برداشت غیر مجاز از حساب بانکی چگونه اتفاق می افتد؟

جرایم اینترنتی, برداشت غیرمجاز, ,

برای این که در دام سارقان اینترنتی نیفتیم چه اقدامات امنیتی را رعایت کنیم؟

با پیشرفت تکنولوژی و همه گیری استفاده از فضای مجازی، استفاده از کارت‌های بانکی و خریدهای اینترنتی و پرداخت‌های مجازی بسیار زیاد و همه گیر شده است. با این که این امکانات و فناوری‌ها فایده‌های زیادی دارند و اثرات مثبتی زیادی روی زندگی ما گذاشته‌اند؛ جنبه‌های منفی و نقاط ضعفی هم در آن‌ها دیده می‌شود.

برداشت غیر مجاز از حساب‌های بانکی و سرقت الکترونیکی، از بیشترین جرائم سایبری است؛ که از طرق مختلفی صورت می‌گیرد.

سرقت اینترنتی ربودن و کسب اطلاعات با ارزش متعلق به دیگران است که در فضای سایبری و مجازی رخ می‌دهد. این نوع سرقت ممکن است که کاملاً استفاده و دسترسی به داده‌ها را از دست صاحب آن خارج کند و یا به گونه‌ای باشد که مالک هم بتواند همچنان از داده‌ها استفاده کند. که در روش آخر قربانی ممکن است دیر تر متوجه سرقت و از بین رفتن امنیت اطلاعاتش بشود.

یکی از رایج ترین راه‌هایی که افراد سودجو از طریق آن اقدام به برداشت غیرمجاز از کارت بانکی مردم می‌کنند؛ با استفاده از دستگاه‌های پوز و کارت خوان فروشگاه‌ها است.

در واقع طبق آیین نامه‌ی اصناف، دستگاه‌های کارت خوان باید روی پیش خوان و در دسترس خریداران باشد و مردم برای خرید نباید رمز کارت خود را به فروشنده بگویند، بلکه خود باید کارت بکشند و رمز را وارد کنند. افراد سودجو با استفاده از اطلاعات روی کارت و رمز، می‌توانند به راحتی از حساب شما پول برداشت کنند.

با توجه به این نکته هیچ گاه کارت بانکی خود را دسترس دیگران قرار ندهید و برلی این که شماره کارت خود را به کسی بدهید تا پول برایتان واریز کند؛ عکس کامل از روی کارت خود نفرستید.

چراکه افراد سودجو با استفاده از cvv2، کد اعتبار سنجی می‌توانند اطلاعات حساب شما را هک کنند.

یکی دیگر از روش‌های سرقت اینترنتی، که بسیار زیاد شده این است که سارقان یا استفاده از مهندسی اجتماعی و ساختن سایت‌های فیشینگ، به اطلاعات کارت دسترسی پیدا می‌کنند و در نهایت موجودی کارت را برداشت می‌کنند.

فیشینگ به معنی ساخت سایت‌ها و درگاه‌های پرداخت اینترنتی بی اعتبار و تقلبی است. این سایت‌ها بسیار شبیه به نمونه اصلی و معتبر آن است که با کمی دقت می‌توانید از افتادن در دام فیشینگ و کلاهبرداری اینترنتی جلوگیری کنید.

معمولاً درگاه‌های تقلبی در قسمت آدرس خود همان اسم اصلی را دارد؛ ولی با تفاوت کوچکی در حروف که در نگاه اول دیده نمی‌شود.

توجه کنید که آدرس سایت‌های اصلی با عبارت https شروع می‌شود؛ در حالی که درگاه‌های کلاهبرداری با http آغاز شده‌اند.

مهندسی اجتماعی در واقع با ایجاد طعمه‌هایی مثل خرید شارژ ارزان، تخفیف‌های باور نکردنی و قرعه کشی و جوایز بزرگ، لینک‌هایی را در پیامک‌ها و سایت‌ها قرار می‌دهند و شما با باز کردن این لینک‌ها، اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی و کارت خود را می‌دهید.

یکی دیگر از ترفندهای سارقان اینترنتی، تماس‌های تلفنی و پیامک‌هایی هستند که ادعای برنده شدن شما در قرعه کشی را دارند و یا به گفته خودشان از طرف بانک هستند و اطلاعات شخصی حساب شما را می‌خواهند.

بهترین کار این است که در مواجه با این موقعیت‌ها قبل از دادن هر اطلاعاتی، از صحت مرجع آن اطمینان پیدا کنید.

در کل روش‌های مختلفی برای دسترسی به اطلاعات حساب وجود دارد؛ که یکی دیگر از آن‌ها هک تلفن همراه یا کامپیوتر است که اطلاعات شخصی در آن ذخیره شده است و هکر با استفاده از آن می‌تواند به طور غیر مجاز به حساب شخص نفوذ کند و پول برداشت کند.

پس یکی از راهکارهای امنیتی این است که از ذخیره کردن اطلاعاتتان در اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها روی کامپیوتر و گوشی خود داری کنید.

 

مجازات برداشت غیر قانونی و غیر مجاز از حساب بانکی چیست؟

در ماده 13 قانون مبارزه با جرایم رایانه‌ای به طور خاص سرقت اینترنتی و برداشت وجه به طور غیر مجاز، جرم انگاری شده است.

در این ماده ذکر شده است که تحصیل مال و منفعت یا خدمات و هر گونه امتیاز مالی به صورت غیرمجاز از سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی؛ علاوه بر رد مال به صاحب آن، به مجازات حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از 20 تا 100 میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

در قانون ایران فرقی نمی‌کند که فرد به صورت عمدی یا غیر عمدی، مرتکب تحصیل مال غیر شود، در هر صورت باید مال را به صاحبش بر گرداند. ولی اگر غیر عمدی این اتفاق بیافتد فقط مجازات کیفری آن ساقط می‌شود.

از ایراداتی که به مجازات در نظر گرفته شده برای برداشت غیر قانونی و دزدی رایانه‌ای، وارد است و مورد بحث و اختلاف صاحب نظران است؛ این است که این مجازات نسبت به دزدی در مفهوم غیر مجازی و سنتی، بسیار کم و سبک است و مجازات آن طور که باید بازدارنده نیست.

از دشواری‌های سرقت رایانه‌ای نسبت به سرقت در شکل سنتی و واقعی آن، این است که پیدا کردن مجرمین فضای سایبری، به خاطر اینکه ارتکاب این جرایم محدود به جغرافیا و مکان خاصی نیست و مجرمین از اطلاعات و هویت مخفی یا جعلی استفاده می‌کنند، بسیار سخت و گاهی غیر ممکن به نظر می‌رسد.

 

در مواجه با سرقت الکترونیکی چه کاری انجام دهیم؟

به خاطر این که در بعضی از پرونده‌های جرایم فضای سایبری، پیدا کردن محل اقامت مجرم ممکن نیست؛ دادگاه محل اقامت بزه دیده صالح برای رسیدگی به شکایت‌ دزدی‌های رایانه‌ای است.

همچنین دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای در تهران، با کارشناسان خبره در زمینه فضای مجازی، برای رسیدگی اختصاصی به این نوع پرونده‌ها در نظر گرفته شده است؛ رسیدگی در دادسرای ویژه بهتر و سریع تر پیگیری می‌شوند.

همچنین سایت رسمی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir در قسمت مرکز فوریت‌های سایبری، 24 ساعته آماده ثبت شکایات برداشت‌های غیر قانونی و دزدی‌های رخ داده در فضای مجازی است.