02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

بررسی انواع برند و نحوه ثبت برند و علامت تجاری

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/23
بررسی انواع برند و نحوه ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند

قبل از تعیین و ثبت برند لازم است به این نکته توجه کنید که برند فقط یک نام نیست، بلکه یک نشانه یا یک آرم گرافیکی نیز به حساب می آید. به گونه ای که می توان آن را به اثر انگشت انسان شباهت داد. زیرا مانند اثر انگشت منحصر به همان فرد است. مفهوم ساده تری که برای واژه برند می توان ارائه داد به این شرح است: برند نام یا نمادی است که با هدف فروش کالاها یا ارائه خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.
برند می تواند متعلق به یک کالا یا تولید کننده، یک خدمت یا موسسه خدماتی، یک شرکت یا سازمان و یا یک شخص، مکان، رویداد، یا حتی مذهب و عقیده باشد. در عصر تجاری و رقابت امروز صاحبان کسب و کار برای متمایز کردن محصولات خود با محصولات مشابه دیگران راه های زیادی را طی کرده و روش های گوناگونی را برای جذب مشتری استفاده کرده است که یکی از این روش ها که هم راحت و هم پرکاربرد است ثبت برند و لوگو است. 

استفاده از برند 

ثبت برند و استفاده از برند به معنای استفاده از انحصار یک امتیاز از یک کالا یا خدمات خاص است. این امر به شکلی صورت می گیرد که پس از ان کسی حق سوء استفاده یا کپی و یا حتی اعمال تحریم را ندارد و یا اصطلاحا این حقوق از وی سلب می شود.

انواع برند و علامت تجاری 

وقتی اقدام به ثبت برند می کنیم، لازم است که این واقعیت را در نظر بگیریم که این واژه می تواند انواع مختلفی از طرح ها را شامل شود. ولو این که در دنیای کسب و کار همه این موارد به نام برند شناخته نشوند. علامت تجاری را می توان به سه دسته تقسیم نمود که به شرح زیر می باشند

  • علامت تجاری تصویر یا به عبارت دیگر گرافیکی یا ترسیمی که از طرح و نقش های متفاوتی تشکیل شده است  (سمبل، آرم)
  • علامت تجاری نوشتاری یا به عبارت دیگر به صورت اسم و حرف (لوگوتایپ، مونوگرام)
  • علامت تجاری مرکب که از تصویر و نوشتار و علاوه بر آن از طرح ها و نقش ها و آرم ها در آن امیخته شده است  (ترکیبی)
  • علامت تجاری سه بعدی، علائمی مثل انواع بطری، انواع بسته و غیره که به صورت سه بعدی تولید و عرضه می گردند

ثبت برند

انواع برند 

برند های جمعی 

به آن دسته از برند ها می گویند که به یک اجتماع قانونی خاص یا سازمان و ارگان خاص تعلق دارند و هدف اصلی آنها این است که گروهی خاص، مثلا شالیکارانی که در شمال کشور مشغول به کار هستند و به تولید آن کالا یا خدمت می پردازند را معرفی می کنند.

برندهای تضمینی 

این برندها معمولا با این استراتژی انتخاب می شوند که نشان دهند کالا یا خدمات مورد نظر از استانداردهای خاصی پیروی می کنند و یا از منابع خاصی تهیه می شوند. این نوع برندها باعث جلب اعتماد بیشتری در مصرف کننده ها می شوند.

برند های مشهور  

همانطور که از اسمش مشهود است برندهای مشهور برند هایی هستند که به اندازه کافی جا افتاده و مورد توجه واقع شده باشند. خواه می تواند ثبت شده و یا ثبت نشده باشد.

تفاوت برند با لوگو چیست؟ 

آیا معنای برند و لوگو با یکدیگر متفاوت است؟

برخی معتقدند که این دو واژه در بعضی از موقعیت ها به یک معنا می باشند و گاهی می توان برند را همان لوگو در نظر گرفت. در کشور ما واژه برند برای محصولات و کالاهایی به کار می رود که جایگاه خود را در بازار پیدا کرده و به نوعی شهرتی در بازار میان مردم عام و خاص بدست اورده اند و موفق شده اند ذهن مشتریان زیادی را برای خرید محصولات یک شرکت به خوبی متقاعد کرده باشند.
اما لوگو نمادی برای معرفی حضور یک شرکت است. مثل لوگوهای معروف و مشهودی چون: اپل، پوما، نایک و مانند اینها. در واقع انتخاب لوگو به معنی انتقال پیامی به مشتری است که در بر دارنده حضور محصول یا خدمتی خاص است.

آیا معنای برند و لوگو با یکدیگر متفاوت است؟

ثبت برند به نوعی حق استفاده از آن را منحصر به شرکت یا واحد شما می کند. فرقی نمی کند شخص حقیقی باشد یا حقوقی؛ یعنی شرکت و یا خود فرد. اما صاحب برند باید مدارکی دال بر اثبات،  تولید،  توزیع، بسته بندی، خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد.

چه کسانی می توانند نام و نشان تجاری (لوگو) خود را ثبت کنند؟ 

ثبت برند به نوعی حق استفاده از آن را منحصر به شرکت یا واحد شما می کند. فرقی نمی کند شخص حقیقی باشد یا حقوقی؛ یعنی شرکت و یا خود فرد. اما صاحب برند باید مدارکی دال بر اثبات، تولید، توزیع، بسته بندی، خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد.

روند ثبت برند چقدر زمان می برد؟

نمیتوان با دقت و به طور قطعی گفت چه مدت زمانی برای ثبت برند لازم است. بازه زمانی این کار با تعداد افرادی که درخواست ثبت برند همزمان در بازده زمانی شما دارند رابطه ی مستقیم دارد. اما عمدتا بعد از تکمیل مدارک لازم جهت ثبت و ورود به سامانه مالکیت معنوی و بارگذاری مدارک لازم و در نهایت تکمیل اظهارنامه مربوطه، در خواست شما ثبت و مورد بررسی کارشناسان و همچنین رئیس اداره علائم تجاری قرار می گیرد. اما معمولا وبه طور میانگین این روند حداقل 2 تا 4 ماه کاری زمان می برد.

مدت زمان اعتبار علائم تجاری

طبق بند «د» ماده 40 قانون ثبت اختراعات ، طرحهای صنعتی و علائم تجاری، مدت زمان اعتبار علامت 10 سال تعیین شده است و تمدید آن برای دوره های بعدی مانعی ندارد.  مدت اعتبار ثبت علامت ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می‌باشد.این مدت با درخواست مالک آن برای دوره‌های متوالی ده ساله با پرداخت هزینه مقرر،قابل تمدید است‌. یک مهلت ارفاقی شش ماهه که از پایان دوره شروع می‌شود، برای پرداخت هزینه تمدید، با پرداخت جریمه تأخیر، درنظر گرفته می‌شود. 
شما می توانید تمامی فعالیت های حقوقی، وکالت و ثبت از جمله ثبت لوگو، ثبت برند و ثبت علامت تجاری و همچنین دعوای سوء استفاده از برند وموارد این چنینی را با اطمینان خاطر به مجموعه موسسه حقوقی بین المللی فناوری اطلاعات یسرا بسپارید.

تیم تخصصی و حقوقی یسرا در زمینه مشاوره و وکالت ثبت برند و علائم تجاری چگونه خدمت رسانی می‌کنند؟

تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره رایگان هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
در موسسه حقوقی یسرا وکلا و مشاوران و متخصصان ماهر و با تجربه‌ای در زمینه مشاوره حقوقی در هر زمینه ایی مانند ثبت برند، ثبت علامت تجاری، ثبت لوگو و... حضور دارند که به شما متقاضیان در روند امور ثبتی کمک می‌کنند و هم چنین در روند رسیدگی و احقاق حق شما بسیار حرفه‌ای و با تجربه عمل می‌کنند.
علاوه بر آن، این تیم حقوقی و متخصص دارای سامانه‌ هوشمند یسرا است که تمام کارهای مشاوره کسب و کار ،امور ثبتی، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و قراردادهای فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد.
همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با کسب و کارهای مجازی و حقوق و قوانین سایبری و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.
تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که در دنیای مجازی صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند.

مشاوره حقوقی ثبت برند و علامت تجاری

اگر شما درگیر پرونده با عنوان ثبت برند و علامت تجاری شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه یا از سوی مقابل نیازمند دفاع در یک دعوای هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به امور ثبتی، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با ثبت برند و علامت تجاری به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه امور ثبتی، حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره ثبت برند و علائم تجاری را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره رایگان یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی ثبت برند و علامت تجاری، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
تعریف برند, انواع برند, اعتبار برند, علامت تجاری,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است