02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

توهین رایانه ای چیست و چگونه صورت می گیرد

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/11
توهین رایانه ای چیست و چگونه صورت می گیرد

تعریف توهین رایانه ای

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی استفاده از اینترنت و فضای مجازی و ابزارهای نوین اطلاع و پیام رسانی؛ جرم‌های واقع شده مانند توهین رایانه ای هم شکل نوینی پیدا کرده‌اند. در واقع همان طور که پیشرفت علم و فناوری و استفاده از رایانه برای ما در زندگی مهم و تأثیر گذار بوده است و در وقت، هزینه و انرژی  انسان صرفه جویی کرده است؛ اما مانند سایر پدیده‌ها نکات منفی و ضرر هم دارد.
با توجه به این که مردم بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می‌گذرانند و در طول روز پیام‌های زیادی را با افراد مختلفی جا به جا می‌کنند؛ جرایم زیادی از جمله توهین رایانه ای هم در فضای سایبری در حال وقوع است.

بیشترین گزارش جرم مراکز قضایی؛ جرم اهانت و توهین

به طور حتم در همه جا افرادی پیدا می‌شوند که با سوء استفاده از امکانات در دسترس، غرض ورزی کنند و به دیگران آسیب برسانند.
یکی از بیشترین گزارش‌هایی که در مراکز قضایی از فضای سایبری و رایانه‌ای وجود دارد؛ جرم اهانت و توهین رایانه ای است. توهین در واقع یکی از مصادیق جرم هتک حیثیت است که در معنای سنتی آن به معنای تحقیر کردن و آزردن و کوچک شمردن یک نفر با اعمال و سخنان و رفتار تحقیر آمیز است. در واقع برای این که عملی را جرم توهین به حساب بیاوریم؛ باید آن رفتار و حرف خاص در طرف مقابل حس حقارت به وجود بیاورد و تأثیر مخرب در روند کار او داشته باشد. پس توهین باید به نسبت شخص مقابل و تأثیری که بر روی او گذاشته است، بررسی شود. جرم توهین رایانه‌ ای نیز به همین معنی است، با این تفاوت که از رایانه و ابزارها و اپلیکشین‌های دنیای مجازی برای اهانت به دیگری استفاده می‌شود.
از مصادیق مهم جرم توهین رایانه ای ناسزا گفتن و فحش دادن و استفاده از الفاظ رکیک است که ممکن است از هر ابزاری که در فضای مجازی برای تبادل اطلاعات وجود دارد، مثل تلگرام، واتساپ، اینستاگرام، توئیتر و غیره استفاده شود.

آیا توهین رایانه ای در قانون ایران جرم انگاری شده است؟

همان طور که هتک حرمت و توهین در فضای واقعی جرم محسوب می‌شود؛ اهانت در فضای سایبری هم جرم است.
در قانون جرایم رایانه‌ای مصوب سال 89 به طور جزئی صحبتی از جرم فحاشی و توهین رایانه ای نشده است؛ اما هر عمل خلاف و سوء استفاده و رفتار مخالف هنجاری را که در فضای مجازی و از طریق رایانه اتفاق بیفتد، جرم دانسته است.
به همین خاطر در رویه قضایی ایران برای جرم شمردن و محکوم کردن کسی که در فضای مجازی مرتکب فحاشی و اهانت شده است؛ از ماده اصلی جرم توهین و هتک حرمت در قانون مجازات اسلامی استفاده می‌شود.

مجازات جرم توهین رایانه ای چیست؟

برابر با ماده 608 قانون مجازات توهین به افراد مختلف اعم از حقیقی یا حقوقی، از قبیل فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک، اگر موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه محکوم یا به رقمی تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
 
توهین رایانه ایی
 
همین طور در ماده 16 قانون جرایم رایانه‌ای ذکر شده است که هر کس با استفاده از رایانه و در فضای سایبری موجب هتک حرمت و حیثیت فردی شود، به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال و یا هر دو مجازات بالا محکوم خواهد شد.
پس همان طور که در دو ماده می‌بینیم؛ مجازات هتک حرمت و توهین برای مرتکب هم حبس و هم جزای نقدی در پی خواهد داشت.
علاوه بر این به تازگی اخباری از پلیس فتا منتشر شده است که با کسانی که در فضای مجازی، مخصوصاً اینستاگرام پست‌های توهین آمیز منتشر می‌کنند و یا در زیر پست‌های دیگران از کلمات رکیک و ناسزا برای نظر دادن استفاده می‌کنند، به طور جدی برخورد خواهد شد و جریمه‌های سنگینی برایشان در نظر گرفته می‌شود.

قانون ایران برای مجازات مرتکبین جرم توهین رایانه ای با چه مشکلات و چالش‌هایی رو به رو است؟

همان طور که گفته شد، فضای مجازی بسیار گسترده است و کاربران آن هم بی اندازه هستند.
همین نامحدود بودن فضای سایبری و نداشتن مرز زمانی و مکانی؛ باعث شده است که افراد خیلی بیشتر و با خیال راحت تری دست به ارتکاب جرایم رایانه‌ای بزنند.
خلأ ماده قانونی اختصاصی برای جرم توهین و فحاشی رایانه‌ای نیز یکی دیگر از مسائلی است که باعث شده است خیلی‌ها این کار را جرم ندانند و به سادگی از فضای مجازی برای توهین و تخریب یکدیگر استفاده کنند.
به دنبال همه‌ این دلایل، پلیس فتا و سازمان‌ها و اشخاصی که وظیفه پیگیری و رسیدگی به این جرائم را دارند؛ بسیار محدود هستند و نمی‌توانند تمام داده‌های در حال تبادل در فضای مجازی را که توهین آمیز هستند، پیدا کنند و مورد پیگرد قانونی قرار دهند.
کما این که معمولاً در فضای مجازی افراد با هویت جعلی و یا مخفی دست به ارتکاب جرایم رایانه‌ای از جمله فحاشی و هتک حرمت و توهین رایانه ای می‌زنند.
با توجه به جدید بودن قانون جرایم رایانه‌ای و سابقه‌ کمی که این نوع جرایم در رویه قضایی دارند، تجربه و دانش کافی هم در این زمینه برای حل و فصل پرونده‌های اهانت وجود ندارد.

آسیب‌های جرم توهین در فضای مجازی

یکی از مهم ترین چالش‌ها و ویژگی‌هایی که جرم توهین رایانه ای در مقایسه با جرم توهین در معنای سنتی آن رو به رو است، این است که آسیب و تحقیر ناشی از هتک حیثیت رایانه‌ای بسیار گسترده است و افراد زیادی را از این اهانت باخبر می‌کند.
حتی ممکن است تمام دنیا درگیر شایعه و دروغی که در فضای مجازی رخ داده است، شوند که جبران این خسارت برای فرد آسیب دیده بسیار سخت است.
با تمام این کمبودها و چالش‌هایی که در برابر جرم توهین رایانه ای با آن رو به رو هستیم، اهمیت حفظ اطلاعات شخصی و آموزش استفاده درست از فضای مجازی و ابزارهای در دسترس به خوبی مشخص است.
در مقام پیگیری و مجازات و گرفتن حق قربانی، نقش کارشناسان و وکلای کیفری خوب و آگاه به امور رایانه‌ای و فضای سایبری و همچنین با تجربه در زمینه‌ پرونده‌های جرایم رایانه‌ای از جمله جرم توهین، بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

اگر قربانی شدیم، چه کنیم؟

اگر روزی در فضای مجازی طعمه توهین و فحاشی رایانه ای شدید یا موضوع تحقیر ناشی از هتک حیثیت برایتان پیش آمد، می‌توانید به ‌صورت قانونی دنبال حق‌تان باشید و مجرم را پیدا کنید. 
تیم تخصصی و حقوقی یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و جرایم رایانه ای و مصادیق آن را به طور خاص می‌گذرانند، کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید و شما را راهنمایی کنند. تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره رایگان هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
در موسسه حقوقی یسرا وکلا و مشاوران و متخصصان ماهر و با تجربه‌ای در زمینه مشاوره حقوقی جرايم ارتکابی در فضای مجازی مانند توهین و فحاشی رایانه ای حضور دارند که هم به پیشگیری از ارتکاب این جرایم و حفظ حرمت به شما کمک می‌کنند و هم در روند رسیدگی و احقاق حق شما بسیار حرفه‌ای و با تجربه عمل می‌کنند.
همچنین شما می توانید با ارائه شکایت جرایم اینترنتی به پلیس فتا به صورت شاکی خصوصی‌ یا از طریق شکایت مدعی‌العموم این امکان را داشته باشید تا به درخواستتان رسیدگی کنید. شما می‌توانید به سایت اینترنتی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ( فتا ) به نشانی www.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می‌رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد.
بهترین و قانونی‌ترین راه برای ارائه شکایت، مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای است. همچنین وکیل جرایم رایانه ای، می‌تواند کمک شایانی در حل، تسریع و پیگیری پرونده‌ شما بکند. که تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که در دنیای اینترنت صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند. تیم حقوقی و متخصص تمام کارهای مشاوره ای کسب و کار، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و انواع قراردادها و جرایم در فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد.
همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با حقوق و قوانین سایبری و رایانه ای و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در خصوص جرم توهین رایانه ای

اگر شما درگیر پرونده با عنوان توهین رایانه ای شدید با گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه جرایم رایانه ای و سایبری و حقوق آن و همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از جرایم اینترنتی، جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره توهین رایانه ای را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی توهین رایانه ای و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
توهین رایانه‌ای, توهین در فضای مجازی, جرایم رایانه‌ای,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است