02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

قرارداد اعطای نمایندگی و شرایط اعطای نمایندگی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/1
قرارداد اعطای نمایندگی و شرایط اعطای نمایندگی

قرارداد اعطای نمایندگی

در این مقاله لزوم توجه به قرارداد اعطای نمایندگی بررسی می شود و شرایط و قوانین مربوط به این قراردادها به طور کامل شرح داده می شود.
در تقسیم بندی دغدغه‌های حقوقی صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین، گفتیم که این دغدغه‌ها به سه دوره قبل از راه‌اندازی، بعد از راه‌اندازی و بعد از بلوغ تقسیم می‌شوند. مهم ترین دغدغه‌های حقوقی یک استارتاپ بعد از راه‌اندازی هم در این موارد قابل دسته بندی است: قراردادهای پرسنلی بر اساس قانون کار یا پیمان‌کاری، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ ، تدوین شرایط و ضوابط سایت، بیمه، مالیات، ثبت برند و لوگو، قرارداد لجستیک و امثالهم.
یکی از قراردادهایی که بعد از راه اندازی هر استارتاپ و اغلب در مرحله توسعه و ارتقا، مورد نیاز  کسب و کارهای اینترنتی است، قرارداد اعطای نمایندگی می‌باشد.
در قرارداد اعطای نمایندگی فرد صاحب کالا یا ارائه دهنده خدمات، با فردی دیگر که قابلیت و امکانات فروش این کالاها در منطقه مقصد را دارد (اعم از امکانات فیزیکی مانند محل کسب و کار و نیروی انسانی و یا دانش فنی مانند تبلیغات و بازاریابی)، توافق نموده و آن شخص از جانب وی و به نمایندگی از او، اقدام به فروش کالاها یا خدمات در محل مورد نظر نماید.

تعیین نوع نمایندگی

اگر کسب‌وکاری قصد دارد به فرد یا مجموعه‌ای نمایندگی بدهد، اولاً باید نوع نمایندگی‌ را مشخص کند و حتی قبل از اینکه درگیر اعطای نمایندگی شوند، بهتر است در خود مجموعه آیین‌نامه شرایط اعطای نمایندگی را پیش بینی کنند و آن را به صورت مکتوب در بین قراردادهای پیش نوشته شده خود داشته باشند تا در زمان لازم از آن برای تنظیم قرارداد نمایندگی استفاده شود.
فرض کنید اسنپ می‌خواهد در شهرستان ها، نمایندگی انحصاری و نمایندگی استانی اعطا کند. در این صورت‌ باید مشخص باشد که در آیین نامه شرایط نمایندگی اسنپ، آن نمایندگی باید چه چیزهایی داشته باشد.
مثلا شرایط و نوع دفتر، شرایط و تعداد نیروی کار و نحوه استخدام و بیمه آنها، نحوه دسترسی به سامانه و غیره یا به‌ طور کلی مشخص کند که به چه کسانی نمایندگی می‌دهد.

قرارداد اعطای نمایندگی انحصاری

در بین انواع قرارداد اعطای نمایندگی ، نمایندگی انحصاری قطعاً باید شرایط سخت‌تری داشته باشد و اهدافی برای آن مشخص شود که اگر در زمان تعیین شده به آن‌ها نرسید، شرکت مادر حق فسخ قرارداد نمایندگی انحصاری و اعطای آن به دیگری را داشته باشد.
منظور از قید انحصار (exclusivity) در قرارداد نمایندگی انحصاری آن است که فردِ نماینده، تنها شخصی باشد که در منطقه مورد توافق طرفین، به فروش محصولات یا ارائه خدمت انحصاری شرکت مادر می‌ پردازد که در این صورت قرارداد جنبه انحصاری پیدا خواهد کرد.
اگر این قید در قرارداد نباشد در واقع ما یک قرارداد عاملیت فروش یا خدمات را خواهیم داشت. به عبارتی دیگر قراردادهای فاقد قید انحصار به قراردادهای عاملیت فروش تعبیر می ‌شود.
در نمونه قرارداد عاملیت فروش، عامل نماینده تجاری است که معمولآً فروش را به نام خود انجام می‌دهد و در مقابل کمیسیون یا حق عاملیت دریافت می‌کند. شرکت مادر موظف است اطلاعات لازم در مورد فروش، از جمله اقلام آن و قیمت را به عامل فروش ارائه دهد و عامل نیز موظف به فروش طبق آنچه شرکت مادر تعیین می‌کند می‌باشد.

قرارداد اعطای نمایندگی انحصاری یک جانبه و دو جانبه

نمایندگی انحصاری فروش ممکن است به دو شکل یک جانبه و دو جانبه وجود داشته باشد.
نمایندگی انحصاری فروش یک جانبه که در آن شرکت مادر ملزم است مناطق بازاریابی و فعالیت نماینده تجاری را به طور انحصاری معین کند، به بیان دیگر در این نوع نمایندگی، شرکت مادر موظف است نماینده تجاری دیگری را در آن مناطق به کار نگیرد و گاه نمایندگی انحصاری فروش دو جانبه است که در آن علاوه بر تکلیف شرکت مادر به بکار نگرفتن نماینده دیگر در مناطق مورد نظر، نماینده هم مکلف است کالاهای دیگری را از منابع دیگر تهیه نکند که در این صورت بدیهی است که اخذ نمایندگی از دیگران محدود می‌شود.
مهم‌ ترین و شاخص ترین بند در قراردادهای اعطای نمایندگی، تصریح به وجود قید انحصار (یک / دو جانبه) می باشد که باید به دقیق ‌ترین و گویاترین شکل ممکن در نمونه قرارداد نمایندگی فروش مکتوب شود.

قرارداد اعطای نمایندگی منطقه ای چیست؟

نمایندگی رسمی یا نمایندگی فروش یا همان نمایندگی منطقه‌ای، به این شیوه است که به کسی نمایندگی منطقه‌ای داده می‌شود و او مجاز است برای خود در سطح استانی و شهرستانی نمایندگی پیدا کند و شهرستانی‌ها هم نمایندگی محلی پیدا کنند و به ‌نوعی زنجیره نمایندگی‌ شکل می‌گیرد.
در قراردادی که با نماینده نوشته می‌شود باید دقیقاً مشخص شود نمایندگی قرارداد نماینده‌های زیرمجموعه را می‌بندد یا شرکت مادر. همچنین باید مشخص شود چه کسی مسئولیت پرداخت‌ها به نمایندگی‌های زیر مجموعه را دارد و اجاره دفتر و حقوق پرسنل با چه کسی است.
 
قرارداد اعطای نمایندگی
 
اگر قرار است شرکت مادر پرداخت کند باید در قرارداد اعطای نمایندگی قید شود، اگر هم قرار است نماینده بپردازد بازهم باید در قرارداد بیاید که شرکت مادر هیچ مسئولیتی در قبال نیروها استخدامی یا اجاره دفتر ندارد.
اگر لازم است شرکت مادر به نیروهای نمایندگی تأییدیه فنی بدهد باید در قرارداد قید شود که نمایندگی موظف به معرفی نیروها به شرکت مادر برای تأیید صلاحت آن‌ها است.
استفاده از دکور خاص، رنگ سازمانی خاص، پوشش سازمانی خاص و غیره هم باید در قرارداد قید شود. اگر شرکت مادر نرخ‌نامه خاصی دارد باید در قرارداد باشد. اگر اهداف بازاریابی و بازرگانی و تبلیغات و غیره ویژه‌ای مدنظر شرکت مادر است باید آن را به قرارداد نمایندگی بیفزاید.

آیا نمایندگی همان شعبه است؟

گاهی دیده می‌شود که افراد در بیان یا نوشتن عناوین، اشتباها واژه‌های شعبه و نمایندگی را مترادف یکدیگر فرض می‌کنند و به جای یکدیگر از آنها استفاده می‌کنند. در حالی که شعبه با نمایندگی متفاوت است و مسئولیت‌هایش هم با نمایندگی فرق دارد.
شعبه بخشی از خود شرکت مادر است و اگر تخلفی انجام دهد یا هر اتفاقی برای آن بیافتد شرکت مادر باید پاسخگو باشد. اما نمایندگی صرفاً در قالب قرارداد برای خرید کالا یا خدمات از شرکت مادر و فروش آن به مشتریان است و در ازای این کار، درصدی از فروش را هم برای خود برمی‌دارد و درصدی هم بابت استفاده از سامانه و برند شرکت مادر به او می‌پردازد.
اگر شرکت مادر می‌خواهد نمایندگی‌هایش از تابلو و سربرگ و برند او استفاده کنند باید این اجازه‌ را در قرارداد اعطای نمایندگی به آن‌ها بدهد.
اگر هم نمی‌خواهد که نمایندگی‌ها اجازه استفاده از برند و سربرگ و تابلوی او را داشته باشند، باید در قرارداد منعشان کند یا اینکه در قرارداد قید شود که اگر می‌خواهید نام شرکت مادر را در تابلو یا سربرگ خود بزنید، حتماً باید عنوان نماینده را ذکر کنید تا مشتریان فکر نکنند که اینجا یکی از شعبه‌های شرکت مادر است.

قرارداد اعطای نمایندگی انحصاری فروش در تجارت بین الملل چگونه است؟

قرارداد نمایندگی انحصاری بین المللی، یکی از متعارف‌ ترین و شناخته شده ‌ترین مدل ‌های حضور یک برند و محصول خارجی در کشورهای دیگر است.
صادر کردن و فروش یک محصول در کشور دیگر ممکن است به روش های دیگری مانند تاسیس شعبه یا راه‌ اندازی خط تولید در کشور مقصد نیز صورت گیرد که آثار حقوقی و اقتصادی متفاوتی خواهد داشت.
اما نمایندگی انحصاری فروش به نوعی کم دردسرترین و ساده ترین روش این فعالیت به شمار می رود که از طریق آن شخص اصیل با اعطای نمایندگی و امتیاز آن به شخصی که با شرایط اقتصادی، سیاسی و حقوقی حاکم بر بازار کشور مقصد آشناست، عملاً خود را از دردسرهای دخالت و حضور مستقیم در آن کشور، معاف خواهد نمود و در عین حال بازار فروش مخصوص به خود را خواهد داشت.
فلذا یکی از کابردهای مهم این نوع قرارداد اعطای نمایندگی در تعامل با اشخاص و صاحبان محصولات خارجی است.

توجه به مجوز نمایندگی فروش در پلتفرم فروشگاهی

در پلتفرم های فروشگاهی به ویژه باید توجه داشت که فروش بعضی از کالاها مثل کالاهای خارجی نیاز به مجوز انحصاری‌ یا مجوز نمایندگی فروش دارد.
نمونه‌ای داشتیم که یکی از فروشگاه‌های اینترنتی کِرِمی را برای فروش روی سایت گذاشته و شرکتی که نمایندگی انحصاری واردات آن کِرم را داشت، شاکی شده که این کِرم را فقط من به ‌صورت انحصاری وارد می‌کنم، پس یا قاچاق است یا فروش آن غیرقانونی محسوب می‌شود.
پلتفرم برای دفاع از خودش قرارداد با تأمین‌کننده را به دادگاه ارائه داده تا قاضی، تأمین‌کننده را برای بررسی به دادگاه احضار کند. بنابراین، پلتفرم علاوه بر بررسی مجوزهای کاری تأمین‌کننده که در قرارداد مسئولیت آن را بر عهده تأمین‌کننده می‌گذارد، باید درباره محصولاتی که فروش آنها در کشور نمایندگی انحصاری دارد، دقت کند.
در صورتی که قصد دارید خودتان یک نمایندگی انحصاری از یک برند بین المللی باشید حتما برای عقد قرارداد آن با مشاوران خبره مشورت کنید.

چگونه یک قرارداد اعطای نمایندگی خوب بنویسیم؟

قرارداد نوشتن کار بسیار مهم و کارگشایی است که می‌توان در آن هرچه خواستیم را بگنجانیم، مشروط بر این که آن خواسته مشروع و قانونی‌ای باشد؛ چون قرارداد اراده‌ای دوطرفه است.
در قرارداد یک نفر پیشنهاد می‌دهد و یک نفر هم آن را می‌پذیرد، تا لحظه‌ای که نپذیرفته و امضا نکرده می‌تواند هر طور خواست آن را تغییر دهد؛ ولی به ‌محض اینکه امضا کرد برای هر دو طرف لازم‌الاجرا می‌شود و باید تعهداتشان را انجام دهند.
 

استفاده از پلتفرم حقوقی یسرا در مورد انواع قرارداد اعطای نمایندگی

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قرارداد اعطای نمایندگی و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر یا تیم‌سازی ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ و قرارداد طراحی وبسایت ، قراردادهای مشارکت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.
 

مشاوره حقوقی رایگان انواع قرارداد اعطای نمایندگی

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد سرمایه گذاری را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد اعطای نمایندگی و شرایط اعطای نمایندگی باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
قراردادهای عاملیت فروش, قرارداد اعطای نمایندگی انحصاری, نمایندگی انحصاری فروش یک جانبه, نمایندگی انحصاری فروش دو جانبه, قرارداد اعطای نمایندگی منطقه ای, نمایندگی انحصاری فروش در تجارت بین الملل, مشاوره حقوقی رایگان,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است