02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی؛ قوانین و مجازات مربوط به آن

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/15
انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی؛ قوانین و مجازات مربوط به آن

قوانین و مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی

در این مقاله به بررسی قوانین و مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و نکات حقوقی در حوزه کسب و کار را بیان می کنیم.
در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به واسطه فضای مجازی زندگی شخصی ما در معرض دید همگان قرار دارد. در این میان انتشار عکس‌های خصوصی یکی از معضلاتی است که توسط افراد سودجو صورت می‌گیرد و بر آن شدیم تا در این مقاله به مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی بپردازیم.
اگر در این باره سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده و یا مشکلی ازین لحاظ برایتان پیش آمده است، در ادامه همراه ما باشید.

چرا تصاویر شخصی ما به دست غریبه‌ها می‌افتد؟ جدی نگرفتن قوانین و مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی

تکنولوژی امروزی با تمام فوایدی که دارد، گاهی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد و به شکلی دردناک زندگی ما را تغییر می‌دهد.
یکی از این جنبه‌های منفی انتشار تصاویر خصوصی است که با توجه به سنتی بودن جامعه ما می‌تواند عواقب تاسف‌برانگیزی برای خانواده‌ها به وجود آورد.
هک شدن تلفن همراه، هک شدن پیج شخصی در فضای مجازی و حتی دزدیده شدن گوشی و انتشار عکس‌های شخصی توسط سارقین از جمله اصلی‌ترین موارد منتشر شدن خصوصی‌ترین تصاویر مردم است. البته موارد دیگری نیز مانند عکس گرفتن غیرمجاز از افراد مشاهده شده است که در صورت پیگیری نشدن، مشکل‌ساز خواهد بود.

در چه صورت می‌توان شکایت کرد؟

برای پیگیری انتشار تصاویر خصوصی فرد بدون رضایت او، لازم است تا طرح دعوی شود. همچنین اگر مشاهده شد که از تصاویر دیگران در جهت تحریف و حتی آبروریزی استفاده شده است، می‌توان از مجرم شکایت کرده و پرونده را به جریان انداخت.
همچنین اگر تلفن همراه شما به سرقت رفته و سارق قصد اخاذی دارد، می‌توانید از قانون برای او اشد مجازات را درخواست کنید.

قانون در این باره چه می‌گوید؟ قوانین و مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی

مطابق با ماده 17 قانون جرایم رایانه‌ای درباره مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی ، هرکس به واسطه ابزار رایانه‌ای و یا مخابراتی بدون رضایت فرد اقدام به منتشر کردن عکس‌های او و حتی اخاذی کند، به نحوی که منجر به هتک حرمت یا ضرر وی شود، به حبس از 91 روز الی 2 سال محکوم می‌شود. یا اینکه ملزم به پرداخت 5 میلیون ریال تا چهل میلیون ریال خواهد شد. فراموش نکنید که امکان صدور هر دو مجازات هم وجود دارد.
اگر فردی صوت و یا تصاویر دیگران را تحریف و یا منتشر کند، به نحوی که موجب هتک حرمت وی شود، محکوم به حبس از 91 روز الی 2 سال می‌شود و یا ملزم به پرداخت جریمه 5 میلیون الی چهل میلیون ریالی خواهد شد.
مطابق با قانون 699 مجازات اسلامی هر فردی دیگری را به قتل و یا ضررهای شرافتی و مالی تهدید کند، به مجازات 72 ضربه شلاق و یا 2 ماه الی 2 سال زندان محکوم می‌شود.
 
قوانین و مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی

نحوه طرح شکایت در حوزه قوانین و مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی

برای پیگیری مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و طرح دعوی لازم است تا بزه‌دیده به دادسرای شهر محل اقامت خود مراجعه کرده و مدارک و مستندات را تقدیم کند.
همچنین می‌توان از طریق درگاه خدمات الکترونیک قضایی برای ثبت شکایت ثبت نام کرده و سپس به دادسرا برود. در نهایت پرونده وی به جریان می‌افتد و فرد خاطی بازداشت می‌شود.
به خاطر داشته باشید که در صورت مستهجن بودن تصاویر در صورت نبودن شاکی خصوصی هم مورد پیگیری قرار می‌گیرد و طبق ماده 14 قانون جرایم رایانه‌ای محکوم به پرداخت جریمه و حتی حبس خواهد بود.

شناسایی مجرم با هویت جعلی

اکنون که با قوانین و مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و شرایط آن آشنا شدید، بد نیست بدانید که با هویت جعلی منتشرکنندگان عکس چه باید کرد.
اگر فرد با هویت ناشناس در تلگرام، اینستاگرام، واتس‌آپ و غیره اقدام به اخاذی کرد، بایستی شماره IP آن را به مراجع قضایی تحویل داده و از او شکایت کنید. این اقدام همچنین شامل توهین، تهدید، درخواست‌های ناهنجار و پافشاری بر مکامله‌ تلفنی می‌شود و به عنوان مزاحمت می‌توان شکایت کرد.

چند نکته مهم را به خاطر داشته باشید:

  • هرگز با فرد مجرم وارد مذاکره و معامله نشوید و از طرق قانونی پیگیر مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی شوید.
  • به یاد داشته باشید که انتشار تصاویر با رضایت صاحب آن جرم نیست و مجازاتی ندارد.
  • جمع‌آوری مدارک را متوقف نکنید و تا جایی که امکان دارد حتی از مکالمه‌های تلفنی تهدیدکننده سند نگه دارید. در این مورد حتی ایمیل‌ها و چت‌ها نیز قابل استناد است.
  • از نگهداری تصاویر شخصی و خانوادگی بر روی تلفن همراه خودداری نمایید.
  • در بعضی موارد تهدید، مجازات شلاق هم برای مجرم صادر می‌شود.
  • در صورت آگاهی از قوانین روز مربوط به انتشار تصاویر خصوصی با یک وکیل آگاه مشورت نمایید.
  • در صورت تماس‌های مشکوک و درخواست‌های غیراخلاقی از مجرم شکایت کنید و نگران ترس از آبرو نباشید؛ چرا که خطایی از طرف شما صورت نگرفته است.
  • در صورت درخواست پول از طرف مجرمان با آن‌ها هیچ معامله‌ای انجام ندهید، چرا که دفعه آخر آن‌ها نخواهد بود.

چه کنیم تا از گزند این گونه موارد در امان باشیم؟

در بحث قوانین و مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی همواره پیشنهاد می‌کنیم که تصاویر خصوصیتان را در فضای مجازی منتشر نکنید تا مجبور به پیگیری مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی نشوید.
همچنین اگر از طرف سودجویان تهدید دریافت کردید، مکالمه آن‌ها را ضبط کنید تا بعدا بتوان به عنوان مدرک از آن استفاده کرد. خوب است بدانید که فیلم‌برداری و عکاسی کردن غیرمجاز از دیگر هم می‌تواند مصداق انتشار تصاویر عمومی تلقی شود و با آن برخورد کرد.
گاهی اوقات نیز دیده شده است که مجرم برای بزه‌دیده (قربانی) صدا، متن و حتی ویدئو‌های دارای مضامین جنسی می‌فرستد که لازم است آن‌ها ذخیره کرده و تحویل مراجع دهید.

پیگیری جرم انتشار عکس خصوصی در فضای مجازی

همانگونه که گفته شد مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی می‌تواند در حد جریمه، زندان و حتی شلاق باشد. لذا فراموش نکنید که با جمع‌آوری مدارک و تحویل به دادسرا جلو پیشرفت بزهکاری این گونه افراد را در جامعه بگیرید. این اقدامات در صورت پیگیری مداوم می‌تواند باعث کاهش این نوع جرم شود و افراد بیگناه کمتری را درگیر آن ببینیم.
همچنین به خاطر بسپارید که فضای مجازی جای چندان امنی برای نشان دادن زندگی خصوصی و خانوادگی نیست و همیشه خطر سودجویان ما را تهدید می‌کند. در آخر به خاطر داشته باشید که با همکاری یک وکیل حرفه‌ای می‌توانید از پایمال شدن حقتان جلوگیری کرده و جلو فعالیت‌های شرورانه مجرمان را بگیرید.

تیم تخصصی و حقوقی یسرا در زمینه مشاوره و وکالت پرونده‌های انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی چگونه خدمت رسانی می‌کنند؟

یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه جرایم سایبری و جرایم رایانه ای و مصادیق آن را به طور خاص می‌گذرانند،کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید. تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
در موسسه حقوقی یسرا وکلا و مشاوران و متخصصان ماهر و با تجربه‌ای در زمینه مشاوره حقوقی جرايم ارتکابی در فضای مجازی مانند انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی حضور دارند که هم به پیشگیری از ارتکاب این جرایم و حفظ اطلاعات به شما کمک می‌کنند و هم در روند رسیدگی و احقاق حق شما بسیار حرفه‌ای و با تجربه عمل می‌کنند.
علاوه بر آن، این تیم حقوقی و متخصص دارای سامانه‌ هوشمند یسرا است که تمام کارهای مشاوره کسب و کار، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و انواع قراردادها و جرایم در فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد.
همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با کسب و کارهای مجازی و حقوق و قوانین سایبری و رایانه ای و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.
تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که در دنیای مجازی صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند.

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در خصوص انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی

اگر شما درگیر پرونده با عنوان انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی شدید با گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در حوزه جرایم رایانه ای و سایبری و حقوق آن و اطلاع از چگونگی استفاده درست از فضای مجازی و حفظ اطلاعات و داده‌های شخصی در فضای مجازی از مشاوران و کارشناسان یسرا چه به صورت حضوری چه آنلاین و تلفنی، همگی در سر تا سر کشور رایگان هستند.
 همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع از انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی، جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره انتشار حریم خصوصی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
انتشار تصاویر خصوصی, فضای مجازی, جرایم رایانه‌ای,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است