02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

قرارداد وستینگ یا قرارداد اعطای سهام تشویقی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/2
قرارداد وستینگ یا قرارداد اعطای سهام تشویقی

قرارداد وستینگ

قرارداد وستینگ یا قرارداد موسوم به اعطای سهام تشویقی یکی از قراردادهای حوزه تجارت و کسب و کار است که در این مقاله به تشریح آن می پردازیم.
در هر کسب و کاری به موازات اعتمادی که میان افراد وجود دارد، افراد خواستار حصول اطمینان در این خصوص هستند که همکاران برای مدت طولانی در آن کسب و کار بمانند و مسئولیت‌هایی که بر عهده آن‌ها می‌باشد را به سرانجام برسانند.
برای این منظور، فرآیندی وجود دارد که در قالب آن صاحبان کسب و کار می‌توانند سهام خود را بعد از گذشت مدت زمان مشخص دریافت نمایند. این فرآیند وستینگ (Vesting) یا اعطای سهام تشویقی نام دارد که سهام افراد در آن موضوع فرآیند قرار می‌گیرد.
قرارداد وستینگ مکانیسمی است که به بنیانگذاران و کارکنان این اجازه را می‌دهد که سهام خود را بعد از گذشت دوره زمانی مشخصی که در ابتدای کار تعیین می شود، دریافت نمایند.
قرارداد وستینگ از یک سو تشویق کننده افراد حاضر در یک کسب و کار است که آن کسب و کار را رها نکنند و از سوی دیگر بنیانگذاران را هم محافظت می‌کند، ریسک را کمتر می‌کند و اجازه می‌دهد که تنها نگرانی شما پیشرفت استارتاپ و کسب و کارتان باشد.
این سهام که می‌تواند از قبل منتشر شده باشد یا در مراحل بعدی انتشار سهام و سرمایه پذیری منتشر شود، به طور تقریبی ۵ تا ۲۵ درصد از مجموع سهام شرکت را در بر می گیرد و این حق را به کارکنان شرکت می‌دهد تا مالک درصدی از سهام شرکت باشد.
همان طور که اشاره شد، این امر راهکاری برای ایجاد انگیزه در کارمندان به ویژه در زمانی است که سازمان توانایی ایجاد پایه های حقوقی رقابتی را ندارد.

قیمت گذاری سهام تشویقی

گزینه‌های سهام تشویقی معمولا در ارزش بازار سهام زمانی که توسط شرکت اعطا می‌شوند، قیمت‌گذاری می‌شود.
عموما کارکنانی که سهام تشویقی دریافت می‌کنند می بایست یک دوره زمانی مشخص را تا قیمت‌گذاری سهام صبر کنند. انتظار بالا رفتن مبلغ اسمی این سهام این اختیار را به کارکنان می‌دهد تا این سهام را دریافت و همه یا میزان مشخصی از آن را به فروش برسانند.
نحوه تقسیم این سهام غالبا براساس مدت زمان همکاری افراد، مسئولیت ها و منصب شغلی آن‌ها و همچنین کارآمدی کارکنان شکل می‌گیرد. این مجموعه سهام تشویقی در دورهای آتی سرمایه گذاری شرکت می‌تواند افزایش یا کاهش داشته باشد و غالبا افزایش اندازه این سهام باعث رقیق شدن سهام موسسان شرکت ها یا استارتاپ ها می‌گردد.

چگونه یک قرارداد وستینگ خوب داشته باشیم؟

مساله مهمی که باید در خصوص قرارداد وستینگ سهام تشویقی درنظر گرفت این است که معمولا صاحبان شرکت تمایلی ندارند دارندگان این سهام را در تصمیمات شرکت دخالت دهند اما از طرفی طبق قانون تجارت هیچ کس حق ندارد دارندگان سهام و حق رای را از شرکت در مجامع و تصمیم گیری ها منع نماید.
اما شرکت ها می‌توانند حداقل میزان سهام برای رای گیری در مجامع را تعیین نموده و از این طریق در خصوص دخالت دارندگان این نوع سهام محدودیت ایجاد نماید.
 
قرارداد وستینگ
 
به همین دلیل اگر شما صاحب کسب و کاری هستید که می‌خواهید با اعطای سهام تشویقی، به کارکنان خود انگیزه بدهید، حتما باید برای قرارداد اعطای سهام تشویقی با یک مشاور حقوقی خوب مشورت کنید.
 
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قرارداد وستینگ و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد طراحی وبسایت و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر یا تیم‌سازی ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ ، قراردادهای مشارکت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، استاپ‌کاپشن، قرارداد با تیم‌های حسابداری و مالی، قراردادهای مشاوره‌ای مانند مشاوره فنی، مشاوره حقوقی، مشاوره مالی، مشاوره مارکتینگ، قرارداد فروش سهام و سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

آیا سهام تشویقی قبل از انتقال به کارکنان، در تملک شرکت قرار دارد؟

مساله دیگر این است که برخلاف تصور نمی توان بخشی از سهام شرکت را در تملک شرکت قرار داده و در صورت نیاز این سهام را به کارکنان و پرسنل اعطا نمود، بلکه در شرکت‌های سهامی میبایست کلیه سهام در اختیار شرکا و سهامداران باشد. بنابراین حتما در قراردادها نسبت به اعطای این نوع سهام و نحوه اعطای آن تدابیری صحیحی باید اتخاذ شود.
به طور کلی باید اشاره کرد که معمولا موارد با امتیازات اختصاصی‌تر از این نوع سهام به کارکنان ویژه و کلیدی شرکت اختصاص دارد تا از قبل حضور و فعالیت آن ها و در ازای اعطای این سهام، نتایج قابل توجهی برای شرکت ایجاد شود.
هنگامی که کارکنان این سهام را دریافت می کنند، به طور کلی مالک آن محسوب می شوند. آن‌ها حق دارند بلافاصله سهام خود را بفروشند یا مدت زمانی آن را نگه دارند.

مشاوره حقوقی رایگان قرارداد وستینگ سهام

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد سرمایه گذاری را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد وستینگ یا اعطای سهام تشویقی باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
قرارداد اعطای سهام تشویقی, قیمت گذاری سهام تشویقی, مشاوره حقوقی رایگان, وستینگ سهام, کسب و کارهای آنلاین, حقوق فناوری اطلاعات, جرایم رایانه ای,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است