02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

باورهای غلط مردم هنگام سرمایه گذاری در بورس

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/13
باورهای غلط مردم هنگام سرمایه گذاری در بورس

تصور غلط عام مردم نسبت به بورس

بازار جهانی بورس دارای اصالت و قدمتی 80 ساله است که در بین بسیاری از افراد جامعه از اعتبار ویژه ای بر خوردار است. متاسفانه بسیاری از افراد جامعه هستند که تصور میکنند هنگام ورود به بازار بورس ، این سود است که شامل حالشان می شود و به نوعی زندگیشان یک شبه تغییر خواهد کرد.
 این دسته افراد هنگام ورود به بورس فقط به سود در بازار فکر می‌کنند؛ در حالی که بورس محلی برای سرمایه گذاری و سهامداری در یک شرکت و در مرحله بعد، کسب سود از افزایش قیمت سهام یک شرکت است. مثلا  فرض کنید در سهام یک شرکت 100 میلیون تومان سرمایه گذاری کردید ،تصور نداشته باشید در عرض چند ماه سود شما چند برابر شود! شما در سال اول حداقل یک چهارم پولی که گذاشته‌اید را سود می‌کنید.
یک باور غلط دیگری که بسیار به شما ضرر خواهد زد این است که افراد فکر میکنند بورس مثل یک قمار است و به خوش شانسی فرد بستگی دارد یعنی تصورشان بر این است که هرچه بیشتر خوش شانس باشند در نتیجه سود بیشتری بدست می آورند و جزء سرمایه گذاران موفق بحساب می آیند که این باور بسیار غلط و اشتباه است. برای اینکه بتوانیم یک سرمایه گذاری مطمئن و موفقی در زمینه بورس داشته باشیم حتما باید قبل از سرمایه گذاری درباره حیطه مورد نظر اطلاعات لازم را کسب نماییم.

علت شکست مردم غیرمتخصص در بازار بورس را از کجا میتوان دانست؟

در اکثر نقاط دنیا به ویژه در اروپا و آمریکا، چه سهامداران موفق در بورس و چه دیگر افراد جامعه برای سرمایه گذاری به پای صندوق ها رفته و در صندوق ها سرمایه گذاری میکنند. اما در ایران عکس این قضیه اتفاق افتاده است به طوری که در کشور ایران تنها 30 درصد از سهامداران بورس در صندوق ها سرمایه گذاری میکنند. این مساله را میتوان یکی دیگر از علل عمده شکست مردم در بازار بورس دانست.
سعی کنید همیشه قبل از سرمایه گذاری در سهام یک شرکت در مورد آن تحقیقات لازم را به عمل بیاورید و اطلاعات کسب کنید. سعی کنید همیشه این نکته را در راستای کار خود قرار دهید (یک فرد سرمایه گذار باید به طور مرتب به عنوان یک سرمایه گذار عمل کند نه یک دلال که اگر غیر از این باشد خطر شکست و ضررمالی در کمین شما خواهد بود.)
 
باورهای غلط درباره سرمایه گذاری در بورس
 
از دیگر علل شکست مردم در بازار بورس ، کلاهبرداری و فریب سرمایه گذاران از طریق اینترنت، شبکه های اجتماعی و ابزارهای پیام رسان و کانال های تلگرامی و غیره می باشد. بطوریکه فریب و کلاهبرداری در بازار سرمایه یا بورس اوراق بهادار، سبب تحریک سرمایه گذاران و تشویق آنان به خرید و فروش مبتنی بر اطلاعات اشتباه شده و معمولا منجر به زیان سرمایه گذاران می شود.
قابل ذکر است که عدم شفافیت بازار، درصد سود ناچیز سرمایه گذاری در بورس ، بی‌تدبیری و بی‌اعتنایی مدیران به شرایط آشفته موجود علی الخصوص در بازار بورس و حتی برخی رفتارهای تعمدی بر عمق ریزش بازار در شکست مردم در بازار بورس بی تاثیر نخواهد بود.
نکته:
 هیچ وقت برای معامله در بورس از وام بانکی و قرض استفاده نکنید. سعی کنید با سرمایه مختص خود در بازار بورس سرمایه گذاری کنید و مطابق توصیه و عملکرد کارشناسان خبره و حرفه ای در این کار جلو بروید. آنها میگویند؛ پول مازاد خود را معامله کنید نه پول وام یا پولی که برای امرارمعاش قرارداده‌اید.

ما تا چه حد مجاز به سرمایه گزاری در بازار بورس هستیم

ما اکثرا تا حدی مجاز به سرمایه گزاری در بورس خواهیم بود که در صورت کاسته شدن از سرمایه (یا حتی از دست رفتن کل سرمایه) و نبود سود حاصل از سهام و متضرر شدن در زندگی شخصی ما دچار بحران و شکست نشویم. 
در ضمن سعی کنید هیچ وقت توصیه مهم وارن بافت را فراموش نکنید.

دو قانون وارن بافت:

  1. قانون اول: سرمایه تان را از دست ندهید.
  2. قانون دوم: قانون اول را هرگز فراموش نکنید.

بی اعتمادی مردم نسبت به بورس چگونه جبران میشود 

برای جلب اعتماد مردم نسبت به بورس باید مشکلات ریشه ای بین سازمان بورس و شرکت های بورسی برطرف شود. اما در چند ماه اخیر عملکرد متولیان بورس و وزارت اقتصاد به گونه ای بوده است که باعث شده بخش قابل توجهی از اعتماد مردم به بورس خدشه دار شود. این بی اعتمادی مردم نسبت به بورس به راحتی قابل برگشت نیست مگر با جبران خسارت و ضررهای مردم که این امر از سمت دولتمردان به این راحتی قابل انجام نیست.

تعریف سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس

ما در بورس دو نوع سهامدار داریم؛ سهامداران حقیقی یا خرد و سهامداران حقوقی یا عمده.

سهامداران حقیقی: 

اشخاصی هستند که به طور مستقل در بازار بورس فعالیت می کنند که هرکدام از آنها مثل همه ی ما دارای مشخصات فردی از جمله نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی وغیره منحصر به فرد خود هستند که در بورس ثبت نام کرده و دارای کد بورسی می باشند. پس بنابر این اگر ما افراد حقیقی سهام شرکتی را خریداری کنیم به ما سهامدار حقیقی می‌گویند.

سهامدران حقوقی:

سهامدران حقوقی یا همان سهامدران عمده، گروهی از افراد حقیقی هستند که دارای یک شخصیت حقوقی مستقل از هم مانند انواع سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها هستند که در قالب یک شرکت سبد گردانی، شرکت سرمایه گذاری، صندوق سرمایه گذاری، کارگزاری و غیره در بازار سهام فعالیت می‌کنند.

مشاوره تیم حقوقی یسرا درباره سرمایه‌گذاری در بورس

سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها فعالیت میکند. با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره سرمایه گذاری و معاملات بازار بورس و جرم های مرتبط با آن را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و  کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری در خصوص  نکات حقوقی درباره سرمایه گذاری در بازار بورس باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
بورس, سرمایه گذاری در بورس, سهام, علل شکست در بورس,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است