02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

اهمیت دریافت مجوز برای یک کسب و کار

منتشر شده توسط یسرا در 1399/4/24
اهمیت دریافت مجوز برای یک کسب و کار

اهمیت دریافت مجوز

از دریافت مجوز کسب و کار فرار نکنید! أخذ مجوز ضامن بقای شماست و در روند پیشرفت کسب و کار و استارتاپ شما نقشی اساسی دارد.
اکوسیستم استارتاپی در چند سال اخیر رشد قابل توجهی را در کشور ما تجربه کرده ‌است و کسب و کارهای اینترنتی زیادی در این مدت ایجاد شده‌اند. همسو با نرخ صعودی تعداد کسب و کارهای اینترنتی ، پرونده‌های حقوقی در این حوزه هم رو به افزایش هستند و دعاوی زیادی را در حوزه‌ کسب و کارهای اینترنتی در سطح کشور داریم.
به همین جهت توجه به مسائل حقوقی در این حوزه و بالاخص شناخت دقیق مجوزهای این حوزه با بررسی بیزینس پلن می‌تواند مانع بسیاری از پرونده‌های حقوقی استارتاپی در کشور شود.
البته باید توجه داشت که نیازهای حقوقی استارتاپ‌ها و مجوزهای لازم بسته به مرحله‌ای که در آن قرار دارند، متفاوت است.
در ابتدای تشکیل یک استارتاپ یک سری مجوزهای عمومی لازم است ولی همین که رشد می‌کنند و وارد مرحله‌ی جدیدی می‌شوند کلاً نیازهای مجوزی جدیدی پیدا می‌کنند که مدیران کسب و کار باید به این مهم توجه داشته باشند. در ادامه به بررسی مجوزهای لازم برای یک کسب و کار خواهیم پرداخت:
  • هر کسب و کار اینترنتی مجوزها و بیزینس پلن خاصی دارد.
  • هر استارت آپ باید مجوزهای عمومی را دریافت کند.
  • مجوز اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی جزو مهم‌ترین مجوزهای استارتاپی است.
  • سایت bemcenter.ir یکی از بهترین روش‌های آشنایی با مجوزهای لازم استارتاپی است.
  • سایت وزارت امور اقتصاد و دارایی mefa.ir بهترین محل برای آگاهی از مجوزهای کشور و آشنایی از روند صدور و دریافت مجوز کسب و کار است.

هر کسب و کار اینترنتی مجوزها و بیزینس پلن خاصی دارد

برای دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی بسته به نوع کار و طرح تجاری که دارد، قوانین خاصی نیز به آن تعلق می‌گیرد.
مثلاً یک کسب کار گردشگری مجوز بند الف و یا بند ب گردشگری و سازمان هواپیمایی کشوری را لازم دارد ولی یک کسب و کار اینترنتی در حوزه سلامت باید مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را دریافت کند.
همین‌طور که در مثال‌ها ذکر شد، بسته به نوع فعالیت و بیزینس پلن باید مجوزهای خاصی را دریافت کرد و عدم وجود یکی از این مجوزها می‌تواند تبعات سنگینی برای کسب و کارهای اینترنتی داشته باشد که شاید فیلتر شدن سایت، از کم‌ترین تبعات آن باشد.
لذا مدیران کسب و کارهای اینترنتی باید توجه داشته باشند که برای دریافت مجوز کسب و کار در هر مرحله از بیزینس پلن خود، مجوزهای تکمیلی دریافت کنند و فقط اکتفا به مجوزهای اولیه‌ سایت خود نکنند.
پیشنهاد می‌شود برای بهره بردن و سطح آگاهی از مجوزهای لازم، حتماً از یک مشاور حقوقی و متخصص در حوزه‌ی فناوری اطلاعات استفاده کنید تا درگیر مسائل حقوقی مجوزی و یا فیلتر شدن کسب و کار نشوید.

هر استارتاپ باید مجوزهای عمومی را دریافت کند

مجوزهای عمومی برای تمامی کسب و کارهای آنلاین عمومیت داشته و صرف‌نظر از رشته و تخصص، دریافت آن الزامی است. از جمله‌ مجوزهای عمومی، نماد اعتماد الکترونیکی ( ای نماد ) و لوگوی ساماندهی می‌باشد.
نماد اعتماد الکترونیکی ( ای نماد ) یک مجوز عمومی در حیطه دریافت مجوز کسب و کار است که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک ارائه می‌گردد. طبق قوانین این مرکز سایت‌هایی که در آن فرایند فروش کالا یا خدمات صورت نمی‌گیرد نیازی به مجوز عمومی نماد اعتماد الکترونیکی ( ای نماد ) ندارند.
اما لوگوی ساماندهی که به عنوان یک مجوز عمومی به شمار می‌رود مربوط به ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی است. این ستاد به عنوان مرجع احراز هویت مدیران تمام پایگاه‌های اینترنتی بوده و وابسته به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
تمامی اطلاعات ثبت شده‌ سایت‌ها در این ستاد، در کارگروه تعیین محتوای مجرمانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق آخرین اطلاعیه در صورتی که مشخصات مدیر یک سایت در ساماندهی ثبت شده باشد، چنانچه وی در اسرع وقت نسبت به حذف محتوای اعلام شده از طرف ستاد، اقدام نماید، سایت او فیلتر نخواهد شد.
با توجه به این که در سامانه جدید ستاد ساماندهی به کاربران احراز هویت شده یک لوگو اعطاء می‌شود، نمایش این لوگو در وب‌سایت شما باعث اعتمادسازی بیش‌تر برای کاربران خواهد شد.
البته تا زمان درج این مطلب ثبت مشخصات سایت در این ستاد الزامی است، اما دریافت و نمایش لوگو الزامی نیست. اگرچه هنوز وب‌سایت‌هایی وجود دارد که در این ستاد ثبت‌ نشده‌اند ولی طبق اطلاعیه‌های این ستاد بزودی همه‌ی آن‌ها ملزم به ثبت مشخصات خود خواهند شد.

مجوز اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی جزو مهم‌ترین مجوزهای استارتاپی است

مهم‌ترین و تاریخی‌ترین اتفاق سال ۹۶ تشکیل اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی بود که برای کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ‌ها قدم بسیار بزرگی در جهت دریافت مجوز کسب و کار محسوب می‌شود.
برای مثال یک فروشگاه اینترنتی که ۲۰ قلم کالا دارد قبل از تشکیل اتحادیه، باید از ۲۰ اتحادیه مرتبط هر شهر مجوز دریافت می‌کرد؛ یعنی این فروشگاه اینترنتی برای فعالیت در سراسر کشور در کل باید از ۸۳۰۰ اتحادیه مجوز دریافت کند.
حال امروز با تشکیل اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی تمام سختی‌های گذشته در این خصوص تسهیل شد. تبدیل ۸۳۰۰ مجوز به یک مجوز قدم بزرگی برای دریافت مجوز کسب و کارهای مجازی است.
 
دریافت مجوز کسب و کار
 
نداشتن مجوز اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی باعث فیلتر شدن سایت می‌شود که این تدابیر با نظارت اتحادیه و مانیتور کردن سایت‌ها به دست می‌آید.
البته رویه‌ اتحادیه حمایتی است و سعی دارد از کسب و کار حمایت کرده و از فیلتر کردن دوری کند، ولی استارتاپ‌ها برای توسعه کسب و کار خودشان و حمایت از طرف دولت، نیاز به مجوز اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی دارند. این مجوز شکلی قانونی به کسب و کارها می‌دهد و در بسیاری از مباحث و دعاوی حقوقی، این مجوز راهگشا و کمک حال استارتاپ خواهد بود.
سایت bemcenter.ir یکی از بهترین روش‌های آشنایی با مجوزهای لازم استارتاپی است.

راه اندازی هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل دریافت مجوز کسب و کار

مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۲ طی قانون اصلاح مواد ۱، ۶ و ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، هیأتی را تحت عنوان هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را پیش‌بینی نموده است که وظیفه‌ی آن حذف مقررات زائد و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار با تکیه بر سه عامل کاهش زمان، کاهش هزینه و کاهش مراحل صدور است.
این هیأت که هیأتی فراقوه‌ای و با عضویت اعضای اصلی بخش غیردولتی می‌باشد، بعدها در ماده ۵۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور کامل‌تر شد و وظایف و اختیارات آن نیز به شکل بهتری مدنظر قرار گرفت، به گونه‌ای که تمام وظایف ماده‌های ۶۲ و ۷۰ برنامه‌ی پنجم توسعه، شامل بهینه‌سازی نحوه‌ی ارائه‌ خدمات و صدور مجوزهای کشور و شناسایی دستگاه‌های اصلی و فرعی پنجره‌های واحد کشور در جهت بهبود محیط کسب و کار بر عهده‌ی این هیأت نهاده شد.
قطعاً بدون اطلاع از وضعیت موجود کشور، امکان بهینه‌سازی آن نیز میسر نخواهد بود. همچنین نظارت سیستماتیک بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی نیز لازم خواهد بود تا وضعیت حال حاضر و بهینه‌سازی شده در خصوص دریافت مجوز کسب و کار مورد پایش مستمر قرار گرفته و از انحراف جلوگیری گردد.

اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای سهولت دریافت مجوز کسب و کار

وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس و معاونت امور اقتصادی این وزارتخانه به عنوان دبیرخانه این هیئت، برای شناسایی گلوگاه‌های مخل کسب و کار و پایش میدانی محیط کسب و کار نیاز به یک نظام سیستماتیک هوشمند و قابل رصد داشته تا بتوانند راه‌حل‌های واقعی و کارگشا در این خصوص ارائه دهند.
با توجه به نزدیکی و همبستگی اقدامات منتج به بهبود محیط کسب و کار با اهداف پیاده‌سازی و توسعه دولت الکترونیک، همچنین وظیفه‌ ذاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص و همچنین مصوبه شماره ۵۳۶۰۷/ت ۵۰۴۴۱/ه مورخه ۹۳/۰۵/۱۵ هیأت محترم وزیران، مقرر گردید تا با مدیریت راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی و مدیریت فنی زیرساختی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکزی جامع با عنوان مرکز ملی پایش محیط کسب و کار با سامانه‌های تخصصی در خصوص صدور مجوز ، دریافت شکایات، پاسخ به ابهامات و سوالات ایجاد گردد.
سامانه جامعی که ملاحظه می‌فرمایید در همین راستا و در فازهای متعدد طراحی شده است تا در نهایت بتواند حداکثر شفافیت، عدالت و ارتقای بهره‌وری را برای بهبود محیط کسب و کار به همراه داشته باشد.
سایت وزارت امور اقتصاد و دارایی mefa.ir بهترین محل برای آگاهی از مجوزهای کشور و آشنایی از روند صدور آن‌هاست.

کتاب الکترونیکی مجوزهای کسب و کار

دفتر پایش و بهبود محیط کسب و کار دبیرخانه هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار هدفی جز تسهیل أخذ مجوز های کسب و کارها ندارد و سعی بر این دارد تا با حذف مقررات و مجوزهایی که باعث اتلاف وقت می‌شود و به بهبود کسب و کار صدمه می‌زند، جلوگیری کند.
کما این که توانسته در این مهم قدم‌های بزرگی را برای بهبود محیط کسب و کارها بردارد و با تألیف کتاب الکترونیکی مجوزهای کسب کارها دست به اقدام مهمی در زمینه دریافت مجوز کسب و کار زده است.
در سایت مذکور عنوان دستگاه اصلی را که وارد کنید دستگاه‌های تابعه باز می‌شوند و شما باید دستگاه تابعه را انتخاب کنید. سپس قسمتی از مجوزی که نیاز دارید را بنویسید. پس از جستجو می‌توانید مجوز مورد نظر را که مطابق مرتب‌سازی الفبایی نمایش می‌دهد، انتخاب کنید.
برای جزئیات دقیق‌تر و روند أخذ مجوز باید عنوان دستگاه تابعه اصلی راکلیک نمایید تا شرح کامل از مجوز مذکور نمایش داده شود که نمایش عنوان فعلی مجوز در دستگاه‌های مورد نظر را نشان می‌دهد.
سپس طبقه‌ مجوز که صنفی می‌باشد یا غیرصنفی ، دریافت‌کنندگان مجوز که اشخاص حقوقی و حقیقی را در بر می‌گیرد و همچنین چگونگی فرایند مجوز، مدارک لازم و هزینه‌های صدور را به تفکیک نشان می‌دهد.
نکته‌ مهم این سایت استنادات قانونی مجوزها و زمان مورد نیاز أخذ مجوز است که به خوبی در جستجوی مجوز نمایان است. با این روند و توضیحات کامل اشخاص به خوبی از نوع مجوزها و روند أخذ آن مطلع می‌شوند و این خود باعث بهبود کسب و کار و همچنین سرعت در قانونی کردن کسب و کار است.

مشاوره حقوقی و وکالتی یسرا درخصوص دریافت مجوز کسب و کار

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای، مسائل حقوقی استارتاپ ها و کسب و کارهای مجازی را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره کسب مجوزهای لازم برای کسب و کارتان را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کسب مجوزهای صنفی، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی ، امور ثبتی، مجوزها را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی ، اخذ مجوزها، امورثبتی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است