02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

آیا قانونی برای حمایت از حقوق پدید آورندگان در ایران وجود دارد

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/18
آیا قانونی برای حمایت از حقوق پدید آورندگان در ایران وجود دارد

حمایت از حقوق پدید آورندگان

یکی از بخش‌های مهم قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان و مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب سال 1348، به بحث مهم جامعه‌ امروزی یعنی حقوق پدید آورندگان پرداخته است.
در فصل یکم این قانون به تعریف پدید آورنده و اثر آن‌ها و مصادیقی را که مشمول این قانون و احکام آن می‌شود، پرداخته است و در فصل‌های بعدی برای حمایت از آن‌ها حق و حقوق و تکالیفی را مشخص کرده است و در نهایت، مجازات کسانی را که حقوق پدید آورندگان را نقض می‌کنند و جبران خسارت آن ذکر کرده است.
بعد از آن در سال 1352 قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی به تصویب رسید که با وحدت ملاک از قانون قبلی به طور خاص به حقوق آثار خطی و صوتی پرداخت.
با پیشرفت علم و تکنولوژی و توسعه فناوری‌های رایانه‌ای، این مواد قانونی پاسخگوی نیاز جامعه نبود و به طور کامل از حقوق آثار و نرم افزارهای جدید و رایانه‌ای دفاع نمی‌کرد و همین باعث می‌شد که حق پدید آورندگان این آثار فنی و کامپیوتری ضایع شود.
به همین دلیل در سال 1379 قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه‌ای به تصویب مجلس رسید.
روز به روز با توسعه فضای مجازی و گستردگی استفاده مردم از فضای سایبری و عوض شدن راه‌های خلق اثر و الکترونیکی شدن بیشتر امور، خلأ قانونی خاص برای جرایم رایانه‌ای و سایبری حس شد.
در سال 1382 با تصویب قانون تجارت الکترونیک به طور خاص به حقوق مؤلفان و پدید آورندگان در فضای مجازی پرداخت و تکمیل کننده‌ قانون‌های قبلی موجود شد.

در قانون ایران، پدید آورنده به چه کسی گفته می‌شود و معنای اثر چیست؟

با توجه به تعریفی که در ماده‌ی 1 قانون حمایت از مؤلفان و هنرمندان و مصنفان  آمده است؛ پدید آورنده به کسانی می‌گویند که با استفاده از دانش یا هنر و یا ابتکار خود در زمینه‌ی تخصصی خود چیزی را خلق می‌کنند.
پدید آورنده می‌تواند هنرمند، مخترع، مؤلف و یا مصنف باشد و به مخلوق آن‌ها اثر گفته می‌شود.
برای این که حمایت از حقوق پدید آورندگان و اثر آنان مشمول این قانون شود، راه و روشی که فرد برای خلق آن اثر به کار می‌گیرد موضوعیت ندارد و در ادامه فصل در ماده 2 فقط به معرفی و نام بردن آثاری پرداخته که قانون برای جلوگیری از نقض حقوق آن‌ها تصویب شده است.
از جمله آثار نام برده شده در این ماده می‌توان به شعر و سروده و ترانه، آثار سمعی و بصری سینما و رادیو و تلوزیون، آثار موسیقی، نقاشی‌ها و مجسمه‌ها، آثار معماری و عکاسی و انواع نقشه‌های جغرافیایی، انواع هنرها و صنایع دستی و ابتکاری، اختراعات و اثرهای فنی مبتکرانه و حتی اثرهای ترکیبی از این آثار، اشاره کرد.

نقض حقوق پدید آورنده چگونه صورت می‌گیرد؟

در همه اصناف و حرفه‌ها افرادی پیدا می‌شوند که از روی سوء استفاده و برای ضرر زدن به دیگری و بالا بردن و مطرح کردن خود و همچنین دستیابی به سود بیشتر، حمایت از حقوق پدید آورندگان اصلی و مبتکران واقعی را نادیده می‌گیرند و نقض می‌کنند.
به طور مثال، ممکن است که اثر واقعی را از خالق آن بدزدند و به اسم کس دیگری آن را منتشر کنند و یا کسانی که به موجب قراردادی موظف شده‌اند که آثار هنرمند و مؤلف را به طور قانونی و به اسم خود او و با در نظر گرفتن مفاد تنظیمی قرارداد، منتشر کنند، در مفاد آن دست می‌برند و تغییراتی را به نفع خود اعمال می‌کنند.
حتی گاهی دیده شده است که در خود اثر دست می‌برند و سلیقه‌ی خود آن را تحریف می‌کنند و بعد با نام خود هم آن را ثبت و منتشر می‌کنند.
 
حمایت از حقوق پدیدآورنده
 
این قبیل موارد به کرّات در دنیای هنرمندان و مؤلفان و مخترعان برای آثار متعددی دیده شده است و حتی در عصر جدید، نقض حقوق پدید آورنده در دنیای مجازی و سایبری هم گسترش پیدا کرده و اهمیت پیگیری این حقوق را دو چندان کرده است.
در این جا قوانین و ضمانت اجرایی برای حمایت از حقوق پدید آورندگان باید وجود داشته باشد که از حقوق مادی و معنوی پدید آورنده اثر حمایت کند و خسارات‌های وارده بر اثر و خود شخص را جبران کند.
اساسی ترین کار برای جلوگیری از وقوع چنین جرائمی این است که ضمانت اجرای این تخلفات به صورت جدی و با شدت اعمال شود و علاوه بر این، آگاهی خالق و پدید آورندگان از حقوق مادی و معنوی اثر و تکالیف خود بسیار در جلوگیری از نقض آن‌ها مؤثر است.

طبق قوانین ایران مجازات نقض حقوق پدید آورنده چه خواهد بود؟

در ماده 23 قانون حمایت از حقوق مصنفان و هنرمندان، مجازات در نظر گرفته شده برای کسانی که اثر ابتکاری شخص دیگری را بدون اجازه او و یا به صورت عمدی به اسم شخصی غیر از پدید آوردنده اصلی منتشر کند، به حبس از شش ماه تا سه سال از نوع تأدیبی محکوم می‌شود.
در ماده 74 قانون تجارت الکترونیک هم مجازات کسی که حقوق تصریح شده‌ مؤلفان و مصنفان را در فضای الکترونیکی و با توجه به شمول قوانین قبلی نقض کند، سه ماه تا یک سال حبس و همین طور به پرداخت جزای نقدی به مقدار 50 میلیون ریال محکوم می‌گردد.
همان طور که می‌بینید برای حمایت از حقوق پدید آورندگان در این دو ماده، در میزان مجازات در نظر گرفته شده برای ناقضان حقوق پدید آورنده تفاوتی وجود دارد؛ ماده‌ی 23 مجازات شدید تری در بر دارد و ماده 74 تجارت الکترونیک علاوه بر حبس جزای نقدی هم در نظر گرفته است.
علاوه بر این مجازات‌های ذکر شده در مقام قضایی در حین اجرای حکم می‌تواند از نشر و پخش اثر جلوگیری کند و همینطور با شکایت شاکی خصوصی، خسارات‌های وارده به شخص پدید آورنده، چه از منظر مادی و چه از منظر معنوی قابل جبران است و مرتکب چه شخص حقیقی باشد و چه شخص حقوقی ملزم به جبران خسارت وارده است و جبران خسارت مادی از اموال شخصی او صورت می‌گیرد.

تیم تخصصی و حقوقی یسرا در زمینه مشاوره و وکالت پرونده‌های حمایت از حقوق پدیدآورندگان چگونه خدمت رسانی می‌کنند؟

یسرا اهمیت و حساسیت این جرایم را در نظر گرفته است و وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا به این دلیل که دوره‌هایی تخصصی را در زمینه امور ثبتی، نقض حقوق پدیدآورندگان، کسب و کارهای اینترنتی، جرایم سایبری و جرایم رایانه ای و مصادیق آن به طور خاص می‌گذرانند، کسانی هستند که شما با اطمینان می‌توانید کار خود را به آن‌ها بسپارید. تیم مشاوران حقوقی و وکلای مجرب یسرا، به صورت تمام وقت آماده‌ ارايه‌ مشاوره رایگان هم از طریق حضور در دفاتر و شعب مختلف یسرا و هم به صورت آنلاین و یا تلفنی هستند.
علاوه بر آن، این تیم حقوقی و متخصص دارای سامانه‌ هوشمند یسرا است که تمام کارهای مشاوره کسب و کار، رسیدگی و پیگیری جرایم و پرونده‌ها و انواع قراردادها و جرایم در فضای مجازی را به صورت هوشمند و آنلاین برای موکلان انجام خواهد داد.
همچنین تیم یسرا دارای بانک اطلاعاتی بسیار قوی و کاملی است که اطلاعات و گزارش‌های بسیار مفیدی را در رابطه با امورثبتی، کسب و کارهای مجازی و حقوق و قوانین سایبری و جرایم آن و همچنین وکلای سایبری و آی تی در اختیار علاقمندان گذاشته است.
تیم حقوقی یسرا متشکل است از وکلای بسیار مجرب و متخصص در حوزه جرایم خاصی که برای افراد صورت می‌گیرد؛ وکلای سایبری یسرا در هر جا و هر زمینه‌ای می‌توانند به شما کمک کنند.

خدمات مشاوره تخصصی و حقوقی یسرا در مورد حمایت از حقوق پدید آورندگان

گرفتن مشاوره اولیه و اطلاعات در خصوص نقض حقوق پدید آورندگان و مؤلفان و مصنفان و هنرمندان و حمایت آن، حوزه جرایم رایانه ای و سایبری و حقوق آن از مشاوران و کارشناسان یسرا چه به صورت حضوری چه آنلاین و تلفنی، همگی در سر تا سر کشور رایگان هستند.
 همچنین مشاوران و وکلایی که به صورت تخصصی در یسرا مشغول دفاع و حمایت از حقوق پدیدآورندگان و مولفان، جرایم سایبری و حفظ حقوق مردم در فضای اینترنتی هستند و وظیفه‌ دفاع از حقوق مردم در فضای مجازی را به عهده دارند، با هزینه مناسب و طبق تعرفه کانون وکلا فعالیت می‌کنند و شما می‌توانید از گرفتن مشاوره و خدمات تخصصی اطمینان کامل داشته باشید.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره انتشار حریم خصوصی را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.
تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی نقض و حمایت از حقوق پدید آورندگان، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
حقوق پدید آورندگان, مجازات نقض حقوق پدید آورندگان, قانون تجارت الکترونیک, جرایم رایانه‌ای, قانون حمایت از حقوق پدید‌ آورنده, نقض حقوق پدید آورنده,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است