است: «هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید،‌ اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو‌ ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»
در نظر داشته باشید این تنها مجازات تهدید به انتشار عکس و فیلم های خصوصی دیگری است. چنانچه مرتکب علاوه بر تهدید، عکس و فیلم ها را پخش کند مطابق ماده 745 قانون مجازات اسلامی نیز مجازات می شود. به موجب این ماده «هرکس به وسیله سامانه ‎های رایانه‎ ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»
 
تهدید به پخش فیلم و یا عکس های خصوصی دیگران

تهدید به پخش عکس و فیلم های خصوصی دیگران در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی پر کاربرد هست که افراد مطالب و عکس ها و فیلم ها خود را به اشتراک می گذارند. افرادی از طریق دایرکت یا از طریق پیج شخصی خود و یا حتی ممکن است در کامنت دیگری را تهدید به انتشار عکس ها یا فیلم های خصوصی وی نمایند. در این مواقع کاملاً هوشیار باشید و مدارک موجود را نگه دارید و پاک نکنید تا پلیس فتا از طریق مدارک موجود، شخص مجرم را پیدا کرده و به مقام قضایی معرفی نماید.

تهدید  در واتس اپ و تلگرام

واتس اپ و تلگرام از دیگر بستر هایی است که افراد از آنها برای فرستادن عکس و فیلم های خود استفاده می کنند. متاسفانه برخی با فریب دیگری و به بهانه دوستی و یا ازدواج به فرد نزدیک شده و قربانی بعد از اعتماد به شخص، عکس و فیلم خود را در اختیار وی قرار می دهد و بعد از مدتی که دچار اختلافاتی می شوند، فرد قربانی را تهدید به پخش این عکس و فیلم ها می نماید.

چگونه شکایت کنیم؟

در صورتی که تهدید به پخش فیلم و یا عکس های خصوصی دیگران در مورد خودتان رخ داد، قبل از هر چیز نگران نشوید و کاملاً کنترل اوضاع را به دست گیرید. بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل متخصص مشورت نمایید. سپس تمامی مدارک موجود را ضمیمه شکایت خود کرده و به دفاتر خدمات قضایی یا دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کرده و شکایت خود را ثبت نمایید. بعد از آن پرونده به دادسرا و سپس برای شناسایی مجرم و تحقیق و تفحص به پلیس فتا ارجاع می شود و با پیگیری های پلیس متهم شناسایی شده و پرونده به دادسرای جرایم اینترنتی برمی گردد و پس از اخذ توضیحات از متهم و کافی بودن دلایل و مدارک آن، قرار جلب به دادرسی صادر شده و پرونده به دادگاه کیفری دو محل وقوع جرم ارجاع می شود تا دادگاه متهم را به مجازات جرم ارتکابی محکوم نماید.

نمونه پرونده تهدید به پخش تصاویر خصوصی دیگری

در ادامه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس به نشانی www.cyberpolice.ir نمونه ای از پرونده با موضوع تهدید به پخش تصاویر خصوصی دختر جوان و اخاذی 100 میلیون ریالی از او را شرح می دهیم:
رئیس پلیس فتای استان مرکزی گفت: فرد شیادی که با تهدید انتشار تصاویر خانم جوانی در فضای مجازی اقدام به کلاه‌برداری 100 میلیون ریالی از این خانم جوان کرده بود، در تحقیقات کارشناسان پلیس فتا استان شناسایی و دستگیر شد.
پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا : سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی در تشریح این خبر گفت در پی شکایت خانمی مبنی بر اخاذی از وی در فضای مجازی توسط فردی ناشناس و تهدید به انتشار تصاویر و هتک حیثیت در شبکه‌های اجتماعی، موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.
وی افزود: در تحقیقات اولیه کارشناسان پلیس فتا مشخص شد فرد کلاه‌بردار با تهدید شاکی به انتشار تصاویر شخصی‌اش در فضای مجازی اقدام به اخاذی 100 میلیون ریالی از این خانم کرده است.
این مقام انتظامی اظهار داشت: در ادامه تحقیقات پلیس، فرد کلاه‌بردار دریکی از استان‌های مرزی کشور شناسایی و با دستور مقام قضائی دستگیر و به اراک منتقل شد.
سرهنگ آنقی بیان داشت: متهم در بازجویی‌های پلیس اذعان کرد که مدتی پیش دریکی از شبکه‌های اجتماعی با شاکی رابطه دوستی داشته و از همان موقع تعدادی عکس و فیلم از وی تهیه‌ کرده که بعد از به هم خوردن رابطه و عدم تمایل شاکی به ادامه رابطه دوستی، اقدام به تهدید و اخاذی از وی کرده است.
رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان با اشاره به اینکه فرد کلاه‌بردار در چندین مرحله 100 میلیون ریال از شاکی اخاذی کرده بود، افزود: متهم با تکمیل تحقیقات پلیس برای برخورد قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.
بنابراین طبق توصیه پلیس تحت هیچ شرایطی به پیام‌های افراد غریبه که از طریق شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و واتس اپ و تلگرام دریافت می‌کنید پاسخ ندهید و در صورتی که با مزاحمت و یا تهدیدی از سوی افرادی برخورد کردید فوراً به پلیس اطلاع دهید.
 
تهدید, فیلم و عکس خصوصی, قانون مجازات اسلامی, فضای مجازی, پلیس فتا, شکایت,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است