02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

برای جلوگیری از هک شدن باید چه کار کنیم

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/14
برای جلوگیری از هک شدن باید چه کار کنیم

امنیت رمز عبور و حساب کاربری در شبکه های اجتماعی

هک شدن یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که برای کاربران مختلف در فضای اینترنت رخ می‌دهد. هکرها ممکن است سوء استفاده کنندگانی باشند که به دنبال برداشت پول از حسابهای بانکی و یا دست یابی به مشخصات کارتهای بانکی شما هستند و ممکن است آزارگرانی باشند که به دنبال دستیابی به اطلاعات خصوصی شما جهت اخاذی یا انواع دیگری از آزار باشند.
اما در هر صورت و با هر هدفی، هکرها معمولا روشهای یکسانی برای دستیابی به اطلاعات حسابهای کاربری شما دارند و در بسیاری از موارد آنها به دلیل عدم رعایت نکات اولیه توسط کاربران، به آسانی می‌توانند به اطلاعات حسابهای افراد دست پیدا کنند. بنابراین نخستین راه برای جلوگیری از هک شدن این است که با رعایت چند نکته کلیدی، مسیرهای ورود هکرها به حسابهای کاربری خود را مسدود کنید.
ما در این مقاله ساده ترین و درعین حال، ضروری ترین کارهایی را که باید انجام دهید تا حسابهای کاربری خود را در مقابل هک شدن ایمن سازید برای شما توضیح خواهیم داد.

چگونه حساب کاربری را امن کنیم؟

شما به عنوان فردی که درحال استفاده از هر ابزار اینترنتی هستید، در آن فضا و روی برنامه مربوط به آن ابزار، یک حساب کاربری دارید. تفاوتی ندارد که شما وارد ایمیل خود بشوید، وارد حساب کاربری بانک خود بشوید یا وارد حسابهای کاربری خود در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام بشوید و یا وارد حساب کاربری خود در پیام رسان ها مانند واتس اپ شوید. در همه این ها شما برای ورود نیاز به یک نام کاربری و یک رمز ورود دارید. معمولا بنا به نوع این حسابهای کاربری، نام کاربری شما گزینه هایی مانند آدرس ایمیل، شماره تلفن، شماره ملی، شماره حساب بانکی و یا نام دیگری است که خودتان انتخاب می‌کنید. هر هکری برای ورود به حساب کاربری شما علاوه بر نام کاربری که پیدا کردنش ساده تر است، نیاز به رمز عبور شما دارد. بنابر این همواره مهمترین کاری که برای جلوگیری از هک شدن باید انجام دهید، این است که تا حد امکان رمز عبور خود را از چشم هکرها پنهان کنید. ما در ادامه راه‌های این کار را برای شما توضیح می‌دهیم.
 
جلوگیری از هک شدن

رمز عبور ساده انتخاب نکنید

در بسیاری از موارد وقتی درحال ساختن یک حساب کاربری هستید، ممکن است به دلیل اهمیت ندادن به موضوع امنیت دیجیتال و یا بر اثر عجله و سهل انگاری جهت زودتر انجام شدن فرایند ثبت نام، رمز عبورهای ساده ای مانند 123456، بخشی از شماره تلفن یا شماره ملی و سایر اطلاعات هویتی خود، انتخاب می کنید. گاهی هم یک رمز عبور ثابت را برای کارتهای بانکی، حسابهای کاربری خود در اینستاگرام و تلگرام و واتس اپ و سایر شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنید.
این نوع انتخابها برای رمزعبور اشتباه است. یافتن این رمز عبور ها برای هکرها ساده تر است و اگر یک رمز عبور برای همه حسابهای شما وجود اشته باشد، یافتن آن، همه حسابهای کاربری شما را در خطر قرار خواهد داد.
یک رمز عبور خوب، ترکیبی از اعداد، حروف کوچک و بزرگ و کاراکتر های ویژه است به طوری که حدس زدن آن ها سخت باشد. برای هر برنامه و اپلیکیشن خود، یک رمز عبور اختصاصی بسازید.
به دلیل اینکه معمولا چندین حساب کاربری در شبکه های مختلف و چند حساب بانکی مختلف داریم، به حافظه سپردن همه این رمزهای عبور دشوار است. برای حل این مشکل، نرم افزارهایی وجود دارند که اطلاعات حساب کاربری و رمز های عبور شما برای وب سایت های مختلف را ذخیره می کنند و به هنگام ورود به هر سایت، جای خالی مربوطه را به طور خودکار پر می کنند. در این نرم افزار ها می توان رمزهای عبور بسیار طولانی و پیچیده را ساخت، بدون اینکه نیاز به حفظ کردن آنها داشته باشیم.
 LastPass مشهورترین این نوع نرم افزارهاست.

رمز عبور خود را فاش نکنید

به یاد داشته باشید رمز عبور شما، چه به عنوان پسورد کارت عابر بانک، چه رمز اینترنتی حساب بانکی و چه رمز عبور هر حساب کاربری دیگری که در شبکه های اجتماعی یا وبسایتها دارید، کلید ورود به خانه شماست. هرگاه این رمز را در جایی بیان یا افشا می‌کنید، در واقع یک کپی از کلید خانه خود را در اختیار افراد حاضر در آن محل قرارداده اید. حتی برای افراد مورد اعتمادتان نیز رمز عبور خود را فاش نکنید. زیرا ممکن است بر اثر بی احتیاطی آنها، افراد دیگری از رمز عبور شما آگاه شوند. اگر عضو کانال، وبسایت، پیج و هر فضای آنلاین دیگری هستید، به یاد داشته باشید که هیچ کس حق ندارد رمز عبور حساب کاربری شما را درخواست کند. اگر برای ثبت نام در سایتی، نیاز به ارائه رمز عبور حسابهای کاربری خود را داشتید، از ثبت نام در آن سایت خودداری کنید. شما برای ثبت نام در هر سایتی، باید نام کاربری و رمز عبور جدید بسازیدو اما برخی هکرها با ایجاد درگاههای ثبت نام تحت عناوین مختلف، تنها رمز عبور حسابهای قبلی نظیر ایمیل شما را به عنوان رمز عبور صحیح قبول می‌کنند. همواره به یاد داشته باشید که ادمین هیچ سایت، کانال و پیجی هم صلاحیت دریافت رمز عبور حسابهای کاربری شما را ندارد. 
رمز عبورتان را هر سال یک یا دو بار تغییر دهید و هرگاه بنا به ضرورت یا در اثر کم دقتی، کسی از رمز عبور شما آگاه شد، بلافاصله رز عبور خود را عوض کنید.

رمز دوم یا تایید هویت دومرحله ای

همانطور که در استفاده از حسابهای اینترنتی بانکی تجربه کرده اید، امروزه برای جلوگیری از هک شدن معمولا به جز رمز عبور، یک رمز دوم که نیازمند دریافت از طریق تلفن همراه تایید شده کاربر است نیز در اختیار کاربران قرار می گیرد. در مبادلات بانکی به آن رمز پویا گفته می شود. شما می توانید برای جلوگیری از هک شدن حسابهای کاربری خود در اپلیکیشن های مختلف، این قابلیت را در آنها فعال کنید. در این صورت پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، لازم است تا کدی را که از طریق پیامک یا از طریق برنامه های ویژه ارسال رمز دوم برایتان ارسال می شود را وارد کنید تا بتوانید به حساب کاربریتان دسترسی داشته باشید. به این ترتیب حتی اگر هکری بتواند نام کاربری و رمز عبور شما را پیدا کند، بدون در اختیار داشتن تلفن همراه شما، نمی تواند وارد حساب کاربری تان شود. برخی هکر ها در این مرحله با صاحب حساب کاربری تماس می گیرند و با بیان مطالبی دروغ از او درخواست می کنند کدی که برایش ارسال شده را بخواند. برای جلوگیری از هک شدن همیشه به یاد داشته باشید که هیچ کس به جز هکرها کدهای ارسال شده به تلفن همراه شما را نیاز ندارد، پس این کدها را در تلفن برای هیچکس نخوانید.

دومرحله ای کردن رمز عبور اینستاگرام

در اینستاگرام برای استفاده از از قابلیت رمز عبور دو مرحله ای، شماباید به بخش تنظیمات بروید و در این قسمت وارد گزینه تنظیمات امنیتی (security) بشوید. در این بخش وارد قسمت two factor authentication شوید. در این قسمت می توانید انتخاب کنید که رمز دوم از طریق پیامک برای شما ارسال شود یا از طریق یک برنامه دیگر که آن را بر روی گوشی خود نصب می کنید.

دو مرحله ای کردن رمز عبور تلگرام

در تلگرام، هر هکری برای ورود به حساب کاربری شما از دستگاهی غیر از دستگاه خودتان، نیازمند وارد کردن کدی است که خود تلگرام ارسال می کند. اما علاوه بر این کد، شما می توانید برای جلوگیری از هک شدن ، ورود به حساب کاربری خود را از این هم سخت تر کنید. برای این کار در منوی تنظیمات به بخش امنیت و حریم خصوصی (privacy and security) بروید. در این قسمت گزینه تایید هویت دومرحله ای (two step verification) را فعال کنید. همچنین در این قسمت شما گزینه قفل کردن را هم در اختیار دارید (passcode lock). با استفاده از این گزینه، وقتی تلگرام شما روی گوشی باز است هم پس از چند دقیقه خود بخود قفل می شود و برای باز شدن، نیاز به وارد کردن رمز است. فعال کردن این گزینه باعث می شود که حتی اگر گوشی شما سرقت شد یا در محلی عمومی در دسترس دیگران بود، امکان استفاده از تلگرام برای آنها مهیا نباشد.

دو مرحله ای کردن رمز عبور واتس اپ

روش دو مرحله ای کردن حساب کاربری در واتس اپ هم مانند تلگرام و اینستاگرام، ساده است. شما در تنظیمات واتس اپ، به قسمت حساب کاربری یا account می روید و در آنجا با ورود به قسمت تایید هویت دومرحله ای (two step verification) رمز دوم خود را فعال می کنید.

پیگیری حقوقی هک

ما در این مقاله مهمترین کارهایی که برای جلوگیری از هک شدن حسابهای خود باید انجام دهید را توضیح دادیم. اما همواره هکرها به دنبال راههای جدید برای ورود به حسابهای کاربران هستند و در هر زمانی ممکن است شما گرفتار آنها شوید. اگر با جنین مواردی برخورد داشتید، ما روند پیگیری حقوقی و شکایت از هک شدن را در مقاله های مربوطه توضیح داده ایم. اما جهت مشاوره حقوقی، پاسخ به سوالات و یا دریافت خدمات حقوقی در زمینه هک شدن انواع حسابهای کاربری می‌توانید با تیم یسرا تماس بگیرید و یا از طریق پلتفرم یسرا به صورت آنلاین، مشکلات خود را مطرح کنید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره هک را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
هک حساب, هک تلگرام, هک اینستاگرام, هک واتس اپ, پسورد دو مرحله ای, رمزعبور دو مرحله ای,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است