02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

ای نماد یا همان نماد اعتماد الکترونیکی در وبسایت های تجاری

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/25
ای نماد یا همان نماد اعتماد الکترونیکی در وبسایت های تجاری

ای نماد چیست؟

این نوشتار به بررسی ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیکی می پردازد و شرایط لازم و مراحل دریافت ای نماد برای یک وبسایت را شرح می دهد.
آیا تا به حال به این نکته دقت کرده اید که هنگامی که کاربران اینترنتی وارد وب سایت ها و اپلیکیشن های فروشگاه مجازی می شوند چگونه باید بدون آن که شناخت قبلی از فروشگاه مذکور داشته باشند، هزینه را واریز کنند؟
در چنین شرایطی اگر به فرض کیفیت محصول مربوطه مناسب نباشد یا آن که محصول خریداری شده منطبق با محصول مورد نظر مشتری نباشد، تکلیف چیست؟
اینماد روشی قانونی می باشد که باعث می شود تا کاربران بتوانند به فروشگاه یا اپلیکیشن اینترنتی مذکور، اعتماد کنند به همین دلیل نیز به آن نماد اعتماد الکترونیکی نیز گفته می شود.

ای نماد چیست؟

اینماد یا همان نماد اعتماد الکترونیکی از جانب مرکز توسعه تجارت الکترونیک به وب سایت هایی اعطا می شود که ضوابط و مقررات معین شده را رعایت کنند. برای آشنایی بیشتر با ای نماد و ویژگی های منحصر به فرد آن به موارد زیر دقت کنید:
 1. این لوگو فقط به وب‌سایت‌های فروشگاهی تعلق دارد و وب‌سایت های خبری، وبلاگی و غیره را شامل نمی شود.
 2. برای کسانی که دارای فروش اینترنتی می باشند و به عبارت دیگر در وب‌سایت خود درگاه پرداخت اینترنتی دارند، اینماد بسیار مفید است.
 3. از مهم ترین مزایایی که این نماد دارد، جلب اعتماد کاربران می باشد.
 4. وب‌سایت هایی که دارای اینماد می باشند، متعهد می شوند که رضایت کاربر را در خرید اینترنتی جلب نمایند.
 5. برای دریافت درگاه مستقیم بانکی، قرار بستن با اداره پست برای ارسال محصولات نیز فروشندگان اینترنتی به این نماد نیاز دارند.

ای نماد

شرایط و الزامات دریافت نماد الکترونیک

مسلما دریافت اینماد یا نماد الکترونیکی نیز همانند دیگر مجوزهای قانونی نیاز به رعایت الزامات و شرایط خاصی دارد که باید به طور کامل رعایت شوند تا این نماد اعتماد به صاحبان وبسایت هایی فروشگاهی تعلق یابد.
توجه داشته باشید که شرایط و الزامات دریافت ای نماد به سه مورد تقسیم می شود که به ترتیب به آنها اشاره می کنیم:
 1. محصولاتی که شما ارائه می کنید باید حتما فروشگاهی باشند. به عبارتی بهتر می توان گفت که باید دست کم یک محصول در وبسایت شما وجود داشته باشد که خریداران می توانند ان را به صورت آنلاین خریداری کنند از طریق درگاه اینترنتی وجه آن را پرداخت کنند. توجه داشته باشید که تمام مراحل مشاهده محصول و انتخاب و خرید آن باید از طریق وب سایت اینترنتی شما انجام شود.
 2. اطلاعات محصولات شما باید به طور کامل درج شده باشد. یکی از مهمترین الزاماتی که برای خرید آنلاین از وبسایت های اینترنتی باید به آن توجه داشت آن است که صاحب سایت، اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با محصولات خود در اختیار مشتریان اینترنتی قرار دهد تا انان بتوانند به راحتی از طریق مطالعه این ویژگی ها و اطلاعات بدون آن که برایشان ابهامی باقی بماند با اطمینان خاطر اقدام به خرید کنند.
 3. شما باید صاحب امتیاز دامنه باشید. باید به این موضوع دقت داشته باشید که برای دریافت اینماد باید متقاضیان شخص حقیقی باشند و درخواست مربوطه نیز باید توسط صاحبان امتیاز دامنه ارسال شوند. توجه داشته باشید که این اشخاص باید حتما سنشان بالای 18 سال باشد و 18 سال آنها تمام شده باشد. در نهایت اگر متقاضیان حقوقی بخواهند برای کسب نماد الکترونیکی اعتماد اقدام کنند، حتما باید نام دامنه به نام شرکت یا یکی از اعضای هیئت مدیره باشد.

روش و مراحل دریافت ای نماد چگونه است؟

مرحله اول: در سامانه اینماد ثبت نام کنید.

در ابتدا باید وارد صفحه‌ی ثبت نام به نشانی https://reg.enamad.ir/Panel شوید.
سپس نوبت آن است که روی گزینه‌ی ایجاد حساب کاربری کلیک کنید.
پس از کلیک کردن، فرم ثبت نام برای شما نمایش داده خواهد شد.
در صورتی که شرکت شما ثبت شده باشد به راحتی می‌توانید در گزینه‌ نوع شخصیت حقوقی را انتخاب کنید اما اگر به صورت فردی اقدام کنید در غیر این صورت گزینه شخصیت حقیقی را انتخاب کنید.
بعد از گذراندن این مرحله شما باید اطلاعات شخصی را تکمیل کنید.
حال نوبت آن است که برای ورود خود یک شناسه کاربری و رمز عبور تعیین کنید. توجه داشته باشید که این شناسه و رمز را برای ورود به سامانه را در جایی ثبت کنید تا هیچگاه آن را فراموش نکنید.
هر دو گزینه سفارش گیری آنلاین و دریافت هزینه را فعال کرده سپس تایید را بزنید.
بعد از آن که گزینه تایید را فعال کردید، یک ایمیل فعال سازی برایتان ارسال خواهد شد . شما باید به آن ایمیل فعالسازی مراجعه کنید و روی لینک فعال سازی کلیک کنید.
بعد از گذران مراحل بالا، شناسه کاربری شما مورد تایید قرار می گیرد و شما می‌توانید با نام کاربری و رمز عبوری که انتخاب کرده‌ بودید وارد شوید.
 
ثبت نام اینماد

مرحله دوم: اطلاعات پنل کاربری را تکمیل کنید.

شما وارد پنل ای نماد خواهید شد و حال می توانید از ستون سمت راست، گزینه تکمیل اطلاعات را انتخاب کنید و سپس تکمیل فرم اطلاعات کلیک کنید.
 
تکمیل اطلاعات اینماد
در این فرمی که عکس آن را قرار داده ایم، اطلاعاتی همچون هویتی، محل سکونت و اطلاعات تماس و غیره از شما پرسیده می شود و شما باید آنها را ثبت کنید.
بعد از تکمیل این فرم باید از منوی سمت راست روی گزینه‌ تکمیل اطلاعات، مدارک مربوطه برای کسب ای نماد را بارگذاری کرده و سپس کلیک کنید.
مدارک مورد نیاز را که در این فرم از شما خواسته شده است را آپلود نمایید. سپس باید اقدام به بارگذاری تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه کنید.
سپس از قسمت تکمیل اطلاعات وارد زیرمنوی احراز اطلاعات شوید. برای آن که شماره تلفن همراه شما مورد تایید قرار گیرد باید کد خواسته شده را به شماره‌ خواسته شده پیامک کنید. توجه داشته باشید که این عملیات را با شماره همراهی در ابتدای مرحله‌ ۲ در فرم اطلاعات وارد کرده‌اید، اقدام به این کار کنید.
برای آن که تلفن ثابت هم احراز شود و مورد تایید قرار گیرد، حتما باید با شماره‌ خواسته شده تماس بگیرید. بعد از آن که حدود ۱۰ دقیقه بگذرد، این بخش برای شما سبز خواهد شد و احراز هویت شما به مراجع مورد نظر گزارش خواهد شد.
 
تصویر اینماد
 

مرحله سوم: باید وارد منو کسب و کار شوید و نوع کسب و کارتان را مشخص کنید.

راهنمای دریافت اینماد
در این مرحله شما باید منوی کسب‌وکار و افزودن دامنه را انتخاب کنید. سپس نوبت آن است که اطلاعات کسب و کار و نوع حرفه و مهارت خود را با جزییات کامل وارد نمایید.
برای اعتبار سنجی لازم است تا یک آدرس از نشانی کسب‌وکار خود یا محل زندگیتان (در صورت عدم وجود آدرس برای کسب‌وکار) را رهگیری کنید، این رهگیری از طریق سامانه شهروند قابل دریافت می باشد.
روی دکمه نارنجی که در تصویر به نمایش گذاشته شده است، کلیک کرده تا وارد سامانه‌ی شهروند شوید آدرس دقیق خود را وارد کرده و بعد از پرداخت مبلغ ۲۰ هزار تومان، بلافاصله وارد صفحه‌ ای نماد خواهید شد و باید اکنون کد 10 رقمی را برای رهگیری ادرسی که ثبت کرده اید، وارد سیستم کنید.
در نهایت از طریق پست بسته‌ای برای فرد متقاضی ارسال خواهد شد تا از صحت آدرس وارد شده، اطمینان حاصل شود.
در پایان این صفحه از شما یک نام کاربری و رمزعبور خواسته می‌شود و شما باید در این مرحله نام کاربری و رمز عبور در سایت ایجاد شود و سپس باید همان مشخصات را در آخرین فیلدهای این صفحه ثبت کنید. توجه داشته باشید که مسئولان ای نماد با این نام کاربری و رمز عبور مراحل خرید را در وب‌سایت فروشگاهی شما که ادرس ان را وارد کرده اید، مورد بررسی قرار می دهند.

مرحله چهارم: اطلاعات کسب و کار خود را تکمیل کرده و سپس آن را به کارشناس مورد نظر ارسال کنید.

حالا در این مرحله شما باید گزینه کسب و کار را انتخاب کنید و پس از آن گزینه های مربوطه را به ترتیب یکی پس از دیگری تکمیل کنید.
بعد از آن که تمام فرم های بخش لیست خدمات و مجوز ها را با دقت پر کردید، گزینه های تکمیل فرم نظر سنجی، احراز اطلاعات کسب‌وکار گزینه‌ ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس نیز نشان داده می شود. شما باید این گزینه را انتخاب کنید.
توصیه می شود که روی گزینه‌ چک لیست کلیک کرده و تمام موارد خواسته شده را در وب‌سایت خود به مرحله اجرا درآورید.
 
گروه آی نماد
برای مثال ممکن است شما نیاز داشته باشید تا در وب سایت خود یک برگه ایجاد کنید که دارای راه‌های ارتباطی باشد و می توانید نام این صفحه را درج شکایات قرار دهید.
بعد از آن که گزینه تایید برای شما ارسال شد می توانید چک لیست را به کارشناس دیگری ارسال کنید و سپس منتظر باشید تا کارشناس مربوطه این موارد را مورد بررسی قرار دهد. در رابطه با مدت زمانی که ممکن است برای این بررسی ها انجام شود حدودا می توان میانگین سه روز را در نظر گرفت.
زمانی که تاییدیه کارشناس انجام شود، در همین بخش که در عکس مشاهده می کنید، گزینه‌ تعهدنامه ظاهر خواهد شد که بعد از تعهد و پرداخت مبلغ اینماد می‌توانید کد و لوگوی نماد الکترونیک را نیز دریافت نمایید.

ای نماد متعلق به کدام سازمان می باشد؟

ای نماد به صورت انحصاری مرتبط به سازمان توسعه تجارت الکترونیکی می باشد. جالب است بدانید که خود سازمان تجارت الکترونیکی نیز وابسته به وزارت صنعت معدن و تجارت است.
یکی از نکاتی که در رابطه با دریافت اینماد و سازمان توسعه تجارت الکترونیکی باید به آن توجه داشته باشید ان می باشد که این سازمان دارای پذیرش حضوری نمی باشد و متقاضیان دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید از طریق آدرس enamad.ir اقدام نمایند.
البته اگر شما احساس می کنید که برای گذراندن مراحل کسب نماد الکترونیکی ای نماد نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می توانید به راحتی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 14 با شماره تماس 42517 تماس حاصل فرمایید تا از طریق ارتباط تلفنی با کارشناسان این سازمان مشورت کنید و سوالات خود را بیان کنید.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

بر اساس اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در رابطه با تعریف این سازمان می توان به متن ماده 1 این اساسنامه اشاره کرد:
استقرار، پیاده‌سازی و توسعه تجارت الکترونیکی در کشور با استفاده از ابزارها و استانداردهای ملی و بین‌المللی و با عنایت به فرهنگ ایرانی و اسلامی و حمایت از فعالیتهای تجارت الکترونیکی و ارتقای سطح کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در اقتصاد و بازرگانی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که از این پس در این اساسنامه به اختصار «مرکز» نامیده می‌شود، از تجمیع مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات، مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه و کمیته ملی ادیفکت تشکیل و تمامی وظایف، اختیارات، دارایی‌ها، تعهدات و نیروی انسانی وزارت بازرگانی در حوزه تجارت الکترونیکی و مراکز یاد شده به مـرکز منتقل می‌شود.

شرح وظایف

شرح وظایف این سازمان نیز طبق ماده 3 اساسنامه مرکز توسعه الکترونیکی به موارد زیر تقسیم می شود:

1. برنامه‌ریزی، ارایه راهکارها، پشتیبانی و نظارت به منظور:

 • بهره‌برداری از بسترها، راهبردها و نوآوری تجارت الکترونیکی در سطح کشور
 • ارایه تسهیلات و حمایت از ایجاد و توسعه زیرساخت‌های فنی، سرمایه‌های انسانی، قانونی، حاکمیتی و امنیتی توسعه تجارت الکترونیکی
 • فرهنگ‌سازی و آموزش جهت توسعه و ترویج استفاده از تجارت الکترونیک در فرایندهای کسب و کار مبتنی بر استانداردهای ملی و بین‌المللی
 • توسعه کاربردها نوآوری‌ها در جهت دست‌یابی به منافع تجارت الکترونیکی در اقتصاد کشور
 • توسعه فعالیتهای تدارکاتی و معاملاتی به صورت تجارت الکترونیکی
 • استانداردسازی فعالیتهای اطلاع‌رسانی تجاری
 • حمایت از گسترش بازارهای داد و ستد الکترونیکی
 • ساماندهی فعالیت ایستگاه های تجارت الکترونیکی کشور
 • فراهم‌سازی زمینه تعاملات ملی و بین‌المللی در تجارت الکترونیکی
 • تسهیل تجارت از طریق استفاده از ابزارها، مدل‌ها و استانداردهای تجارت الکترونیکی ملی و بین‌المللی و ایجاد پنجره واحد تجاری
2. بررسی زمینه‌های مرتبط با تجارت الکترونیکی و ارائه پیشنهادات لازم جهت تایید مراجع ذی‌صلاح
3. تدوین مقررات، استانداردها و ضوابط مربوط به تجارت الکترونیکی و پیشنهاد به مراجع ذی‌صلاح جهت تصویب
4. تدوین و نظارت بر اجرای ضوابط و مقررات استاندارد و یکپارچه در حوزه اطلاع‌رسانی تجاری به صورت الکترونیکی
5. ایجاد، نگهداری و پشتیبانی از مرکز داده بخش بازرگانی در چارچوب نظام جامع فناوری اطلاعات کشور
6. همکاری و تعامل با مراجع و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ذی‌ربط
7. ارائه خدمات صدور گواهی الکترونیکی کشور
8. ایجاد و توسعه نظام ملی طبقه‌بندی و خدمات شناسه کالا و خدمات
9. جمع‌آوری، تهیه و تدوین گزارش‌های سالانه عملکرد تجارت الکترونیکی
10. پیگیری و پیشنهاد تدوین ضوابط و مقررات در خصوص جرایم و مجازاتها (موضوع باب چهارم قانون تجارت الکترونیکی) به مراجع ذی‌صلاح
11. ارائه چارچوب و ضوابط حمایت از مصرف‌کنندگان در فضای تجارت الکترونیکی براساس فصل اول از باب سوم قانون تجارت الکترونیکی
12. پیشنهاد اصلاح این اساسنامه با توجه به مقتضیات زمان و رشد تجارت الکترونیکی

چگونه از واقعی بودن سایت یا فروشگاه اینترنتی مطمئن شویم؟

سازمان توسعه تجارت الکترونیک در سایت خود لیست تمامی فروشگاه های دارای مجوز و ای نماد را قرارداده است. شما می توانید با مراجعه به سایت https://enamad.ir/DomainListForMIMT فروشگاهی را که می خواهید ازآن خرید نمایید جستجو کنید و از خرید خود مطمئن شوید.
این اقدام سازمان تا حدود زیادی از وقوع جرایمی مثل کلاهبرداری اینترنتی جلوگیری می نماید.
 
مرکز توسعه تجارت الکترونیک, نماد اعتماد الکترونیکی, دریافت نماد الکترونیک, اینماد, روش و مراحل دریافت ای نماد, کلاهبرداری اینترنتی, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است