02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

جرم ترمینیشن و قاچاق مکالمات به چه معناست

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/27
جرم ترمینیشن و قاچاق مکالمات به چه معناست

ترمینیشن و قاچاق مکالمات

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، جرایم و خطاها نیز به بستر اینترنت و رایانه کشیده شده‌اند. از جمله جرایم رایج این روزها، ترمینیشن و قاچاق مکالمات است. این جرم برای قاچاقیان سودآور و پرمنفعت است. به همین دلیل افراد هنوز به طور گسترده دست به چنین اقداماتی می‌زنند.
استفاده از تلفن‌های سنتی بسیار ساده بود. ابتدا خط تلفن می‌خریدید و بعد شماره‌ای خاص به شما تعلق می‌گرفت. با گرفتن هر شماره‌ای، به تلفن مربوطه وصل می‌شدید و مکالمه شروع می‌شد. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن فناوری وویپ، ماهیت تماس‌ها نیز تغییر کرده است.

ترمینیشن و قاچاق مکالمات چیست؟

وویپ فناوری جدیدی است که امکان برقراری تماس بر بستر اینترنت را فراهم کرده است. در این فناوری، می‌شود تماس‌های بین‌الملل نیز ارسال و دریافت کرد. همین موضوع سبب شده، این مکالمات به نسبت مکالمات سنتی، پیچیده‌تر باشند. در ادامه از مفاهیم مورداستفاده در این نوع تماس‌ها صحبت خواهیم کرد.
در مکالماتی که از طریق فناوری وویپ، یا تماس بر بستر اینترنت انجام می‌گیرند؛ هر مکالمه یک نقطه فرستنده و یک نقطه گیرنده دارد. ترمینیشن در این نوع مکالمات به دریافت تماس از نقطه فرستنده که در بیرون از کشور قرار دارد اطلاق می‌شود. این عمل بنا به دلایلی که در ادامه توضیح خواهیم داد، در ایران جرم محسوب می‌شود.
فرض کنید هر مکالمه دو نیمه داشته باشد. نیمه اول مربوط به نقطه تماس‌گیرنده است و در کشور مبدا قرار دارد. نیمه دوم که به پاسخگو برمی‌گردد در داخل ایران است. به این نیمه دوم، ترمینیشن یا پایانش تماس گفته می‌شود.

اوریجینیشن چیست؟

اوریجینیشن عمل مخالف ترمینیشن است. اما در این عمل نیز نمی‌توانیم بگوییم، نقطه فرستنده، تماس یا مکالمه را آغاز می‌کند.
روش کار تماس‌های وویپ به این صورت است، که شما با شماره اختصاصی خود تماس می‌گیرید، تماس به خدمات‌دهنده شما وصل شده و از آنجا دوباره به شما منتقل می‌شود. به عبارت ساده، اوریجنیشن یعنی برقراری تماس از داخل به خارج. برای این امر نیاز به شماره تلفن اختصاصی هست، بر خلاف ترمینیشن که به شماره نیاز ندارد.
 
در این حالت، نیمه اول تماس در ایران است و نیمه دوم در بیرون از کشور. به این عملیات آغازش نیز گفته می‌شود. عملیات آغازش در هر کشوری آزادسازی می‌شود، چون درآمدزا است. این عملیات علاوه بر کاهش هزینه ارزی اپراتورهای داخلی، ایجاد اشتغال نیز می‌کند.

ترمینیشن در مخابرات

در داخل ایران، کارگزاری و خدمات‌دهنده قانونی وویپ و این شکل مکالمات، در کل شرکت مخابرات ایران و به طور خاص، شرکت ارتباطات زیرساخت هستند. آن چه در برقراری تماس داخلی به خارج یا دریافت تماس از خارج به داخل باید بررسی شود، زیر نظر این شرکت انجام می‌گیرد.
در مکالمات ترمینیشن به داخل ایران، اپراتور ایرانی یعنی شرکت ارتباطات زیر ساخت، اپراتور تماس‌گیرنده را شناسایی کرده و تماس را برقرار می‌کند. پس از این، جهت محاسبه هزینه، شروع به شمارش تعداد دقایق مکالمه می‌کند. در پایان هر دوره نیز، مطالبات ارزی از اپراتورهای مختلف محاسبه شده و دریافت می‌گردد.
 
ترمینیشن و قاچاق مکالمات

جرم ترمینیشن و قاچاق مکالمات چیست؟

در مکالمات بین‌الملل، هزینه عملیات ترمینیشن، بر گردن دریافت‌کننده تماس است. یعنی اگر از کشوری دیگر، تماسی با داخل ایران گرفته شود، هزینه این تماس بر دوش اپراتور ایرانی است. به همین دلیل مخابرات هر دو کشور باید قراردادی برای تصفیه این مکالمات بین‌الملل بین خود داشته باشند.
از همین جا است که برقراری تماس‌های ترمینیشن از منابعی که مجوز ندارند، غیرقانونی بوده و جرم محسوب می‌شود. به این جرم قاچاق ترافیک نیز گفته می‌شود. تماس‌های ترمینیشن غیرقانونی خسارت سنگینی به مخابرات کشور وارد کرده و امنیت ملی را نیز در مخاطره قرار می‌دهند.

ماده قانونی ترمینیشن

در قانون جرایم رایانه‌ای ایران، برای مکالمات ترمینیشن و قاچاق مکالمات و اوریجینشن غیرقانونی، مجازات تعیین شده است. به موجب ماده ۲۴ این قانون:
هر گاه شخصی بدون داشتن مجوز قانونی، جهت برقراری ارتباطات مخابراتی مبنی بر اینترنت، از پهنای باند بین‌الملل، از داخل به بیرون از کشور یا بالعکس استفاده کند. مجازات وی از ۱ تا ۳ سال حبس یا غرامت نقدی به میزان ۱۰۰ میلیون ریال تا ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال یا هر دو مجازات خواهد بود.
به موجب این ماده برای برقراری تماس ترمینیشن و اوریجینیشن بر بستر پهنای باند بین‌الملل، باید از مرجع ذی‌صلاح، مجوز قانونی گرفت. هرچند تاکنون به شدت با مجرمان این عرصه برخورد شده، همچنان این جرم در حال وقوع و پیشرفت است.

تشخیص جرم ترمینیشن و قاچاق مکالمات

تماس‌های اینترنتی از طریق پروتکل باز و لوگ‌های ورود و خروج اطلاعات قابل‌پیگیری هستند. چون به موجب این امر، اطلاعات تماس در سیستم ضبط می‌شود.
همچنین طبق ماده ۳۲ قانون جرایم رایانه‌ای، تمامی مراجعی که خدمات دسترسی به تماس‌های اینترنتی ارائه می‌دهند، باید لوگ‌های ارتباطات را حفظ کنند، یعنی اطلاعات مکالمات را نگهداری کنند.
به همین دلیل، هر ترافیک و پروتکلی که برای برقراری تماس اینترنتی استفاده شده قابل ردیابی و شناسایی است. شرکت ارتباطات زیرساخت و هر مرجعی که بر ارتباطات نظارت دارد، می‌توانند از این روش اقدامات مجرمانه در زمینه قاچاق مکالمه را بیابند.

وکالت ترمینیشن

همانطور که گفتیم، شرکت ارتباطات زیرساخت یا مراجع دیگری که وظیفه نظارت بر ارتباطات را برعهده دارند، می‌توانند از روش ذکرشده، متخلفین قاچاق صوت را شناسایی کنند.
متهمان این پرونده‌ها ممکن است از مفاد قانونی مربوطه اطلاع نداشته باشند. به همین دلیل ضروری است جهت مشاوره و دریافت خدمات حقوقی از طریق یک وکیل معتبر، اقدام کنند. وکیل با تجربه و متخصص در زمینه ترمینیشن و قاچاق مکالمات می‌تواند در زمینه اثبات یا استناد کردن برای این جرم به افراد که در معرض خطر این نوع از جرم قرار گرفته اند یاری رساند و وکالت آنها را بر دوش بگیرد.

قاچاق مکالمه چیست؟

با گسترش فناوری تماس بر بستر اینترنت، مشکلات مختلفی پدید آمدند. روش کار این فناوری، با تماس‌های سنتی متفاوت است. همین مورد موجب شده، بستر مناسبی برای قاچاقچیان صوت فراهم آید. در تماس‌های اینترنتی وویپ، یک نقطه مبدا هست و یک نقطه مقصد.
در مکالمات بین‌الملل، اگر مبدا تماس جایی بیرون از کشور باشد و مقصد در داخل ایران، عملیات ترمینیشن یا پایانش صورت می‌گیرد. در برابر، اگر مبدا تماس ایران باشد و مقصد، بیرون از کشور، عملیات اوریجنیشن یا آغازش صورت گرفته است.
عملیات ترمینیشن برای کشور مقصد، یعنی مثلا ایران، هزینه‌بردار است. به همین دلیل باید بین اپراتور داخلی و اپراتور خارجی، قراردادی جهت تسویه این مکالمات بسته شده باشد. در ایران، اپراتور قانونی که ارتباطات بین‌الملل را مدیریت می‌کند، شرکت ارتباطات زیرساخت است.
از آنجایی که ترمینیشن برای کشور هزینه بردار است، انجام آن بدون داشتن مجوز از مراجع ذی‌صلاح، غیرقانونی بوده و جرم محسوب می‌شود. در ماده ۲۴ قانون جرایم رایانه‌ای نیز مجازات این جرم حبس و جریمه نقدی تعیین شده است.
 
اورجینیشن, فناوری وویپ, ترمینیشن در مخابرات, ماده قانونی ترمینیشن, جرایم رایانه ‌ای, قاچاق مکالمه, وکالت ترمینیشن, تشخیص جرم ترمینیشن, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است