02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

ارزهای دیجیتال و نحوه استخراج و انجام معاملات تجاری

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/25
ارزهای دیجیتال و نحوه استخراج و انجام معاملات تجاری

ارزهای دیجیتال

این مقاله به معرفی ارزهای دیجیتال می پردازد و پیدایش و گسترش آن و همچنین روش های انجام معاملات با ارزهای دیجیتال را توضیح می دهد.
مسلما فضای دیجیتال در کشور ما و دیگر کشورها تا حدی گسترده شده است که افراد در زندگی روزانه خود ساعات زیادی را در این فضا به سر می برند و همین موضوع باعث شده است تا علاقه مردم برای فعالیت اقتصادی در فضای دیجیتال هر سال افزایش پیدا کند.
بنابر این بسیاری از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران سعی کردند تا شرایط سرمایه گذاری و کسب درآمد از فضای دیجیتال و اینترنت را تا حدی افزایش دهند که بسیاری از مردم عادی نیز بتوانند بدون دردسر و با سهولت در این فضا به کسب درآمد بپردازند.
نتیجه چنین تلاش هایی بوجود آمدن واحد معاملاتی به نام ارز دیجیتال است. حقیقت آن است که ارزهای دیجیتال هیچگونه معادل فیزیکی در خارج از دنیای دیجیتال و مجازی ندارند اما این موضوع به معنای آن نیست که این نوع از ارزها دارای ارزش مادی نمی باشد.

طراحی و ساخت ارزهای دیجیتال توسط چه نهادی انجام می شود؟

حقیقت آن است که نام نهاد سازنده ارزهای دیجیتال به طور کامل مشخص نمی باشد و نمی توان در رابطه با چگونگی اعتبار یافتن این ارزها به طور تخصصی اظهار نظر کرد و این موضوع جز مواردی می باشد که هنوز هم برای مردم دارای ابهام است.
بنابراین ممکن است اکنون این سوال برای بسیاری از افراد به وجود آید که با وجود این که هنوز هم ابهاماتی در رابطه با این موضوع وجود دارد، دقیقا چه مسئله ای باعث می شود تا امروزه افراد زیادی برای استفاده از ارزهای دیجیتال، علاقه بسیار نشان دهند و روز به روز به تعداد افرادی که از این ارزها استفاده می کنند، افزوده شود؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که مهم ترین و اصلی ترین مسئله ای که باعث شده است تا تعداد افراد زیادی به استفاده از ارزهای دیجیتال علاقه نشان دهند آن است که استفاده از این نوع از ارزها دارای امنیت بسیار زیادی برای استفاده کنندگان می باشد.
این امنیت ناشی از پیچیدگی در ساخت ارزهای دیجیتال برای ورود به بازارهای اقتصادی می باشد. یکی دیگر از مواردی که به امنیت بالای استفاده از ارزهای دیجیتال افزوده است، قدرت بالای نقدشوندگی آنها می باشد.
همه این موارد در کنار یکدیگر باعث شده اند تا در سراسر دنیا افراد زیادی برای استفاده از ارزهای دیجیتال اشتیاق نشان دهند.

معنای دقیق عبارت ارزهای دیجیتال

در ابتدا باید توجه داشته باشید که معادل فارسی ارزهای دیجیتال، رمز ارز می باشد.
امروزه ارزهای دیجیتال جایگزین بسیاری از ارزهای رایج دنیا شده اند و این نوع از ارزها به صورت کاملاً غیر متمرکز و در بستر شبکه بلاک چین دارای فعالیت می باشد.
پروتکل های رمز گذاری شده بسیار قوی برای ارزهای دیجیتال استفاده می شوند که امنیت استفاده از این نوع ارز را برای همه مردم جهان، تامین کرده است و درصد کلاهبرداری متقلبان را به حداقل رسانده است.
توجه داشته باشید که با بالا رفتن میزان امنیت فضای اقتصادی و مبادلاتی میان فروشندگان و خریداران، واسطه های میان این دو گروه نیز تا حد زیادی کاهش می یابد و روز به روز به تعداد مبادلات میان فروشندگان و خریداران افزوده می شود و علاوه بر سهولت، به دلیل حذف واسطه ها ، معاملات با ارزش واقعی تر انجام خواهند شد.
در دنیا صدها نوع ارز های دیجیتالی در بازار های جهانی رواج دارند که به چند نوع از معروف ترین و مهم ترین آنان اشاره می کنیم:
 1. بیت کوین Bitcoin
 2. ریپل Ripple
 3. اتریوم Ethereum
 4. لایت کویین Litecoin
در کشور ما، بیت کوین در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتالی طرفداران بیشتری دارد.

اصطلاحات تخصصی مربوط به ارزهای دیجیتال

یکی از مهم ترین مواردی که برای فعالیت و مبادله بازارهای دیجیتال بسیار مهم است و باید به آن توجه شود، یادگیری اصطلاحات تخصصی وابسته مربوط به ارزهای دیجیتال است. این اصطلاحات به موارد زیر تقسیم می شود:

1. شبکه بلاک چین (Blockchain)

شبکه بلاک چین همان بستر گسترده مختص به تبادل ارزهای دیجیتال می باشد و در حالت عادی از صدها بلاک تشکیل شده است که توسط هش به یکدیگر اتصال یافته اند. برای ان که این موضوع بیشتر برای شما روشن شود، بلاک چین را همانند یک دفتر کل تصور کنید که تمام مبادلات مربوط به ارزهای دیجیتال در فضای مجازی در این دفتر به طور کامل ثبت می گردد.

2. غیر متمرکز

هنگامی که خرید و فروش به صورت مستقيم و بدون واسطه انجام می شود، در اصطلاح می گوییم که به صورت غیر متمرکز انجام شده است.
دلیل غیر متمرکز نامیدن این نوع از مبادلات در فضای دیجیتال آن است که دیگر همانند دیگر ارزهای رایج در بازارها نیازی نیست تا واسطه هایی مانند بانک، کارت اعتباری و غیره در میان فروشنده و خریدار وجود داشته باشد.

3. هَش (Hash Function)

مسلما یک تبادل ارزهای دیجیتالی اصولا باید بین فروشنده و خریدار منعقد شود و در مواردی که این تبادل دیجیتالی صورت می گیرد، اصولا اطلاعات مربوطه توسط ماینر باید تأیید شود تا انجام معامله مربوطه همراه با تاریخ دقیقش و رمزنگاری مربوط به آن، دارای کد اختصاصی در شبکه بلاک چین شود.
حتما به این موضوع توجه داشته باشید که پس از آن که این کد در شبکه بلاک چین ثبت شود، دیگر هیچ امکانی برای دسترسی مجدد و تغییر اطلاعات آن وجود ندارد. همین موضوع نیز باعث این می شود که امنیت نسبی بسیار مهمی برای معامله کنندگان ایجاد شود.
حقیقت آن است که در چنین مواردی، هر بلوک، می تواند اطلاعات را به بلوک لطلاعاتی قبلی خود ارتباط دهد و در این حالت، به اصطلاح می گوییم که هر بلاک شامل هَش اطلاعات موجود در خود و هَش اطلاعات بلاک قبل از خود است.

4. بلاک

هنگامی که در مورد بلاک چین ها صحبت می کنیم باید به این موضوع دقت داشته باشید که بلاک چین ها حاصل هزاران بلاک می باشند و هر بلاک نیز خود به تنهایی شامل تعداد زیادی از معاملاتی می باشد که در فضای دیجیتال و ارزهای دیجیتال انجام شده است.
همان طور که اشاره کردیم، همه این بلاک ها توسط هش به یکدیگر متصل می شوند و در نهایت بلاک چین را تشکیل می دهند.
توجه داشته باشید که هرگونه تغییر در اطلاعات این بلاک ها به نوعی باعث تغییر ساختار کلی شبکه بلاک چین می شود و همین موضوع نیز ممکن است امکان تقلب و کلاهبرداری را افزایش دهد. به همین دلیل نیز با از بین بردن این امکان، متقابلا امکان انجام معاملات تکراری و سوء استفاده سودجویان نیز به شدت کاهش یافته است.

5. ماینر (miner)

در معاملاتی که با استفاده از ارزهای دیجیتال و در فضای دیجیتال انجام می شود، نیازی نیست تا حتماً نفر سومی وجود داشته باشد تا وظیفه نظارت و تأیید بر روند کاری را برعهده گیرد.
 
ارزهای دیجیتال
 
نقش تمامی این واسطه ها و افراد در این معاملات حذف می شود. به جای وجود افرادی برای نظارت، منبعی برای تایید اطلاعات وارد شده در فضای دیجیتال وجود دارد که برای راستی آزمایی دو طرف معامله طراحی شده است.
در چنین مواردی اصولا برخی از افراد به صورت کاملا داوطلبانه وظیفه بررسی کردن و راستی آزمایی اطلاعات ثبت شده در معاملات را می پذیرند و در چنین مواقعی اصطلاح ماینر معنا می یابد. چرا که ماینر ها که در اصطلاح لغوی استخراج کننده ها نام دارند، از روش های استخراج ارز دیجیتال استفاده می کنند تا با تولید رمزهای امنیتی برای راستی آزمایی، امنیت معامله را بالا ببرند.

6. کیف پول ارز دیجیتال (wallet)

کیف پول ارزهای دیجیتال نیز همانند کیف پول های سنتی وظیفه نگهداری دارایی های شما را بر عهده دارد. این نرم افزار همانند یک پایگاه داده می باشد که همه کدها و رمزهای شخصی کاربران را نگهداری می کند و از این طریق باعث پیوند بلاک چین های مختلف به یکدیگر می شود و سهولت روند انجام معاملات را دو چندان می کند.

7. نود (Node)

نودها همان دستگاه هایی می باشد که به شبکه های فضای دیجیتال اتصال یافته اند و به نوعی وظیفه ثبت تاریخ تمام معاملات ارزهای دیجیتال را بر عهده دارند. از طرفی دیگر این اطلاعات مربوط به انجام معاملات دیجیتالی به طور کامل در هاردشان، ذخیره سازی شده و نگهداری می شوند.

چگونگی عملکرد ارزهای دیجیتال و فرایند ماینینگ

شاید بسیاری از افراد، هنگامی که صحبت از ارزهای دیجیتال و انجام معاملات در فضای دیجیتال می شود با خود این گونه تصور کنند که انجام معاملات در فضای دیجیتالی بسیار پیچیده و دارای مراحل طاقت فرسایی است، اما حقیقت آن است که با وجود آن که پشتیبانی و امنیت ارزهای مجازی دارای پیچیدگی بسیار زیاد و رمزگذاری های گسترده ای می باشد، روش انجام معاملاتی توسط ارزهای دیجیتال بسیار ساده است و بسیاری از افراد می توانند به راحتی با یادگیری اصطلاحات تخصصی و قوانین مربوط به انجام معاملات در فضای دیجیتالی، نحوه انجام آن را بیاموزند.
در این نوع روش معاملاتی دیجیتالی اصولا خریدار و فروشنده ارز دیجیتال، اطلاعات مربوطه را ارائه داده و پس از آن که ماینر ها با استفاده از روش ماینینگ ، اطلاعات مربوط به خریدار و فروشنده را مورد بررسی قرار دادند و صحت اطلاعات مربوطه را تایید کردند، فرایند استخراج ارز دیجیتال مربوط به معامله مذکور، آغاز می گردد.

به نکات زیر در رابطه با عملیات ماینینگ دقت فرمایید

 1. ماینرها با استفاده از عملیات ماینینگ به بررسی تمامی اطلاعات مربوط به یک معامله می پردازند.
 2. پس از تایید اطلاعات در فرایند ماینینگ، معاملات در بلاک چین می شوند ثبت می شوند.
 3. هر ماینر به دلیل حجم بسیار بالای اطلاعات موجود در معامله های مختلف و زمان بر بودن فرآیند تایید اطلاعات، می توانند تعداد محدودی معامله را وریفای کنند.
 4. پس از این که تعداد معاملات ثبت شده در هر بلاک به مقدار مشخصی رسید یک بلاک جدید در شبکه بلاک چین ثبت می شود.
 5. در طی عملیات ماینینگ، هر ماینری که بتواند سریعتر از دیگر ماینرهای رقیب به مقدار مورد نظر و در نتیجه ایجاد بلاک جدید برسد می تواند مقدار مشخصی دستمزد به دلیل ایجاد بلاک جدید دریافت کند.

قوانین فارم بیت کوین یا ارزهای دیجیتال در ایران

توجه داشته باشید که فارم بیت کوین یا همان استخراج بیت کوین یا ارزهای دیجیتال در کشور ما به نوعی یک صنعت محسوب می شود و کاملا قانونی می باشد، اما این موضوع به شرطی می باشد که از این عملیات برای موارد غیر قانونی و غیر شرعی استفاده نشود و قبل از انجام هرگونه اقدامی مجوز های لازم را از وزارت نیرو و صنعت دریافت کرد.
شاید اکنون این سوال برای برخی از افراد پیش اید که در صورتی که فردی اقدام به دریافت این مجوز ها نکند و دست به عملیات استخراج ارزهای دیجیتال بزند چه عاقبتی در انتظار او خواهد بود؟ آیا این عملیات به تنهایی جرم محسوب می شود؟
در پاسخ به این سوال در رابطه با ملاک جرم انگاری باید به ماده 2 قانون مجازات اسلامی، استناد کرد:
هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی‌توان‌ جرم دانست مگر آن که به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد.
با توجه به متن این ماده به خوبی می توان این موضوع را دریافت که در رابطه با بیت کوین هیچ اشاره ای در قانون مجازات نشده، اما در مواقعی که عملیات بیت کوین بدون دریافت مجوز و در مقیاس های گسترده انجام شود یا جرایمی همچون پولشویی و قاچاق تجهیزات که در قانون مجازات ما به آنها اشاره شده است را به همراه داشته باشد، نهاد های قانونی مانند نیروی انتظامی وظیفه پیگیری قانونی با هدف مبارزه با مفسدان اقتصادی را بر عهده خواهند گرفت.
در نهایت اگر مجوز های مربوطه دریافت نشود، سازمان برق می‌تواند جلوی استفاده از برق را برای این فعالیت بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌های استخراج را دارد.

ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی

همچنین در خصوص استفاده از ارزهای مجازی بانک مرکزی اعلام نمود استفاده از بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای دیجیتال در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی (سایت cbi.ir) در جلسه سی ام شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ 9 دی ماه 1396، به کارگیری ابزار بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام شد.
از آنجایی که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانک ها ابلاغ کرده است.
از این رو، با توجه به اهمیت موضوع، تمام شعب و واحدهای تابعه بانک ها و موسسات اعتباری و صرافي ها باید از انجام هر گونه خرید و فروش ارزهای مذکور و یا انجام هر گونه اقدامی که به تسهیل و یا ترویج ارزهای یاد شده بینجامد، به طور جد اجتناب کنند. همچنین لازم به ذکر است با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.

رسیدگی قضایی به پرونده های ارزهای دیجیتال

توجه داشته باشید که در صورت رخ دادن هر یک از عملیات زیر در رابطه با فضای ارزهای دیجیتال، اشخاص می توانند شکایت نامه رسمی خود را به مراجع قانونی ارائه دهند تا رسیدگی قضایی به پرونده مذکور آغاز شود:
 1. کلاهبرداری
 2. هک
 3. عدم وفای به عهد
 4. پولشویی
 5. تشویش اذهان عمومی

 استخراج رمز از انجمن بلاک چین در ایران

افراد برای استخراج رمز از انجمن بلاک چین در ایران باید مراحل قانونی زیر را به طور کامل طی کنند:
 1. دارندگان جواز تاسیس استخراج رمز ارز از وزارت صمت امکان بهره‌مندی از مزایای استخراج ارز دیجیتال را خواهند داشت.
 2. این افراد باید درخواست خود را از طریق سامانه بهین یاب مطرح نمایند.
 3. استخراج‌کنندگان پس از اعلام تعداد و نوع تجهیزات می‌بایست نسبت به پرداخت عوارض و حقوق گمرکی که متعاقبا برای هر دستگاه اعلام می‌شود، اقدام کنند.
 4. بعد از تایید این مراحل این دستگاه‌های درخواست کننده به عنوان دستگاه‌های دارای مجوز و به صورت قانونی در فارم‌ها و سیستم استخراج رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
موسسه حقوقی عصر نوین پلتفرم حقوقی یسرا با ارائه مشاوره و مدیریت حقوقی کسب و کارهای آنلاین و استارتاپ ها و مشاوره و وکالت تخصصی جرایم رایانه ای، اینترنتی و سایبری، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.
 
بیت کوین, رمز ارز, عملیات ماینینگ, شبکه بلاک چین, روش های استخراج ارز دیجیتال, کیف پول ارز دیجیتال, جرایم رایانه ای, ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است