02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

تامین سرمایه و قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/1
تامین سرمایه و قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ

قرارداد سرمایه گذاری

سرمایه‌ گذاری اهمیت ویژه‌ای در کسب و کار دارد و انواع قرارداد سرمایه‌ گذاری پیچیدگی‌ها و نکاتی دارد که می‌تواند روی سرنوشت یک کسب و کار تاثیر اساسی بگذارد.
پیش از آغاز بحث حقوقی درباره انواع قرارداد سرمایه ‌گذاری لازم است به یک نکته اشاره کنیم و آن هم این که در یک تقسیم بندی کلی می‌توان سرمایه‌گذار‌های کسب و کارهای اینترنتی را به سه گروه تقسیم کرد:
  • گروه اول، آنهایی که نمی‌دانند
  • گروه دوم، آنهایی که می‌دانند
  • و گروه سوم، آنهایی که نمی‌دانند ولی فکر می‌کنند خیلی می‌دانند!
دو گروه اول برای همکاری با صاحبان کسب‌وکارها مطلوب‌اند.
گروه اول که نمی‌دانند در کار اجرایی کسب‌وکار هم دخالتی نمی‌کنند، پول می‌دهند و سودشان را می‌خواهند.
گروه دوم که می‌دانند و در کار اجرایی دخالت نمی‌کنند، فقط تعهد می‌گیرند بابت پولی که می‌دهند تا آسوده خاطر شوند کار در بین راه ناقص رها نمی‌شود.
بدترین گروه، گروه سوم است و بهتر است با این گروه خطرناک، اصلاً کار نکنید و وارد قرارداد سرمایه گذاری نشوید. چنین افرادی از ابتدای کار می‌گویند 51 درصد سهام را می‌خواهم و اغلب هم تصور می‌کنند، چون طرف مقابل نیاز به پول دارد، با افزایش سهام می‌توانند کل کار را از چنگ صاحب کار دربیاورند.

گاهی اوقات سرمایه گذاری برای کسب و کار سم است!

آقای شاهین شهری، دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی، یک بار در توییتر به این موضوع شاره کرده بود و نوشته بود:
فرض کنید در ماشینی با سرعت 120 کیلومتر در حال حرکت هستید و ناگهان گاوی جلوی راه شما سبزه می‌شود؛ کسی که کنار دست شما نشسته برای برخورد نکردن با گاو ترمز دستی را می‌کشد و ماشین چپ می‌کند. کسی که ترمز را کشید، همین نوع سوم سرمایه‌گذارها هستند که هم خودشان را زمین می‌زنند هم کسب‌وکار را نابود می‌کنند.
البته به جز این سه گروه، گروه دیگری هم هستند که حبس انحصار ایجاد می‌کنند؛ یعنی به کسب‌وکار کوچک‌تری که ایجاد مزاحمت می‌کند، پیشنهاد می‌دهند که انحصاری با آن‌ها کار کنند؛ سرمایه‌ گذاری می‌کنند و آن کسب‌وکار را بازی می‌دهند تا نابودش کنند.
کسب‌وکارهای صاحب‌‌نامی داریم که سال های اخیر با چنین مسائلی مواجه شدند و به امید رشدکردن، هرچه داشتند را از دست دادند. پس باید بدانید که سرمایه‌ گذاری و سرمایه همیشه هم خوب نیست و گاهی اوقات برای کسب‌وکار سم است.

انواع سرمایه‌ گذاری از لحاظ زمانی

سرمایه گذاری ممکن است در زمان‌های مختلفی انجام شود: در مرحله راه اندازی کسب و کار، پس از راه‌اندازی و درطول مدت کسب‌وکار؛ لذا این کار می‌تواند شکل‌های مختلفی هم داشته باشد.
این امر می‌تواند صرفا برای کسب سود و بدون مشارکت در کسب‌وکار، سهام کسب‌و‌کار یا همراه با مشارکت در فعالیت، کسب‌و‌کار و ساختار استارتاپ باشد.

چه زمانی وقت جذب سرمایه گذار و ورود به قرارداد سرمایه گذاری است؟

یک نکته مهم در باره جذب سرمایه گذار برای شرکت استارتاپی این است که در جذب سرمایه، پله ‌پله شروع کنید: وام بگیرید یا قرض کنید؛ اما خودتان باشید.
چون در ابتدا شما برآورد دقیقی از توانایی استارتاپ و حجم کار آن ندارید و ممکن است تزریق سرمایه اولیه بار شما را از فراتر از زیرساخت های موجود ببرد و اصل کسب و کار شما دچار مشکل شود. یا این که بدون برآورد صحیح از حجم کار، برای جذب سرمایه وارد قراردادی شوید که در نهایت به ضرر شما باشد.
 
بنابر این، سعی کنید کار را خودتان شروع کنید و بعد از شروع کار اگر به این نتیجه رسیدید که سرمایه‌گذار بگیرید، نوبت این است که دقیقا بررسی کنید با چه شرایطی و در چه مرحله‌ای باید این کار را بکنید؟
اگر سرمایه گذار، در مرحله قبل از لانچ به کسب‌وکار وارد شود، فاندر محسوب می‌شود. فاندر کسی است که برای ایده شما سرمایه‌ گذاری می‌کند و سهم می‌گیرد که معمولاً سهم زیادی است.
در مرحله بعد از لانچ سرمایه‌گذار با شما شریک می‌شود و به ‌میزان پولی که می‌دهد سهم می‌گیرد. سرمایه‌گذار واقعی در مرحله بلوغ کسب‌وکار وارد می‌شود، کسی که می‌خواهد برای کسب‌وکارِ به بلوغ رسیده و برند مشهور شما سرمایه‌ گذاری کند.
در این موقعیت فرد باید پول بیشتری بدهد درحالی‌که سهام کمتری می‌گیرد. این، صورت واقعی سرمایه‌گذار است که برای کسب‌وکاری به بلوغ رسیده پول زیادی می‌دهد و سهام کمی می‌گیرد.

قرارداد سرمایه گذاری مشارکتی و قرارداد سرمایه گذاری در ازای سهام

در بحث سرمایه‌ گذاری اولاً مهم است چه سرمایه‌ گذاری انتخاب کنیم، دوماً در کدام مرحله به کار وارد شود، سوماً اگر آمد در قرارداد باید چه نکاتی را رعایت کنیم.
کم پیش می‌آید که سرمایه‌گذار همه پولی که می‌خواهد سرمایه‌ گذاری کند را در یک مرحله بیاورد و سهم بگیرد. معمولاً دوره سرمایه‌ گذاری وجود دارد و باید در قرارداد قید شود، متناسب با پولی که در هر مرحله وارد می‌شود سهام اختصاص پیدا کند.
همچنین، باید مشخص شود که شما قرار است او را در سود شریک کنید یا سود خالص یا کل در آمد یا صرفاً قصد دارید سهام‌دار شرکت باشد یا سهام‌دار پروژه. اگر قصد دارید در سود خالص شریک شود نوعی عقد مضاربه است که در آن فرد پول می‌دهد، از ضرر سهمی ندارد؛ ولی در سود شریک است و اصلاً مناسب استارتاپ نیست.
 
قرارداد سرمایه گذاری
 
نکته بسیار بسیار مهم دیگر این که بدون قرارداد سرمایه گذاری با هیچ سرمایه‌ گذاری کار نکنید. بعضی از افراد به این شکل سرمایه‌ گذاری می‌کنند که بدون هیچ قراردادی فقط از شما می‌خواهند زمان بازگشت پول و رسیدن به سود را مشخص کنید. اگر وعده شما محقق نشد می‌تواند از شما شکایت کند که فریبش داده‌اید.
بعضی از سرمایه‌گذارها هم می‌گویند پول می‌دهم و به من سهام بده در حالی که هنوز پروژه یا شرکتی ثبت نشده است. تنها چیزی که می‌توان ثبت کرد قرارداد مشارکت در راه اندازی کسب‌وکار آنلاین است که در آن مشخص کنید اگر به سود رسیدیم چه سهمی از آن به سرمایه‌گذار تعلق دارد.
اگر از پروژه ثبت نشده بدون قرارداد سهام بدهید، طرف مقابل می‌تواند به اتهام فریب از شما شکایت کند. اگر از شرکت سهام بدهید، مشمول قانون تجارت الکترونیک است که گفته، در سود و زیان شریک هستید و در صورت ضرر کسی که سهام را خریده نمی‌تواند شکایت کند.
در شکل دیگری از سرمایه‌ گذاری، سرمایه‌گذار بعد از ارزش‌گذاری کسب‌وکاری که فرضاً ده میلیارد ارزش دارد، دو میلیارد پرداخت می‌کند که 20درصد سهام بخرد. این پول باید به صاحب کسب‌وکار پرداخت شود که سهامش را می‌فروشد، اگر پول به شرکت تزریق شود، سرمایه‌گذار در واقع مالک بخشی از پول خودش می‌شود یا به عبارتی 20درصد سهام را به قیمت 15درصد خریده است.
اگر سرمایه‌گذار در چند مرحله قصد تزریق سرمایه داشته باشد، باید سقف مبلغ سرمایه‌ گذاری و نوع مشارکت و مدل سرمایه‌ گذاری در قرارداد سرمایه گذاری مشخص شود که مثلاً فقط قرار است سرمایه‌گذار پول بیاورد و بعد پولش را بگیرد یا در سود شریک شود یا در سود و زیان شریک باشد.
برای سرمایه‌ گذاری برخی افراد چک تضمین می‌گیرند که کاملاً غلط است و چنین سرمایه‌ گذاری معنا ندارد. اگر در چند مرحله قصد سرمایه‌ گذاری دارند شما هم باید سهم را در هر مرحله متناسب با پول پرداخت شده به سرمایه‌گذار اختصاص دهید.
متأسفانه، بعضی از استارتاپ‌ها هم به ‌نوعی سرمایه‌گذار را دور می‌زنند. سهام شرکت را می‌فروشند و بعد اپلیکیشنشان را جای دیگری لانچ می‌کنند. چون جایی ثبت نشده که این اپلیکیشن به این شرکت تعلق دارد.
برای سرمایه‌ گذاری حتماً باید صورت‌جلسه و قرارداد در قالب سود مشارکت نوشته شود. چنین کارهایی باعث شده سرمایه‌گذاران به کسب‌وکارهای آنلاین نگاه خوبی نداشته باشند؛ به شکلی که میزان جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها نسبت به سال‌های گذشته خیلی کمتر شده است.

ارکان قرارداد سرمایه گذاری

مانند هر قرارداد دیگری، مشخصات طرفین قرارداد، ازجمله اطلاعات شناسایی، اقامتگاه و سِمت افرادی که قرارداد را امضا می‌کنند، باید به ‌دقت مشخص شود.
برای جلوگیری از اشتباه در این زمینه، باید مدارک شناساییِ امضاکنندگان مانند کارت ملی و سند سمت، به ‌رویت طرف مقابل برسد و ضمیمه‌ قرارداد شود.
موضوع قرارداد، سرمایه‌ گذاری طرف سرمایه‌گذار در شرکت (استارتاپ) طرفِ سرمایه‌پذیر است. در این بند می‌توان به ‌صورت کلی به ‌شکل سرمایه‌ گذاری اعم‌ از سرمایه نقد یا غیرنقد اشاره و مراحل و شرایط سرمایه‌ گذاری را به ‌دقت در پیوست قرارداد تعیین کرد.
همچنین مدت‌ قرارداد هم باید به ‌طور دقیق مشخص شود. این امر می‌تواند از اختلاف‌های مربوط به مدت‌ انجام کار جلوگیری کند و مبدأ محاسبه‌ خسارت تأخیر را نیز معین کند.
تعهدات طرفین قرارداد سرمایه گذاری هم باید در قرارداد مشخص شود و همچنین در قرارداد باید تعیین شود که قرارداد در چه شرایطی فسخ و منحل می‌شود. همین طور در مواردی که شرایط فورس ماژور، برای مدت معینی مانع از انجام کار می‌شود، پس از مدت مشخصی می‌توان برای طرفین حق فسخ قرارداد درنظر گرفت.
علاوه بر بند فورس ماژور، مانند هر قرارداد رسمی دیگری، یکی از بخش‌های مهم، تعیین شرایط و مرجع حل اختلاف است.
این مرجع می‌تواند داور یا دادگاه تعیین شود. بهتر است نام شخص یا اشخاص داور نیز تعیین شود و همچنین پیش‌بینی شود که درصورت عدم امکان داوری این افراد، راه‌حل چه خواهد بود. همچنین می‌توان از ابتدا تعیین کرد که برای حل اختلاف به مراجع قضایی مراجعه شود.

مقدمات یک قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ

پیش از این که شرکت و سرمایه گذار به مرحله عقد قرارداد سرمایه گذاری برسند، باید هر دو طرف به روشنی بدانند که در این قرارداد قرار است چه آورده ای داشته باشند و در قبال آن چه میزان از سود را می‌خواهد و چه تعهداتی به مجموعه دارند.
طرفین قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ باید پیش از انعقاد قرارداد، شرایط کسب‌وکار و شرکت خود را برای انعقاد این قرارداد کنترل کنند. آیا برای انعقاد قرارداد به توافق عده خاصی از سهامداران و شرکا نیاز است؟ آیا سقف مشخصی برای سرمایه‌ گذاری/پذیری در اساسنامه شرکت‌ها در نظر گرفته شده است؟

انواع قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ

سرمایه می‌تواند به ‌صورت نقدی، غیرنقدی، منقول و غیرمنقول یا سود سهام باشد.
اگر سرمایه‌ گذاری به ‌شکل نقد باشد باید مشخص شود که این مبلغ چقدر است؛ همچنین اگر سرمایه‌گذار، سهام شرکت دیگری را به ‌عنوان سرمایه می‌آورد، این سهام باید ارزش‌گذاری شود.
همچنین ممکن است سرمایه غیرنقدی باشد، برای مثال تجهیزات یا نیروی کار. پس به ‌طور کلی نکته مهم تعیین ارزش سرمایه‌ای است که وارد شرکت می‌شود. سرمایه‌ گذاری می‌تواند زمان‌بندی داشته باشد، یعنی سرمایه‌گذار در فواصل معین و در بخش‌های گوناگون، سرمایه خود را وارد شرکت یا استارتاپ کند.
توصیه می‌شود که حتما جدول زمان‌بندی در قرارداد یا ضمیمه آن پیش‌بینی شود.
نکته مهم دیگر این است که سرمایه‌گذار در این قرارداد چه دستاوردی خواهد داشت؟ ممکن است در ازای سرمایه، میزان مشخصی از سهام شرکت به سرمایه‌گذار منتقل شود؛ یا بدون واگذاری سهام، سرمایه‌گذار تنها سود مشخصی را در فواصل زمانی مشخص دریافت کند.
انتقال امتیازات (مانند مشارکت در حقوق مالکیت فکری) یا تعیین امتیازات مشخص برای سهام اختصاص داده شده به سرمایه‌گذار (مانند حق رای بیشتر در مجامع یا کسب کرسی در هیئت مدیره) از مزایایی هستند که می‌توان در ازای سرمایه دریافت کرد.
همچنین توصیه می‌شود که زمان سوددهی سرمایه و دریافت سود توسط سرمایه‌گذار در قرارداد تعیین شود.

نکاتی که باید در قرارداد با سرمایه‌گذار پیش‌بینی شود

در هر  قرارداد سرمایه‌ گذاری باید قید مربوط به محرمانگی اطلاعات و ایده‌ها و طرح های شرکت که در زمان سرمایه گذاری برای سرمایه گذار تشریح می‌شود، وجود داشته باشد.
همچنین باید تعیین شود که تغییراتی که در شرکت یا ساختار استارتاپ هریک از طرفین رخ می‌دهد، می‌تواند چه تاثیراتی بر قرارداد داشته باشد. آیا ترک سهامداران عمده (که ممکن است تاثیر زیادی روی تصمیم سرمایه‌گذار برای انعقاد قرارداد سرمایه‌ گذاری داشته باشد) می‌تواند منجر به انحلال یا بازبینی ضروری قرارداد شود؟ تاثیر انحلال شرکت هر یک از طرفین بر قرارداد چیست؟

منع شرکت سرمایه گذار با رقیب

یکی از مواردی که در تعامل استارتاپ ها با سرمایه گذاران باید مورد توجه قرار گیرد این است که طرفین قرارداد حق رقابت، مشارکت یا همکاری با شرکت‌ها یا استارتاپ‌های رقیب را نداشته باشند.
این منع می‌تواند به ‌صورت منع در سرمایه‌ گذاری در استارتاپ مشابه، راه اندازی استارتاپ یا تاسیس شرکت با موضوع مشابه شرکت یا استارتاپ سرمایه‌پذیر یا سرمایه‌گذار باشد، تا به ‌نحوی از زیان تجاری شرکت‌ها جلوگیری شود.
هرچند این امر می‌تواند در بند جداگانه‌ای تحت عنوان شرایط ورود سرمایه‌گذار جدید پیش‌بینی شود، اما ممکن است سرمایه‌گذار بتواند محدودیت‌هایی را برای ورود سرمایه‌گذار جدید (که به ‌نحوی شرایط رقابت را ایجاد می‌کند) در قرارداد درنظر بگیرد.

استفاده از پلتفرم یسرا برای انواع قرارداد با سرمایه گذار

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با انواع قراردادهای مربوط به استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی به شما می باشد.
در این سامانه شما قادر به جستجوی سوالات رایج و پیدا کردن پاسخ لازم می باشید. و در صورت عدم یافتن پاسخ کامل، میتوانید سوال خود را ثبت نموده و یا در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری قرارداد سرمایه گذاری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.

مشاوره حقوقی رایگان قرارداد سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد سرمایه گذاری را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد سرمایه گذار باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
 
انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی, انواع سرمایه‌ گذاری, قرارداد سرمایه گذاری مشارکتی, قرارداد سرمایه گذاری در ازای سهام, ارکان قرارداد سرمایه گذاری, مشاوره حقوقی رایگان,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است