02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

انتشار حریم خصوصی افراد چه عواقبی دارد

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/20
انتشار حریم خصوصی افراد چه عواقبی دارد

عواقب انتشار حریم خصوصی افراد

با رونق تکنولوژی شیوه زندگی انسان هم عوض شد و سو‌ءاستفاده‌هایی که از پیشرفت علم در انتشار حریم خصوصی افراد می‌شود نیز در نوع خود کم نیستند.
زیر پا گذاشتن حریم خصوصی افراد یکی از عواقب استفاده نادرست از تکنولوژی است که در جوامع سنتی مانند ایران می‌تواند اثر مخرب داشته باشد. واقعیت امر این است که همه ما می‌دانیم معنی حریم شخصی چیست و در صورت زیر پا گذاشتن آن چه عواقبی در انتظار فرد است. در ادامه همراه ما باشید تا با مصادیق و جنبه‌های آن آشنا شوید و اطلاعات کلی به دست آورید.

تعریف حریم خصوصی

اگر می‌خواهید بدانید تعریف حریم خصوصی افراد چیست، باید به شما بگوییم که به مرزهای احساسی، فیزیکی و روانی افراد حریم شخصی گفته می‌شود و بدون حفظ آن نمی‌توان روابط موفق و سالمی در جامعه برقرار کرد.
حریم خصوصی حتی نسب به نزدیک‌ترین افراد خانواده هم باید حفظ شود و باید بدانیم که هر فرد نسبت به علاقه و نگرش خود حد و حدودی غیرقابل تصرف دارد. امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی، گاهی حریم شخصی به واسطه عکس و فیلم و غیره زیر پا گذاشته می‌شود و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.

اهمیت حریم خصوصی افراد

حال که تعریف دقیقی از حریم شخصی به دست آوردیم، بد نیست بدانیم که اهمیت حفظ حریم شخصی و مقابله با انتشار حریم خصوصی افراد چیست و اصلا چرا باید به آن توجه کرد. این مسئله بر هیچ کس پوشیده نیست که شما با حفظ حریم شخصیتان تعیین می‌کنید که دیگران چگونه با شما رفتار کنند.
در واقع با نشان دادن اینکه برای خودتان حد و مرز قائل هستید، دیگران به خود اجازه هیچ گونه تعرضی نخواهند داد. این مسئله درباره زنان بیشتر صدق می‌کنند و می‌توانند با رفتار از پیش تعیین شده خود را از گزند حوادث ناگوار مصون دارند.

چگونه حریممان را حفظ کنیم؟

اکنون با دانستن اینکه حریم شخصی افراد چیست و چه اهمیتی دارد، با روش های زیر می‌توانید حد و مرز خود را در رفتارها و اتفاق‌های ناخوشایند حفظ کنید:
  • نه گفتن به جا
  • مشخص کردن خط قرمز برای دیگران
  • داشتن عزت نفس و آزادی شخصی
  • تعیین حد و مرز برای صمیمی شدن با افراد
 
انتشار حریم خصوصی افراد
 

اگر حریم شخصیمان حفظ نشد چکار کنیم؟

اگر حریم شخصی افراد زیر پا گذاشته شد چه باید کرد؟ این سوالی است که ذهن افراد زیادی از جمله زنان را به خود مشغول کرده است.
در پاسخ خوب است بدانید که در صورت بروز هرگونه مشکل و مزاحمت بایستی از فرد مورد نظر فاصله بگیرید و محل را ترک کنید. همچنین با رفتن به نواحی پرجمعیت خود را از گزند حوادث دیگر حفظ کنید.
داشتن رفتار مصمم و جدی نیز باعث می‌شود تا افراد متجاوز به حریم شما، فاصله گرفته و دست از کار خود بکشند. در نهایت مراجعه به پلیس می‌تواند امنیت شما را برگرداند و باعث ترس و وحشت مزاحمان شود. این موضوع درباره انتشار حریم خصوصی افراد هم صدق می‌کند و می‌توانید با تکمیل شکواییه از فرد خاطی شکایت نمایید.

قانون در این باره چه می‌گوید؟

قانون در عمل تعرض به حریم شخصی ساکت ننشسته و با وضع تبصره‌های گوناگون سعی در ایجاد امنیت و آرامش دارد.
طبق ماده 10 فرد آسیب‌دیده می‌تواند از متجاوز بابت خسارات مادی و معنوی شکایت کند، در آن صورت دادگاه با صدور حکم خسارت مالی و رفع زیان از حقوق فرد حمایت می‌کند. در موارد دیگر نیز در صورت بروز خسارات مادی و معنوی فرد خاطی باید تمام آن را جبران کند و رضایت شاکی را به دست آورد.

مصادیق حریم شخصی چیست؟

بد نیست تا به صورت دقیق بررسی کنیم که حریم شخصی شامل چیست. در وقع حریم خصوصی موارد زیادی را شامل می‌شود که برای فرد مهم و قابل اهمیت‌اند.
خانه یکی از مهم‌ترین حریم‌های هر شخص است که در صورت تعرض به آن، فرد مجرم شناخته شده و تحویل مراجع قضایی می‌شود.
یکی دیگر از مصادیق حریم شخصی حریم جسمی محسوب می‌شود که در طی آن هرگونه اقدامی (مانند عمل جراحی، بازرسی بدنی، دستگیر شدن بدون حکم و غیره) نیازمند اجازه فرد است.
حریم خصوصی اطلاعاتی به معنای افشاء فیلم‌های شخصی و خانوادگی و غیره نیز از دیگر مصادیق آن شناخته می‌شود که در صورت زیر پا گذاشته شدن و انتشار حریم خصوصی افراد در این زمینه، با فرد خاطی برخورد می‌شود.
در نهایت حریم خصوصی محل کار را هم می‌توان حائز اهمیت دانست، به نحوی که گذاشتن سیستم‌های شنود، دوربین‌های مدار بسته (بدون هماهنگی) و دسترسی به اطلاعات شخصی جزیی از زیر پا گذاشتن حریم شخصی فرد در محیط کار شمرده می‌شود.

حریم شخصی زن و شوهر چیست؟

با اینکه زن و شوهر محرم اسرار یکدیگر هستند، ولی حفظ حریم خصوصی بین آن‌ها موجب احترام بیشتر می‌شود.
در مورد حریم شخصی زن و شوهر باید بگوییم که چک کردن بدون اجازه، تعقیب، امر و نهی کردن و سوالات بی‌پایه می‌تواند منجر به کدورت بین زوجین شود و زندگی آن‌ها را تلخ کند. لذا پیشنهاد می‌کنیم که در این باره احترام و اعتماد را مد نظر داشته باشید و کانون امن خانواده را گرم نگه دارید.

حریم والدین و فرزندان

اگر در خانه فرزند کودک و یا نوجوان دارید، خوب است تا در مورد حریم شخصی با او صحبت کرده و حریم‌های خانه مخصوصا بین والدین و فرزندان را مشخص کنید.
 
به خاطر بسپارید که جدا کردن اتاق خواب والدین و فرزندان علاقه بر استقلال آنان، می‌تواند بر رشد شخصیتی و منش آن‌ها هم اثر مثبت بگذارد و آن‌ها را از سن کم با حریم خصوصی آشنا کند.
حریم شخصی زنان
در مورد حریم شخصی زنان باید بگوییم که با توجه به سنتی بودن جامعه ما، رفتارهای زننده نسبت به زنان می‌تواند مشکلات خانوادگی و حتی قضایی زیادی را ایجاد کند.
مزاحمت جنسی، متلک‌پراکنی، عکاسی یا فیلم‌برداری بدون اجازه، دست‌درازی و غیره تنها بخشی از مزاحمت‌هایی است که علیه زنان صورت می‌گیرد و در صورت شکایت شاکی، پرونده پیگیری خواهد شد. فراموش نکنید که خانواده‎ها نسبت به این موضوع حساسیت خاصی دارند و می‌تواند باعث نزاع‌های ناموسی دردناک شود.

حرف آخر در خصوص انتشار حریم خصوصی افراد

ناگفته نماند که انتشار حریم خصوصی افراد تنها شامل خانه، محل کار، جسم و غیره نیست و می‌تواند جزیی‌ترین اطلاعات شخصی افراد را در بر گیرد. لذا توجه داشته باشید که حریم خصوصی محدوده‌ای نسبتا گسترده دارد و جنبه‎های زیادی را شامل می‌شود.
در نهایت ما ایرانیان می‌دانیم که آبروی مومن از آبروی خانه خدا واجب‌تر است و در صورت بروز مشکل شاهد مشکلات شخصی و خانوادگی بسیار خواهیم بود که شاید تا سال‌ها عواقب آن محو نشود.

تیم تخصصی و حقوقی یسرا در زمینه مشاوره و وکالت پرونده‌های انتشار حریم خصوصی افراد چگونه خدمت رسانی می‌کنند؟

یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و جرایم رایانه ای و مصادیق آن به طور خاص می‌گذرانند،کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید. تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره رایگان هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
در موسسه حقوقی یسرا وکلا و مشاوران و متخصصان ماهر و با تجربه‌ای در زمینه مشاوره حقوقی جرايم ارتکابی در فضای مجازی مانند انتشار حریم خصوصی افراد حضور دارند که هم به پیشگیری از ارتکاب این جرایم و حفظ داده‌های شخصی به شما کمک می‌کنند و هم در روند رسیدگی و احقاق حق شما بسیار حرفه‌ای و با تجربه عمل می‌کنند.
علاوه بر آن، این تیم حقوقی و متخصص دارای سامانه‌ هوشمند یسرا است که تمام کارهای مشاوره کسب و کار، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و انواع قراردادها و جرایم در فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد.
همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با کسب و کارهای مجازی و حقوق و قوانین سایبری و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.
تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که در دنیای مجازی صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند.

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در مورد انتشار حریم خصوصی افراد

گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه جرایم رایانه ای و سایبری و حقوق آن و اطلاع از چگونگی استفاده درست از اینستاگرام و تلگرام و حفظ اطلاعات و داده‌های شخصی در فضای مجازی از مشاوران و کارشناسان یسرا چه به صورت حضوری چه آنلاین و تلفنی، همگی در سر تا سر کشور رایگان هستند.
 همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره انتشار حریم خصوصی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی انتشار حریم خصوصی افراد، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 
انتشار حریم خصوصی افراد, جرایم رایانه‌ای, جرایم سایبری,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است