ترمینیشن چگونه جرمی است و مجازات آن در قانون جرایم رایانه ای چیست ؟

ترمینیشن, جرایم یارانه‌ای.مجازات ترمینیشن,

ترمینیشن (termination) چه جرمی است؟

در واقع ترمینیشن جرمی نوین است؛ که در معنی قاچاق صوت یا مکالمه‌های اینترنتی تلفنی به کار گرفته می‌شود که این ویژگی را دارند که از خارج به داخل از کشور گرفته می‌شوند.
همان طور که اشاره شد ترمینیشن از جرائمی است که بسیار جدید است و در سال‌های اخیر جای خود را در پرونده‌های قضایی کشور باز کرده است. در واقع قاچاق صوت از جرائمی است که در نتیجه پیشرفت علم و تکنولوژی پدید آمده است.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی استفاده از اینترنت و فضای مجازی و ابزارهای نوین اطلاع و پیام رسانی و سریع تر شدن انتقال پیام و ارتباطات؛ جرم‌های واقع شده هم به نسبت این تکنولوژی، شکل نوینی پیدا کرده‌اند و از شکل سنتی خود خارج شده‌اند.
در واقع همان طور که پیشرفت  علم و فناوری و استفاده از رایانه برای ما در زندگی تأثیر گذار بوده است و از نشانه‌های توسعه یافتگی محسوب می‌شود و همینطور در وقت، هزینه و انرژی  انسان صرفه جویی کرده است  و تحولات بزرگی را به وجود آورده است؛ اما مانند سایر پدیده‌ها نکات منفی و ضرر هم دارد.
 
 
ترمینیشن یا قاچاق مکالمات چگونه صورت می‌گیرد؟
در حالت قانونی و درست مکالمات تلفنی داخلی و مخصوصاً خارجی باید از طریق مرکزهای مخابراتی که بین المللی هستند و به طور قانونی فعالیت می‌کنند، عمل انتقال پیام‌های صوتی از کشور خارجی مبدأ را به کشور مقصد و داخلی انجام دهند.
هرگاه این عمل از طریق مراجع مخابراتی غیر مجاز صورت بگیرد ترمینیشن رخ می‌دهد.
ترمینیشن برای این جرم محسوب می‌شود که باعث می‌شود؛ خسارتهای مالی زیادی به مخابراتی که قانونی و بین المللی برای این کار در نظر گرفته شده، وارد شود.
جرم ترمینیشن در برخی اوقات به سادگی صورت می‌گیرد؛ به این صورت که مثلاً شخصی که به امور رایانه‌ای و سیستم‌ها و نرم افزارهای مخابراتی آشنایی دارد؛ یک یا دو خط تلفن اجاره می‌کند و از طریق آن اقدام به قاچاق و ترمینیشن می‌کند.
حتی در پرونده‌هایی دیده شده است که پس از پیگیری این خط تلفن مربوط به یک خانه، مغازه یا حتی درمانگاه یا جاهایی مشابه آن بوده است.
اما در سال‌های اخیر متخصصین این حوزه با تغییر زیرساخت‌های اینترنتی توانستند کاری کنند؛ که حداقل قاچاق صوت از طریق باند اینترنت معمولی و خانگی که مردم عادی در اختیار دارند، نتواند صورت بگیرد.
 
جرم ترمینیشن در کشور ایران چگونه است؟
پس این نشان می‌دهد که جرم ترمینیشن جرمی پیچیده و خاص نیست و با اندک اطلاعات فنی و رایانه‌ای می‌تواند رخ بدهد و خسارت‌های مالی زیادی را به مخابرات کشور وارد کند؛ و همین باعث شده است که در سال‌های اخیر شاهد پرونده‌های زیادی در رابطه با ترمینیشن در سیستم قضایی ایران باشیم.
این خسارت مالی به این ضورت اتفاق می‌افتد که فرد مرتکب با اقدامات سخت افزاری و کارهایی که با رایانه انجام می‌دهد، در واقع سیستم مخابراتی را گول می‌زند و کاری می‌کند که مکالمات خارجی و بین کشوری که قاعدتاً هزینه‌ و تعرفه بیشتری دارد، خیلی پایین تر از قیمت اصلی و با همان تعرفه مکالمات تلفنی عادی کشور محاسبه شود.
 
آیا جرم ترمینیشن در قانون ایران جرم انگاری شده است و مجازاتی برای آن در نظر گرفته شده است؟
با توجه به سابقه‌ی کم ترمینیشن، در سال‌ها گذشته به این دلیل که مجازاتی برایش وجود نداشت و همین طور سرعت پیشرفت تکنولوژی در بین مردم بالا رفته بود؛ تعداد این نوع جرایم نیز افزایش پیدا کرده بود.
اما در سال 1389 با تصویب قانون جرایم رایانه‌ای، این جرم به صورت مسقیم مورد بررسی قرار گرفت و در قانون برایش مجازات و ضمانت اجرا در نظر گرفته شد.
در ماده 24 این قانون جدید گفته شده است که هرکس غیر قانونی از پهنای باند اینترنتی بین المللی استفاده کند و ارتباط‌ها و مکالمات تلفنی را که از خارج از ایران به داخل برقرار می‌شود؛ با تعرفه‌ی کم تر و غیر قانونی  انجام دهد، مجازات می‌شود.
 
مجازات ترمینیشن چیست؟
مجازات در نظر گرفته شده در قانون جرایم رایانه‌ای برای ترمینیشن و قاچاق مکالمات تلفنی، حبس از یک تا سه سال و یا جزای نقدی از یک صد میلیون ریال تا یک میلیارد ریال و یا هر دو مجازات بالا محکوم خواهد شد.
همان طور که گفته شد قاچاق صوت و ترمینشین ضررهای مالی زیادی را به بخش‌های مخابراتی مختلف کشور وارد می‌کند؛ به همین دلیل مجازاتی هم که برای آن در نظر گرفته شده ایت نسبت به دیگر جرایمی که در قانون جرایم رایانه‌ای پیش بینی شده است، سنگین تر و بیش تر است.
با تصویب این قانون هم تعداد جرایم ارتکابی کاهش پیدا کرد و هم پیگیری این جرایم بهتر و بیشتر صورت گرفت و مجرمان مجازات قانونی پیدا کردند. اما باز هم آمار ارتکاب این جرم در کشور صفر نشده و همچنان ضررهای زیادی را به کشور وارد می‌کند.
و شاید یکی از مهم ترین دلایل آن می‌تواند این باشد که؛ ترمینیشن نیز مانند تمام جرایم رایانه‌ای و مجازی که در فضای سایبری رخ می‌دهد، بسیار سخت تر از جرایم سنتی قابل پیگیری و جلوگیری است.
چرا که مجرمان این نوع  جرایم معمولاً تحصیل کرده، باهوش و آشنایی کامل به تکنولوژی و نرم افزارهای پیشرفته‌ی مخابراتی دارند؛ و همین باعث می‌شود که به راحتی بتوانند خود را مخفی کنند یا از هویت جعلی استفاده کنند.
همچنین این که جرایم سایبری محدودیت زمانی و جغرافیایی نیز ندارند؛ پیدا کردن و پیگیری مجرم را بسیار دشوار تر و زمانش را هم طولانی تر می‌کند.
از ویژگی‌های خاص این جرم این است که مرتکبین جرم ترمینیشن معمولاً جوان هستند و متأسفانه از جوانانی هم هستند که از هوش و استعداد بالایی هم برخوردارند و ذهنی پویا دارند و اطلاعات زیادی از رایانه‌ها و فضای سایبری و عملکرد ابزارهای مختلف دارند.
این ویژگی ایجاب می‌کند که کسانی هم که در سمت قضایی فعالیت می‌کنند و قصد پیگیری جرم ترمینیشن و تخلفات مخابراتی را دارند حتماً در این حوزه اطلاعات زیادی داشته باشند و همچنین با گرفتن راهنمایی از کارشناسان و متخصصین در این زمینه، علم خود را به روز کنند تا بتوانند با پیگیری صحیح آمار جرم قاچاق مکالمه و ترمینیشن را در کشور پایین بیاورند و ضررهای آن را کاهش دهند.