02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

تعریف نرم افزار از دیدگاه حقوقی

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/24
تعریف نرم افزار از دیدگاه حقوقی

تعریف نرم افزار از دیدگاه حقوقی

در خصوص تعریف نرم افزار از دیدگاه حقوقی تعریفی در ماده 2 آیین نامه حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزار های رایانه ایی آمده است که این گونه ذکر می کند: مجموعه ای از برنامه های رایانه ای، رویه ها، دستورالعمل ها و مستندات مربوط به آنها و نیز عملیات مربوط به یک سیستم رایانه ای که دارای کاربرد مشخصی بوده و بر روی یکی از حامل های رایانه ایی ضبط شده باشد به عنوان نرم افزار شناخته می شود.
اما اگر بخواهیم تعریف نرم افزار از دیدگاه حقوقی را به طور خلاصه تر بیان کنیم می گوییم که نرم افزار یا برنامه (به انگلیسی: Software)، زبانی است که رایانه به وسیله آن صحبت می کند. ناگفته نماند عبارت نرم افزار برای نخستین بار توسط جان توکی در سال 1958 مورد استفاده قرار گرفت.

انواع نرم افزار

حال که با تعریف نرم افزار از دیدگاه حقوقی آشنا شدیم لازم است در مورد انواع نرم افزار هم اطلاعاتی را دکر کنیم. می توان نرم افزارهای رایانه را به دو دسته بزرگ تقسیم بندی کرد:
  • نرم افزار سیستمی یا System Sotfware
  • نرم افزار کاربردی یا Application Software
در قانون حمایت از پدید آورندگان نرم افزار یارانه ای، تقسیم بندی نرم افزارها از منظر حقوقی به این صورت انجام شده است:

نرم افزار های سفارشی

نرم‌افزارهایی که به سفارش شخص یا اشخاص خاصی طراحی شده و تنها سفارش دهندگان از آن استفاده می‌کنند.

نرم‌افزارهای عام

نرم‌افزارهایی هستند که همه از آن استفاده می‌کنند. مثل نرم‌افزارهای حسابداری. این نرم‌افزارها رایگان‌ در اختیار همه قرار می‌گیرند و ارزش مالی چندانی ندارند. معمولا هدف از تولید این نرم‌افزارها ‌جمع‌آوری اطلاعات و یا در مواردی جاسوسی است.

نرم‌افزارهای اختصاصی

نرم‌افزارهایی هستند که به موضوعی خاص اختصاص دارند و برای آن تولید می‌شود.

نرم‌افزارهای منبع باز

منبع باز، نرم‌افزارهایی هستند که کدهای برنامه‌نویسی آنها دردسترس است، مثل وردپرس.

نرم‌افزارهای مشروط

نرم‌افزارهایی که استفاده از آنها نیازمند کد فعال‌سازی است.

نرم‌افزار اختراعی

نرم‌افزارهایی که برای اولین بار ایجاد شده و امکان ثبت دارند. در صورتی که نرم‌افزار خاصیت اختراعی داشته باشد، می‌توان آن را به‌عنوان اختراع هم ثبت کرد.

نرم‌افزار مشاع

به نرم‌افزاری گفته می‌شود که چند مالک به صورت مشاع داشته باشد و در برابر نرم‌افزار غیرمشاع یا شخصی قرار می‌گیرد.

نرم‌افزار مکمل

نرم‌افزاری که بین دو یا چند نرم‌افزار رابطه برقرار می‌کند یا ماهیتی جدیدی برای آن ایجاد می‌کند.

نرم‌افزار سازگار

نرم‌افزاری که با خاصیت نرم‌افزار دیگری سازگار شده و با کدنویسی جدید، کار همان نرم‌افزار قبلی را به‌صورت دیگری انجام می‌دهد.
 
نرم افزار از دیدگاه حقوقی

چگونگی طبقه بندی نرم افزار برای ثبت ایده نرم افزاری 

در تعریف نرم افزار از دیدگاه حقوقی ایده های نرم افزاری را می توان به سه دسته تقسیم کرد:
  • نرم افزار کاربردی
  • نرم افزار سیستمی 
  • نرم افزار خدماتی

بندهای مهم در قرارداد تولید نرم افزار

در صورتی که قصد انعقاد قراردادی برای تولید نرم افزار را دارید، با توجه به تعریف نرم افزار از دیدگاه حقوقی و همچنین انواع نرم افزارها و رعایت نکاتی که در ادامه ارائه شده است، می توانید ریسک های ناشی از قرارداد تولید نرم افزار را به مقدار زیادی کم کنید. پرداختن به این بندها در چنین قراردادی ضروری هستند.

موضوع قرارداد

در این قسمت نام و نوع نرم افزار در حال ساخت قرار می گیرد.

مدت قرارداد

زمانی را شامل می شود که یک نرم افزار تولید را گذرانده و به بهره برداردی می رسد.

نحوه پرداخت‌ها ( دستمزد، کسورات، بیمه و مالیات)

در قرارداد باید سهم هر یک از شرکا موجود در پروژه، دستمزد آن‌ها در طول انجام پروژه، میزان پیش پرداخت، فردی که باید مالیات را بپردازد، بیمه شدن یا نشدن افراد و دیگر هزینه‌های که در طی انجام پروژه پرداخت می شود باید دقیقا مشخص شود.

محدوده تعهدات طرف های قرارداد

شفاف نمودن حق و حقوق و تکالیف تیم پروژه کمک به سزایی  به انجام سریعتر وظایف و رفع اختلافات می‌کند.

تغییرات در موضوع

هرچند موضوع قرارداد مشخص می شود اما ممکن است در طول کار افراد با مطالعه یا تغییر بازار تصمیم به تغییر روند موجود بگیرند. آوردن این بند باعث می شود تغییرات کوچک باعث از بین رفتن شراکت نشود بلکه توافقات جدیدی صورت گیرد.

جریمه تاخیر

در هنگام عملیات پروژه بدیهی است که هم کارفرما هم پیمانکاران در انجام هر قسمت از کار تاخیر کنند که در آن صورت باید جریمه توافق شده را بپردازند.

حق طبع و نشر

از آنجایی که نرم افزار ساخته شده بر اساس ایده جدید صورت گرفته است روشن نمودن بحث حقوق ثبت نرم افزار و تولید و انتشار آن از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است و باید حتما از قبل تعیین تکلیف شود که روند کار باید چگونه شکل بگیرد.

محرمانگی

اکتساب به اطلاعات پروژه فقط مختص افراد تیم خواهد بود و همه باید متعهد شوند که از اطلاعات موجود در پروژه ساخت و تولید نرم افزار حفاظت کامل را به عمل بیاورند.

مرجع حل اختلاف

برای رسیدگی به اختلافات ناشی از ساخت نرم افزار باید به شورای عالی انفورماتیک مراجعه نماید زیرا شورای عالی انفور ماتیک مرجع حل اختلاف این گونه موضوعات است.

فسخ یا تعلیق قرارداد

شرایط و توفق مربوط به این بند باید با توافق کامل بین طرفین باشد.

پلتفرم حقوقی یسرا

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با امورثبتی، تولید نرم‌افزار  و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد طراحی وبسایت ، قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقیو قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ ، قراردادهای مشارکت و قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، استاپ‌کاپشن، قرارداد با تیم‌های حسابداری و مالی، قراردادهای مشاوره‌ای مانند مشاوره فنی، مشاوره حقوقی ، مشاوره مالی، مشاوره مارکتینگ ، قرارداد فروش سهام و سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان 

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات، امورثبتی و نرم افزار و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نرم افزار را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
انواع نرم افزار از منظر حقوقی, بندهای قرار دادی ساخت نرم افزار, چگونگی طبقه بندی نرم افزار ها,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است