02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

در اتاق های خرید و فروش طلا چه خبر است

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/1
 در اتاق های خرید و فروش طلا چه خبر است

خرید و فروش طلا

حتما شما هم در تلگرام ، به کانال هایی که در آن معاملات خرید و فروش طلا یا معاملات سکه و یا معاملات دلار انجام می‌شود، برخورد کرده‌اید.
اگر وارد این نوع کانال ها شده باشید، می‌دانیدکه روزانه افراد مختلف با ثبت اطلاعات هویتی و مالی خود می‌توانند با یکدیگر معامله کنند و طلا و دلار و سکه بخرند و بفروشند و درصدی از این معامله هم به مدیران کانال می‌رسد.
در نگاه اول همه چیز عادی و قابل توجیه است. مثل هر بنگاه دیگری، خریدار و فروشنده معامله می‌کنند و درصدی از معامله هم به بنگاه می‌رسد.
اما در این بین چند اتفاق دیگر هم می‌افتد که اگر آنها را بدانید، شاید موضوع برای شما از حالت یک معامله عادی خارج شود.
فرض کنید قرار است این معامله را در یک بنگاه حقیقی و با حضور آدم های واقعی انجام دهید.
در این حالت علاوه بر اینکه نام و هویت و آدرس طرف معامله و بنگاه واسطه معامله را می‌دانید، قبل از توافق درباره مبلغ معامله، شما پول را پرداخت و کالا را تحویل می‌گیرید. درباره بازارهای مالی مانند بورس هم، متولیان این بازارها موظف به احراز هویت معامله‌گران هستند و شخصیت حقوقی متولیان بازار هم شناخته شده و تایید شده و قابل پیگیری است.
اما با وجود همه این تمهیدات، شما هیچگاه اطلاعات محرمانه حساب های بانکی خود را در اختیار معامله‌گران کارگزاران معاملات بورسی یا واسطه‌ های معاملات حقیقی قرار نمی‌دهید.
حالا بیایید وضعیت را در کانال های تلگرامی معاملات و خرید و فروش طلا و ارز بررسی کنیم.
شما در این اتاق های معاملاتی با افرادی طرف هستید که مطلقا هیچ رد و نشانی از آنها در جایی وجود ندارد و تنها اکانت هایی تلگرامی هستند که در بهترین حالت توسط ادمین کانال، احراز هویت شده‌اند.

اما ادمین کانال کیست و چه شرایطی دارد؟

این، جالب ترین بخش ماجراست، چرا که هر فرد عادی تنها با داشتن یک اکانت تلگرامی که ساختن آن بر روی هر خط تلفن همراه، ساده و بی هزینه است، می‌تواند یک کانال خرید و فروش طلا یا ارز و غیره راه ‌اندازی کند.
کل سرمایه مورد نیاز برای این کار هم چیزی در حدود 10 تا 12 میلیون تومان هزینه برای خرید و نصب یک ربات (یعنی یک برنامه خودکار که قالب های مختلف آن توسط برنامه نویسان نوشته شده و در اینترنت قابل خرید و دانلود است) می باشد که کانال خود را تبدیل به اتاق معاملات طلا و ارز کند.
 
به این ترتیب ما با بنگاهی طرف هستیم که هیچ اطلاعی از نام و نشان مسئول آن نداریم و در هر لحظه‌ای که این اکانت تلگرامی غیرفعال شود، تمام بنگاه و اطلاعات و طرف‌های معاملاتی آن در یک لحظه از دسترس خارج می شوند.
آنچه شما به عنوان یک کاربر عضو از دیگر اعضا و البته از مدیران کانال که سود معاملات را دریافت می‌کرده‌اند در اختیار دارید، دقیقا هیچ است. اما در مقابل مدیرانی که شما اصلا آنها را نمی‌شناسید، درباره ریز معاملات و اطلاعات بانکی شما حداقل این چیزها را می‌دانند:
  • گزارش حساب هر فرد داخل ربات
  • امکان درخواست بلوکه کردن معامله توسط مدیر ربات
  • قابلیت مشاهده ریز فعالیت های کاربران
این حداقل چیزی است که شما با عضویت و انجام معامله و خرید و فروش طلا در کانال های تلگرامی در اختیار مدیران ناشناس این کانال ها ‌گذارید، در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که این کانال ها حتی یک ساعت بعد وجود داشته باشند و یا در صورت ادامه فعالیت، از اطلاعات شما که در اختیار دارند توسط خودشان یا هکرهایی که موفق به هک کانال آنها شوند، سوء استفاده نشود.
همچنین در این اتاق ها، مدیران اختیار دارند تا برای افراد مختلف، کمیسیون های متفاوت در نظر بگیرند، معاملات یک کاربر را مسدود کنند و ده‌ ها راه دیگر هم وجود دارد که به آنان اجازه می‌دهد تا با وارد کردن چند اکانت به داخل اتاق و ایجاد تغییر در دسترسی های شما، همواره علاوه بر کمیسیون معاملات، طرف برنده یک معامله با شما نیز باشند.
شاید بگویید این نوع شگردها در سایت های قانونی و کارگزاری‌ های رسمی نیز امکان دارد. اما نکته مهم اینجاست که سایت های قانونی دارای مجوز از نهادهای قانونی و صنفی و کارگزاری‌ های رسمی، نمی‌توانند یک شبه غیب شوند و در طول فعالیتشان هم باید در مراجع قانونی و قضایی درقبال شکایت هایی که کاربرانشان از آنها دارند، پاسخگو باشند.
اما در کانال های تلگرامی شما در اتاقی تاریک که هیچ کس دیگری را نمی‌بیند و هر لحظه ممکن است کل اتاق ناپدید شود، در شرایطی اقدام به معامله می‌کنید که صاحب اتاق با چشمان باز، شما را می‌بیند!
ورود به چنین اتاق هایی و انجام چنین معاملاتی آنقدر نا مطمئن و دارای ریسک بالاست که طبیعتا برای خرید و فروش طلا و اموال گرانبهایی همچون ارز توصیه نمی‌شود، اما وقتی قرار است اطلاعات حساب شما در دسترس این کانال ها باشد، حتی برای خرید یک بسته آدامس هم انجام چنین ریسکی عاقلانه به نظر نمی‌رسد.
در این میان اما تاسف ‌بارترین بخش ماجرا این است که برخی مراجع صنفی مانند اتحادیه طلا و جواهر، به بهانه تخلفات این نوع کانال ها، نسبت به کل معاملات آنلاین طلا هشدار می‌دهند و به گونه‌ای صحبت می‌کنند که گویا همه معاملات آنلاین، بستر کلاهبرداری است.
در حالی که در عمل همه سختگیری‌ ها و محدودیت ها و نظارت ها بر کسب و کارهای قانونی و دارای مجوزهای صنفی این حوزه اعمال می‌شود، اما تا کنون شاهد برخورد با کانال های غیرقانونی تلگرامی نبوده‌ایم.
این برخورد دوگانه، یعنی آزاد گذاشتن کانال های مجهول الهویه و فاقد مجوز و سخت‌گیری مضاعف بر سایت های قانونی، صادقانه بودن هشدارهای مسئولان صنف طلا و جواهر را با ابهام مواجه می‌کند.
آیا آنها نمی‌دانند کلاهبرداری‌ ها در کجا انجام می‌شود و کدام سایت ها تحت نظارت مراجع قانونی کار می‌کنند؟
اینکه با کانال ها و پیج‌ های غیرقانونی برخورد نشود و گناه آنها را به پای سایت های قانونی بنویسند، از سر دلسوزی برای مردم است یا وارونه نمایی واقعیت برای تخریب رقبای قانونی بازار سنتی خرید و فروش طلا و جواهر؟
 
خرید و فروش طلا
 
رئیس کمیسیون بازرسی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می گوید:
هیچ‌کس نمی‌تواند کسب و کار دارای پروانه و مجوز را غیرقانونی اعلام کند. نمی دانیم چرا اتاق اصناف نامه ضوابط صدور پروانه معاملات آنلاین طلا را تایید نمی‌کند.
در یک سال گذشته اتحادیه صنف طلا و جواهر بارها بر غیرقانونی بودن هرگونه معامله طلا در فضای مجازی تاکید کرده و سوال صاحبان پلتفرم های قانونی طلا این است که با وجود مجوزهای چندگانه‌ای که ما از مراجع قانونی دریافت کرده‌ایم، چگونه ممکن است ما را غیرقانونی اعلام کنند؟
ششگلانی رئیس کمیسیون بازرسی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی در گفتگو با لگال، در پاسخ به این سوال گفت:
با اشاره به این که در اختلاف بین اتحادیه‌ های کسب و کار سنتی و کسب و کارهای آنلاین همیشه برخی سخنان اغراق آمیز مطرح می‌شود و این که بگویند همه انواع خرید و فروش آنلاین طلا، غیرقانونی است، از همان جنس حرف های اغراق شده است؛ نه تنها طلا، بلکه در هر صنفی، وقتی بر اساس قانون نظام صنفی ، پروانه‌ای صادر می‌شود و کسب و کاری توانسته شرایط دریافت پروانه را کسب کند، کارش قانونی است و فرقی ندارد که طلا بفروشد یا پوشاک یا هر چیز دیگری.
ششگلانی با تاکید بر این که رسالت اتحادیه کسب و کارهای مجازی که در سال 96 راه اندازی شده است، دادن پروانه کسب و نظارت و رسیدگی به امور تمام کسب و کارهایی است که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، افزود:
این اتحادیه بر اساس قانون نظام صنفی شکل گرفته و تمام وظایفی که برای شناسایی و احراز هویت یک کسب و کار باید انجام شود را انجام می‌دهد.
وی همچنن با بیان این که وقتی کسب و کاری ای نماد دارد معنایش این است که یک فرد حقیقی احراز هویت شده پشت این کسب وکار وجود دارد، افزود وقتی ما طبق قانون به کسب و کاری پروانه می‌دهیم، این کسب و کار قانونی است و وقتی برخی افراد شاید برای انتفاع خودف مدعی شوند همه این کسب و کارها غیر قانونی است، مردم را سردرگم می‌کنند و باعث می‌شوند عده‌ای سودجو واقعا بسترهای غیرقانونی را برای معاملات مردم مهیا کنند. اما واضح است که اگر کسی بگوید کسب و کارهای مجوز دار هم مانند کسب و کارهای فاقد مجوز و احراز هویت نشده، غیرقانونی هستند، خودش حرف غیرقانونی زده و اگر چنین باشد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.
ششگلانی با تاکید بر این که تخلف در همه کسب و کارهای آنلاین و سنتی احتمال وقوع دارد و هرکس پروانه کسب دارد از هر نوع خطایی منزه نیست، گفت:
اتحادیه کسب و کارهای مجازی ، چون یک نهاد کشوری است، زیر نظر اتاق اصناف ایران فعالیت می‌کند و در این اتحادیه با توجه به حساسیت موضوع طلا، کارگروهی تشکیل شد برای اینکه دوستانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند مسائل را مطرح کنند و این مسائل با حضور اعضای اتحادیه بررسی شد و در نهایت آیین نامه ای طراحی شد که باید به تاید اتاق اصناف می‌رسید. اینکه چرا در یک سال گذشته هنوز این تاییدیه داده نشده سوالی است که ما جوابی برای آن به دست نیاوردیم.
رئیس کمیسیون نظارت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی درباره رواج کانال های تلگرامی و پیج های اینستاگرامی که در آنها معاملات طلا انجام می‌شود نیز گفت:
توصیه من به مردم این است که این بسترها برای خرید و فروش طلا امن نیست اما درباره سایت های دارای نماد و پروانه، ما در اتحادیه نظارت داریم و درصورت شکایت خریداران، کمیسیون بازرسی وود می‌کند و اجازه تضییع حقوق مشریان را نمی‌دهد و به جز شکایت های مردمی، بازرسی های مستمر هم برای نظارت بر این کسب و کارها صورت می‌گیرد و دادستانی و تعزیرات هم در این زمینه با ما تعامل مطلوب دارند.
 
 
اتاق معاملات طلا و ارز, کانال خرید و فروش طلا, اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است