02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

در قرارداد طراحی وبسایت چه مواردی باید رعایت شود

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/2
در قرارداد طراحی وبسایت چه مواردی باید رعایت شود

قرارداد طراحی وبسایت و مفاد آن 

یکی از قراردادهای اصلی که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند عبارت از قرارداد طراحی وبسایت است. برای داشتن یک قرارداد خوب و دقیق طراحی سایت که در مراحل مختلف کار شما را دچار مشکلات حقوقی یا مالکیتی نکند، حتما باید از مشاوران حقوقی کمک بگیرید. اما در اینجا مهم ترین مواردی را که لازم است در یک قرارداد طراحی وبسایت رعایت شود، برای شما بیان می‌کنیم.
در هر قرارداد طراحی وبسایت موضوع قرارداد تا حد امکان باید به‌صورت کاملاً مشخص، شفاف و ریز نوشته شود.
مثلا اگر به‌ طور کلی عنوان بزنیم طراحی سایت، مشخص نیست طراحی چه سایتی؟ با چه مدلی؟ دست‌ کم باید نوشته شود قرارداد طراحی سایت با مشخصات مندرج در پیوست فنی و در پیوست فنی مشخصات دقیق ذکر شود که سایت چه می‌خواهد باشد، آیا فقط به عنوان مثال طراحی سایت وُردپرس است یا قرار است پی.اچ.پی باشد؟ زبان و قالب سایت باید تعیین شود. آیا طراحی اپلیکیشن هم جزو قرارداد هست یا نه؟ آیا اپلیکیشنش اندروید است یا آی.یو.اس؟ آیا تحت وب است؟
همچنین  باید دقیقاً مشخص شودکه طراحی سایت تحت چه نرم‌افزاری و چه زبان برنامه‌نویسی است و مشخصات فنی را هم دقیقاً باید در پیوست قید کرد.

طراحی از صفر تاصد یا استفاده از ماژول؟

برخی مواقع تیم طراح سایت قیمتی را برای انجام کار می‌گوید که مناسب طراحی از صفر تا صد هست؛ اما بعد از ماژول‌ها و قالب‌های آماده استفاده می‌کند و مدعی است که چون در قرارداد قید نشده این حق را داشتم که از هر چیزی استفاده کنم.
حتی زبان برنامه‌نویسی را هم باید به ‌صورت دقیق در پیوست فنی قرارداد طراحی وبسایت قید کرد که چه ماژول‌هایی دارد؟ چه بخش‌هایی دارد؟ چه لینک‌هایی دارد؟ برخی برنامه‌نویسان از مالک کسب‌وکار می‌خواهند اِتود طرح مد نظرش را روی کاغذ بکشد و امضا بزند. ناقص‌بودن پیوست فنی عامل بسیاری از اختلافات بین ایده‌پردازان یا مالکین کسب‌وکار با تیم فنی است.

نمونه قرارداد اپلیکیشن

برخی از صاحبان کسب‌وکارها ایده‌ای می‌دهند و مشخصاتی را می‌گویند، تیم فنی هم بر اساس همین صحبت‌ها و با اطلاعات کلی قراردادی امضا کرده و شروع به کار می‌کنند.
تیم ایده‌ دهنده هم هر روز ایده جدیدی می‌دهد. در واقع صاحبان بعضی از کسب‌وکارها بدون توجه به نوع کسب‌وکارشان و تفاوتش با برندهای موفق، هر کاری که آن‌ها می‌کنند را می‌خواهند تقلید کنند.
مثلاً اسنپ این کار را کرده من هم می‌خواهم همین کار را بکنم؛ در حالی که اسنپ تاکسی آنلاین است و من مثلا یک فروشگاهی اینترنتی که نیازمند طراحی وبسایت فروشگاهی هستم و در بهترین حالت باید الگوی من دی.جی کالا یا ایسان یا بامبیلو یا اسنپ ‌مارکت باشد.
 
قرارداد طراحی وبسایت
 
ممکن است این تغییرات مداوم ادامه داشته باشد و به این شکل امکان به پایان رساندن کار وجود ندارد؛ در حالی که قرارداد شش‌ماهه بوده است، بعد از یک سال باز هم کار انجام نشده باشد.
ممکن است مالک کسب‌وکار به‌خاطر تأخیر از تیم فنی شکایت کند؛ اما اگر آن تیم فنی، از ابتدای طرح ایده تغییرات را با احتساب زمان به ‌عنوان توسعه به قرارداد طراحی وبسایت یا اپلیکیشن اضافه کرده و قیمت را هم متناسب با تغییرات محاسبه می‌کرد این ایده ‌پردازی ‌ها ادامه پیدا نمی‌کرد و کار به سرانجام می‌رسید.

مالکیت معنوی نرم افزار متعلق به طراح است یا صاحب کسب و کار؟

طبق ماده یک قانون حمایت از حقوق پدید‌آورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای، مالکیت مادی و معنوی هر نرم‌افزار متعلق به پدید‌آورنده است.
در آیین‌نامه اجرایی این قانون، پدید‌آورنده را کسی دانسته که عملیات فنی و موضوعات فنی را انجام ‌دهد؛ اما در ماده 6 همان قانون، گفته شده که ممکن است تولید نرم‌افزار، بر اثر استخدام یک فرد باشد.
اگر کارفرما می‌خواهد سُرس این نرم‌افزار متعلق به او باشد و مالکیت مادی و معنوی‌اش را داشته باشد، باید در قرارداد قید کند که تیم فنی، فقط بابت این موضوع استخدام شده‌اند و مالکیت معنوی و مادی نرم‌افزار برای کارفرما است. اگر این را در قرارداد قید نکند، مالکیت مادی و معنوی به‌صورت پیش‌فرض، متعلق به برنامه‌نویسِ پدیدآورنده است.
اگر این جمله در قرارداد طراحی وبسایت یا اپلیکیشن قید نشود؛ اما در تعریف تعهدات مجری گفته شود که موظف است سُرس و همه‌چیز را منتقل بکند و حتی یک بک‌آپ هم برای خودش نگه ندارد و در بند محرمانه دیگری هم گفته باشد تحت هیچ عنوانی نمی‌تواند به هیچ شخصی منتقل بکند و حتی نمی‌تواند از آن برای خودش کپی داشته باشد باز هم هیچ‌کدام از این‌ها مصداق مالکیت نیست.
این شروط، شرط ضمن عقد است و قید کرده که پدیدآورنده حق چه‌ کارهایی را دارد یا ندارد؛ ولی قید نشده که مالک نیست. این شروط نمی‌تواند مالکیت را سلب کند. پدیدآورنده می‌تواند در شورای انفورماتیک، نرم‌افزار را به نام خودش ثبت کند؛ اما اگر شرط مالکیت در قرارداد ذکر شود، کارفرما می‌تواند آن را به نام خودش ثبت کند.
حتی می‌توان در قرارداد قید کرد که اگر پدیدآورنده، نرم‌افزار را به نام خودش ثبت کند، این ثبت به استناد قرارداد کأن لم یکن است.

تعیین خسارت در قرارداد طراحی وبسایت

اخذ تضمین بابت خسارت‌ها باید به تفکیک در قرارداد طراحی وبسایت قید شود. در دعاوی تیم‌های استارتاپی با تیم فنی این موضوع مطرح می‌شود که قرارداد ما برای تحویل نرم‌افزار یا سایت شش ماه یا یک سال بوده است و در مدت تعیین شده کار تحویل داده نشده است.
کارفرما خسارت دیرکرد می‌خواهد؛ اما گرفتن چنین خسارتی سخت است مگر آن که در قرارداد نوشته شده باشد. می‌توانیم در قرارداد بنویسیم خسارت تأخیر درصدی از مبلغ کل قرارداد بابت هر روز است یا جریمه نقدی تعیین کنیم.
همچنین ممکن است، صاحب کسب‌وکار ادعا کند به ‌خاطر تأخیر در تحویل پلتفرم، سایت، نرم‌افزار یا اپلیکیشن، خسارت‌های دیگری مثل اجاره دفتر، هزینه تبلیغات و بازاریابی، حقوق نیروهایی که به کار گرفته و سایر هزینه ها هم بر او تحمیل شده است؛ اما گرفتن چنین خسارت‌هایی منوط به قیدشدن آن در قرارداد است و اگر نوشته نشود نمی‌توان ادعایی درباره آن کرد.
لازم است نوع خسارت‌ها دقیق ذکر شود، مثل خسارت تأخیر، خسارت اجاره دفتر، خسارت بازاریابی، خسارت تبلیغات، خسارت استخدام پرسنل و امثالهم.
اگر مثلا در قرارداد نوشته شود کلیه خسارت های ناشی از تاخیر، چنین بندی نیاز به اثبات دارد؛ اما اگر به تفکیک نوشته شود، به ‌محض اثبات فرد موظف است مبلغ تعیین شده را بپردازد.
اگر به یاد داشته باشید، درباره قرارداد محرمانگی (ان.دی.ای) هم گفتیم که مبلغ را تعیین کنید. چون اگر مشخص نباشد، به کارشناس ارجاع می‌دهند و زمان زیادی طول می‌کشد.

چگونه جلوی استفاده از کدهای نوشته شده برای نرم افزار اختصاصی خود را بگیرید؟

اگر کارفرما می‌خواهد مانع از فروش کدها یا قرارگرفتن آن در اختیار دیگران شود، باید در قرارداد طراحی وبسایت یا نرم افزار دقیقاً قید کند که تیم فنی حق ندارد نرم‌افزاری که او تولید کرده یا نمونه مشابهش را برای دیگران تولید کند یا آن را بفروشد و به هر نحوی در اختیار سایرین قرار دهد. این موضوع می‌تواند جز ان.دی.ای تیم فنی هم باشد.
ممکن است تیم فنی ادعا کند آنچه کارفرما خواسته را قبلاً تولید کرده است، و نمی‌تواند من را محدود کند. در چنین موقعیتی حتماً نمونه‌ای بخواهید از کاری که ادعا می‌کند.
نمونه‌ای داشتیم که تیم فنی با چنین ادعایی قصد داشت این بند قرارداد که حق تولید مشابه برای دیگران ندارد را از قرارداد حذف کند. وقتی نمونه ادعایی را خواستیم حاضر به ارائه نشدند و مشخص شد چنین ادعایی واقعیت ندارد و این ادعا برای آن است که تعهد ندهد.

طراحی وبسایت یا خرید نرم افزار را از خدمات پشتیبانی جدا کنید

اگر در قراردادی موضوع آن، هم خرید یا طراحی وبسایت یا نرم افزار است و هم خدمات، بهتر است که دو قرارداد جدا برای آن نوشته شود و قرارداد مجزایی برای خدمات و راه‌اندازی و نصب و پشتیبانی و آموزش بنویسند.
درباره قرارداد پشتیبانی سایت در یک مقاله دیگر توضیحات لازم را در اختیارتان قرار داده ایم.

پلتفرم حقوقی یسرا و انواع قرارداد طراحی وبسایت و اپلیکیشن

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قرارداد طراحی وبسایت  و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ ، قراردادهای مشارکت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، استاپ‌کاپشن، قرارداد با تیم‌های حسابداری و مالی، قراردادهای مشاوره‌ای مانند مشاوره فنی، مشاوره حقوقی ، مشاوره مالی، مشاوره مارکتینگ ، قرارداد فروش سهام و سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان در رابطه با قرارداد طراحی وبسایت

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد  را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد طراحی وبسایت باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
قرارداد اپلیکیشن, مالکیت معنوی نرم افزار, قانون حمایت از حقوق پدید‌آورندگان, تعیین خسارت در قرارداد طراحی وبسایت, مشاوره حقوقی رایگان,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است