تخریب اطلاعات چیست و چه عواقبی به همراه دارد؟

تخریب اطلاعات, جرایم رایانه‌ای, مجازات تخریب داده, امنیت اطلاعات داده, وکیل جرایم اینترنتی,

 
در دنیایی زندگی می‌کنیم که با رسانه، اطلاعات و داده‌های مختلف احاطه شده است. جزئیاتی که با کمی تغییر در آن‌ها بعضی معادلات امنیتی در سطح دنیا به هم می‌ریزد. در این میان شاید عبارت تخریب اطلاعات را شنیده باشید؛ اصطلاحی که به عنوان یک ابزار کاربردی برای تغییر استراتژی‌ها به کار برده می‌شود و بر جنگ اطلاعات تاثیر می‌گذارد. لازم است می‌دانید که تخریب داده خود یک جرم تلقی می‌شود و در صورت اثبات آن مجرم به اشد مجازات محکوم خواهد شد. اگر اطلاعاتتان در این باره کم است، در ادامه همراه ما باشید.
 
تخریب داده چیست؟
تخریب و اخلال در داده ها نوعی از جرایم رایانه‌ای شناخته می‌شود که با هدف نابودی بعضی از اطلاعات و حتی حذف شدن آن‌ها رخ می‌دهد. در این پروسه مجرم داده‌ها را تغییر داده و یا در آن‌ها اخلال ایجاد می‌کند که حتی در سطح بین‌المللی نیز می‌تواتد تاثیر منفی بگذارد. این عمل در ابعاد بزرگ حتی می‌تواند منجر به از کار افتادن موقت بعضی از سیستم‌ها شود و در عملکرد آن‌ها اثر کند. در دنیایی که جنگ اطلاعات از جنگ با اسلحه با اهمیت‌تر است، اخلال در سیستم می‌تواند صدمات زیادی وارد کند که بهبود آن زمان‌بر است.
 
چگونه از تخریب اطلاعات جلوگیری کنیم؟
یکی از اصلی‌ترین گام‌های جلوگیری از تخریب اطلاعات به روزرسانی سخت‌افزارهای امنیتی و سیستم‌های عامل است. اگر بتوانید از طریق آن‌ها امنیت سیستمتان را حفظ کنید، احتمال تخریب داده های رایانه ای کمتر است. انواع حملات و دسترسی به داده‌ها را بشناسید و مراقب باشید. گاهی اوقات دیده شده که IP های غریبه تلاش می‌کنند تا به سامانه مورد نظر وارد شوند؛ لذا نصب آنتی ویروس می‌تواند تا حدودی از این اتفاق جلوگیری کند. در نهایت فراموش نکنید که اخبار حوزه امنیت اطلاعات را به طور روزانه رصد کنید و علم خود را به روز نگه دارد.
 
 
مجازات تخریب اطلاعات چیست؟
در صورت اثبات جرم تخریب داده و پس از پیگیری‌های پلیس فتا از طریق IP  و دیگر اطلاعات مجرم مجازات‌های سنگینی برای وی تعیین می‌شود. طبق ماده 736 اگر فردی به طور غیرمجاز داده‌های سامانه‌های مخابراتی را حذف و یا تخریب کرد، به حبس 6  ماه الی 2 سال محکوم می‌شود، همچنین جزای نقدی از ده میلیون الی چهل میلیون ریال برای وی تعیین خواهد شد. همچنین انتقال داده‌ها، انتشار آن‌ها، دستکاری امواج مغناطیسی و مخابراتی و حتی از کار انداختن آن‌ها مطابق با ماده 737 مشمول حبس 6 ماه الی 2 سال و جریمه نقدی ده میلیون الی چهل میلیون ریال خواهد بود. لازم به توضیح است که جرم‌های مربوطه به موارد گفته شده منتهی نمی‌شود و تغییر گذرواژه، ممانعت از دسترسی اشخاص به سامانه و مخفی کردن داده‌ها نیز مشمول حبس 91 روز الی 1 سال و جزای نقدی می‌شود. در نهایت اگر اثابت شود که اقدامات مجرم موجب به خطر انداختن امنیت و آسایش عمومی شده است؛ به حبس از 3 الی 10 سال محکوم می‌شود.
 
چرا تخریب داده‌ها جرم است؟
کنوانسیون جرایم سایبری اعلام کرده است که هدف از جرم‌انگاری تخریب داده ها این است که این موارد مانند اموال محسوس در برابر آسیب، شناخته می‌شوند. به همین دلیل باید از آن‌ها مراقبت شود. در واقع داده‌های موجود در یک سیستم ارزش معنوی دارند و گاهی اوقات از ارزش مادی نیز برخوردار می‌شوند. بعضی از این قبیل اطلاعات از لحاظ امنیتی خیلی می‌توانند مهم باشند که لازم است تا از آن‌ها محافظت شود.
چند نکته طلایی درباره جرم تخریب داده‌ها
- در صورت بروز هرگونه تخریب داده‌ ها پلیس فتا یکی از مراجع رسمی رسیدگی به شکایات محسوب می‌شود.
- هک اطلاعات به هر شکل و حتی آموزش آن به دیگران جرم تلقی می‌شود.
- در دسترس قرار دادن گذر واژه افراد بدون رضایت آن‌ها جرم شناخته می‌شود
 
اولین کارهایی که در حوزه امنیت اطلاعات باید انجام داد چیست؟
- شناسایی اطلاعات
- شناسایی کاربرد اطلاعات 
- تعیین کارهای مجاز و غیرمجاز بر روی اطلاعات با توجه با کاربردهای شناسایی شده
 
هدف از تخریب عمدی اطلاعات چیست؟
تخریب اطلاعات اهداف گوناگونی دارد که بسته به حجم خرابکاری صورت می‌گیرد. از تخریب سیستم کارخانه‌های بزرگ گرفته تا تاسیسات امنیتی که در نوع خود به جنگ اطلاعات شناخته می‌شود. این اقدام حتی در مواجه کشورهای بزرگ با یکدیگر هم رخ می‌دهد و شاهد این هستیم که دستگاه‌های جاسوسی داده‌های تاسیسات دشمن را دزدیده و یا حذف می‌کنند. هدف آن هرچه که باشد، جرم شمرده می‌شود و مانند یک جنگ بزرگ اثرگذاری خاص خود را دارد. فراموش نکنیم که امروزه جنگ، جنگ اطلاعات است و ذره‌ای از آن نیز می‌تواند معادلات بین کشورها را جا به جا کند.
به خاطر بسپارید که:
- برای جلوگیری از تخریب اطلاعات هیچ وقت اطلاعات شخصیتان را در درگاه‌ها ذخیره نکنید.
- هر از گاهی آنتی‌ویروس سیستم خود را بروزرسانی نمایید و امنیت را چک کنید.
- جهت ایمنی بیشتر درگاه‌ها را چک کنید که جعلی نباشند. (بعضی درگاه‌های جعلی یک حرف اضافه و یا کمتر دارند)
- در صورت دزدیده شدن داده‌هایتان باید به پلیس فتا و دادسرا مراجعه کرده و شکواییه پر کنید.
- در بعضی از تبصره‌های قانون ممکن است ابهام وجود داشته باشد؛ لذا اگر قصد شکایت کردن دارید، از وکیل حرفه‌ای کمک بگیرید.
- هرگز ایمیل‌های ناشناس را باز نکرده و آن‌ها را پاک کنید.
- پورت های SMB را به منظور کاهش سطح حمله میزبان‌های خارجی، مسدود نمایید.
- همیشه از داده‌هایتان به طور منظم پشتیبانی بگیرید و امنیتشان را تامین کنید.
- در تعریف جهانی به فرایند حفظ اطلاعات در برابر انواع فعالیت‌های غیرمجاز مانند افشا، اختلال، تغییر، دسترسی و غیره امنیت اطلاعات گفته می‌شود
احتیاط و مراقبت از اطلاعات راز جلوگیری از تخریب اطلاعات
اکنون که دانستید امنیت اطلاعات چیست و چرا اهمیت دارد، بد نیست تا با مطالعه زیاد اطلاعات کاربردی به دست آورید و خود را از گزند سارقان اطلاعات حفظ کنید. جنگ اطلاعات اشکال مختلفی مانند عملیات روانی، اقدامات امنیتی، حمله اطلاعاتی، تخریب فیزیکی و غیره دارد که اگر درست مدیریت نشود، عواقب جبران‌ناپذیری به همراه دارد. به همین دلیل دستگاه‌های اطلاعاتی تمام تلاش خود را می‌کنند تا آن را به نحو احسن انجام دهند. لذا فراموش نکنید که با حفظ امنیت اطلاعاتی آن‌ها را در این کار کمک کرده و امنیت سیستم‌های اطلاعاتی کشور را حفظ نمایید. 
تخریب اطلاعات,جرایم رایانه‌ای,مجازات تخریب داده,امنیت اطلاعات داده,وکیل جرایم اینترنتی