انتشار حریم خصوصی افراد چه عواقبی دارد؟

انتشار حریم خصوصی افراد, جرایم رایانه‌ای, جرایم سایبری,

 
با رونق تکنولوژی شیوه زندگی انسان هم عوض شد. اما سو‌ءاستفاده‌هایی که از این علم می‌شود نیز در نوع خود کم نیستند. زیر پا گذاشتن حریم خصوصی افراد یکی از عواقب استفاده نادرست از تکنولوژی شناخته می‌شود که در جوامع سنتی مانند ایران می‌تواند اثر مخرب بگذارد. واقعیت امر این است که همه ما می‌دانیم معنی حریم شخصی چیست و در صورت زیر پا گذاشتن آن چه عواقبی در انتظار فرد است. در ادامه همراه ما باشید تا با مصادیق و جنبه‌های آن آشنا شوید و اطلاعات کلی به دست آورید.
 
تعریف حریم خصوصی
اگر می‌خواهید بدانید تعریف حریم خصوصی افراد چیست، باید به شما بگوییم که به مرزهای احساسی، فیزیکی و روانی افراد حریم شخصی گفته می‌شود و بدون حفظ آن نمی‌توان روایط موفق و سالمی در جامعه برقرار کرد. حریم خصوصی حتی نسب به نزدیک‌ترین افراد خانواده هم باید حفظ شود و باید بدانیم که هر فرد نسبت به علاقه و نگرش خود حد و حدودی غیرقابل تصرف دارد. امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی حریم شخصی به واسطه عکس و فیلم و غیره گاهی زیر پا گذاشته می‌شود و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.
 
اهمیت حریم خصوصی افراد
حالا که تعریف دقیقی از حریم شخصی به دست آوردیم، بد نیست بدانیم که اهمیت حفظ حریم شخصی چیست و اصلا چرا باید به آن توجه کرد. این مسئله بر هیچ کس پوشیده نیست که شما با حفظ حریم شخصیتان تعیین می‌کنید که دیگران چگونه با شما رفتار کنند. در واقع با نشان دادن اینکه برای خودتان حد و مرز قائل هستید، دیگران به خود اجازه هیچ گونه تعرضی نخواهند داد. این مسئله درباره زنان بیشتر صدق می‌کنند و می‌توانند با رفتار از پیش تعیین شده خود را از گزند حوادث ناگوار مصون دارند.
 
چگونه حریممان را حفظ کنیم؟
- اکنون با دانستن اینکه حریم شخصی افراد چیست و چه اهمیتی دارد، با نه گفتن به جا، می‌توانید حد و مرز خود را در رفتارها و اتفاق‌های ناخوشایند حفظ کنید.
- مشخص کردن خط قرمز برای دیگران.
- داشتن عزت نفس و آزادی شخصی.
- تعیین حد و مرز برای صمیمی شدن با افراد.
 
اگر حریم شخصیمان حفظ نشد چکار کنیم؟
اگر حریم شخصی افراد زیر پا گذاشته شد چه باید کرد؟ این سوالی است که ذهن افراد زیادی از جمله زنان را به خود مشغول کرده است. در پاسخ خوب است بدانید که در صورت بروز هرگونه مشکل و مزاحمت بایستی از فرد مورد نظر فاصله بگیرید و محل را ترک کنید. همچنین با رفتن به نواحی پرجمعیت خود را از گزند حوادث دیگر حفظ کنید. داشتن رفتار مصمم و جدی نیز باعث می‌شود تا افراد متجاوز به حریم شما، فاصله گرفته و دست از کار خود بکشند. در نهایت مراجعه به پلیس می‌تواند امنیت شما را برگرداند و باعث ترس و وحشت مزاحمان شود. این موضوع درباره انتشار حریم خصوصی افراد هم صدق می‌کند و می‌توانید با تکمیل شکواییه از فرد خاطی شکایت نمایید.
 
قانون در این باره چه می‌گوید؟
قانون در عمل تعرض به حریم شخصی ساکت ننشسته و با وضع تبصره‌های گوناگون سعی در ایجاد امنیت و آرامش دارد. طبق ماده 10 فرد آسیب‌دیده می‌تواند از متجاوز بابت خسارات مادی و معنوی شکایت کند، در آن صورت دادگاه با صدور حکم خسارت مالی و رفع زیان از حقوق فرد حمایت می‌کند. در موارد دیگر نیز در صورت بروز خسارات مادی و معنوی فرد خاطی باید تمام آن را جبران کند و رضایت شاکی را به دست آورد.
 
مصادیق حریم شخصی چیست؟
بد نیست تا به صورت دقیق بررسی کنیم که حریم شخصی شامل چیست. در وقع حریم خصوصی موارد زیادی را شامل می‌شود که برای فرد مهم و قابل اهمیت‌اند. خانه یکی از مهم‌ترین حریم‌های هر شخص است که در صورت تعرض به آن، فرد مجرم شناخته شده و تحویل مراجع قضایی می‌شود. یکی دیگر از مصادیق حریم شخصی حریم جسمی محسوب می‌شود که در طی آن هرگونه اقدامی (مانند عمل جراحی، بازرسی بدنی، دستگیر شدن بدون حکم و غیره) نیازمند اجازه فرد است. 
حریم خصوصی اطلاعاتی به معنای افشاء فیلم‌های شخصی و خانوادگی و غیره نیز از دیگر مصادیق آن شناخته می‌شود که در صورت زیر پا گذاشته شدن، با فرد خاطی برخورد می‌شود. در نهایت حریم خصوصی محل کار را هم می‌توان حائز اهمیت دانست، به نحوی که گذاشتن سیستم‌های شنود، دوربین‌های مدار بسته (بدون هماهنگی) و دسترسی به اطلاعات شخصی جزیی از زیر پا گذاشتن حریم شخصی فرد در محیط کار شمرده می‌شود.
 
حریم شخصی زن و شوهر چیست؟
با اینکه زن و شوهر محرم اسرار یکدیگر هستند، ولی حفظ حریم خصوصی بین آن‌ها موجب احترام بیشتر می‌شود. در مورد حریم شخصی زن و شوهر باید بگوییم که چک کردن بدون اجازه، تعقیب، امر و نهی کردن و سوالات بی‌پایه می‌تواند منجر به کدورت بین زوجین شود و زندگی آن‌ها را تلخ کند. لذا پیشنهاد می‌کنیم که در این باره احترام و اعتماد را مد نظر داشته باشید و کانون امن خانواده را گرم نگه دارید.
حریم والدین و فرزندان
اگر در خانه فرزند کودک و یا نوجوان دارید، خوب است تا در مورد حریم شخصی با او صحبت کرده و حریم‌های خانه مخصوصا بین والدین و فرزندان را مشخص کنید. به خاطر بسپارید که جدا کردن اتاق خواب والدین و فرزندان علاقه بر استقلال آنان، می‌تواند بر رشد شخصیتی و منش آن‌ها هم اثر مثبت بگذارد و آن‌ها را از سن کم با حریم خصوصی آشنا کند.
 
حریم شخصی زنان
در مورد حریم شخصی زنان باید بگوییم که با توجه به سنتی بودن جامعه ما این رفتار زننده می‌تواند مشکلات خانوادگی و حتی قضایی زیادی را ایجاد کند. مزاحمت جنسی، متلک‌پراکنی، عکاسی یا فیلم‌برداری بدون اجازه، دست‌درازی و غیره تنها بخشی از مزاحمت‌هایی است که علیه زنان صورت می‌گیرد و در صورت شکایت شاکی، پرونده پیگیری خواهد شد. فراموش نکنید که خانواده‎ها نسبت به این موضوع حساسیت خاصی دارند و می‌تواند باعث نزاع‌های ناموسی دردناک شود.
 
حرف آخر
ناگفته نماند که حریم شخصی افراد تنها شامل خانه، محل کار، جسم و غیره نیست و می‌تواند جزیی‌ترین اطلاعات شخصی افراد را در بر گیرد. لذا توجه داشته باشید که حریم خصوصی محدوده‌ای نسبتا گسترده دارد و جنبه‎های زیادی را شامل می‌شود. در نهایت ما ایرانیان می‌دانیم که آبرو مومن از آبروی خانه خدا واجب‌تر است و در صورت بروز مشکل شاهد مشکلات شخصی و خانوادگی بسیار خواهیم بود که شاید تا سال‌ها عواقب آن محو نشود.