02144003048 Make your dreams come true! یسرا رویاهات رو به واقعیت تبدیل کن! از کجا شروع کنم؟

آیا خرید و فروش اینترنتی طلا خطرناک است

منتشر شده توسط یسرا در 1399/8/28
آیا خرید و فروش اینترنتی طلا خطرناک است

خرید و فروش اینترنتی طلا به شکل قانونی و ایمن

چالش همیشگی بین مشاغل سنتی و شکل امروزی آن مشاغل که در بستر اینترنت و به صورت آنلاین انجام می‌شود، موضوع جدیدی نیست و طبیعی است که درباره خرید و فروش اینترنتی طلا و سایر کالاهای گرانبها، این چالش داغ تر هم باشد.
به خصوص که این روزها با متزلزل بودن بازارهای مختلف برای سرمایه‌گذاری، باز هم مراجعه به طلا به عنوان یک سرمایه قابل اعماد افزایش یافته و کرونا هم باعث احتیاط مردم در مراجعه به مغازه‌ها شده و بستر مناسبی برای خرید و فروش آنلاین طلا فراهم شده است.
در این بین، از یک سو شاغلان در بخش سنتی خرید و فروش طلا، رواج معاملات آنلاین در این حوزه را تهدیدی برای صنف خود می‌دانند و از سوی دیگر سودجویانی هم هستند که از وضعیت به وجود آمده برای مقاصد سوء خود بهره‌برداری می‌کنند.
در نتیجه هر روز شاهد حجم نسبتا قابل توجهی از اخبار و بعضی شایعات درباره غیرقابل اعتماد بودن بازارهای خرید و فروش آنلاین طلا هستیم.

اما تکلیف مردم چیست؟

آیا آن‌ طور که برخی از متولیان سنتی صنف طلا و جواهر می‌گویند، معاملات آنلاین و خرید و فروش اینترنتی طلا غیرقانونی و نامطمئن است و می‌تواند باعث افتادن مردم به دام کلاهبرداران شود و باید از این نوع معاملات پرهیز کرد؟
این سوالی است که برای پاسخ دادن به آن باید ابتدا بدانیم کسانی که نسبت به پلتفرم‌های خرید و فروش طلا هشدار می‌دهند، از سر دلسوزی برای مردم این مطالب را بیان کرده‌اند یا برای حفظ منافع خود اقدام به ترساندن مردم از خرید و فروش آنلاین طلا می‌کنند.
طبیعی است که ذینفعان اصلی بازارهای سنتی طلا، بیش از هر چیز، بازار آنلاین را رقیب کسب و کار خود می‌دانند و با نگاهی به سرعت فراگیری بازارهای آنلاین، از این می‌ترسند که درسال های آینده، رونق بازارهای آنلاین خرید و فروش طلا، مغازه‌های طلافروشی آنان را کم رونق و کم مشتری کند و امپراطوری تعیین نرخ بازار نیز از دستشان خارج شود.

اعتبار صفحات خرید و فروش اینترنتی طلا

اما در این سوی ماجرا هم سودجویانی هستند که با استفاده از دسترسی آسان مردم به تلگرام و اینستاگرام، اقدام به راه‌اندازی پیج‌ها و کانال‌های رنگارنگ می‌کنند و خارج از هر گونه نظارتی قصد خرید و فروش اینترنتی طلا دارند.
این نوع معاملات اگرچه در سایر حوزه‌ها مانند پوشاک و صنایع دستی و لوازم منزل و غیره در سال های اخیر رایج شده، اما قطعا هیچ کس اعتماد به چنین پیج‌ها و کانال هایی را برای مشتریان بازار طلا تجویز نمی‌کند و اتفاقا بیشتر مواردی که متولیان سنتی بازار طلا نسبت به آن هشدار می‌دهند نیز در همین بستر اتفاق می‌افتد.
 
اما آیا سایت های معتبری که تحت نظارت های شدید دستگاه های اجرایی و نظارتی مشغول به انجام معاملات خرید و فروش اینترنتی طلا هستند هم نامطمئن هستند و آن گونه که متولیان صنف طلا ادعا می‌کنند، نباید از آنها خرید کرد؟
و سوال مهم تر این که، اصلا از کجا بدانیم که یک سایت فروش اینترنتی معتبر و قابل اعتماد است؟
اولین چیزی که هر یک از ما به عنوان مشتری می‌خواهیم از آن اطمینان داشته باشیم، این است که آیا سایتی که قصد خرید از آن را داریم، دارای هویت واقعی و مسئولیت حقوقی است یا یک سایت بی هویت است؟
 
خرید و فروش اینترنتی طلا

نماد اعتماد الکترونیکی

برای این که از این موضوع مطمئن شویم باید در صفحه اول این سایت ها به دنبال نماد اعتماد الکترونیکی یا eNAMAD بگردیم.
این نشان توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که از زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است به کسب و کارهای اینترنتی داده می‌شود.
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در وبسایت eNAMAD تاکید کرده که داشتن این نشان یعنی سایت مورد نظر به تعهدات خود در قبال مشتری عمل خواهد كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسد.
پس تا اینجای کار اگر قصد خرید و فروش اینترنتی طلا را دارید، مانند هر نوع خرید اینترنتی دیگری، باید دقت کنید که از سایت های دارنده نشان اعتماد الکترونیکی خرید کنید تا به دام سایت ها، پیج‌ها و کانال های جعلی و بی پشتوانه نیفتید.
با رعایت این نکته شما می‌توانید مطمئن باشید که برخلاف ادعای برخی از صاحب منصبان در صنف طلا و جواهر، شما از یک سایت قانونی خرید می‌کنید و معامله شما غیر قانونی نیست.

نماد SSL

اما مرحله بعدی که ممکن است در جریان معامله آنلاین شما، منجر به کلاهبرداری یا سوء استفاده شود، مرحله پرداخت پول است.
در واقع ممکن است در حالی که سایت واقعی و دارای هویت تایید شده، اقدام به خرید و فروش اینترنتی طلا کرده و شما هم اقدام به خرید کرده‌اید، هکرها توانسته باشند به مسیر انتقال الکترونیکی پول شما نفوذ کنند و اطلاعات مالی یا پول شما را بدزدند.
اما برای این که به دام چنین حوادثی نیفتید هم راهکار ساده‌ای وجود دارد. شما باز هم در صفحات نخست سایت ها می‌توانید به دنبال یک نماد اعتمادساز دیگر به نام SSL بگردید. معنای این نماد این است که تمام مسیر تبادل اطلاعات بین خریدار و سایتی که پذیرنده پول است، کدگزاری شده و قابل دستبرد نیست.
حتی اگر در صفحات سایت هم نماد SSL را ندیدید، به معنای وجود خطر نیست. بلکه کافی است وقتی که به درگاه پرداخت وجه منتقل شدید، نوار آدرس را نگاه کنید. اگر آدرس سایت پذیرنده با حروف HTTPS شروع شده بود، یعنی مسیر انتقال وجه امن است و کسی قادر به سرقت اطلاعات شما نیست.
حتما دقت کنید که حروف HTTP به تنهايي براي اطمینان شما کافی نیست و باید HTTPS را در ابتدای نوار آدرس رویت کنید و پس از آن اطلاعات کارت بانکی خود را برای پرداخت وجه، وارد نمایید.
اگر این دو مورد را رعایت کنید، تقریبا هیچ امکانی برای کلاهبرداری از خرید اینترنتی شما وجود ندارد. ولی ممکن است برخی فروشندگان در معاملات خرید و فروش اینترنتی طلا مشکل بدقولی یا موارد مشابه را در تحویل کالاها داشته باشند که البته این مشکل در کسب و کارهای سنتی نیز وجود دارد.

مجوز انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی

همان طور که در مدل سنتی، مشتریان در صورت بروز اختلاف با فروشنده می‌توانند به اتحادیه صنف مورد نظر مراجعه کنند، در خرید و فروش اینترنتی، انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی به سایت های شاغل در این حوزه مجوز می‌دهند و اگر از سایتی خرید کنید که نشان این نهاد صنفی را در صفحه خود دارد، در صورت بروز مشکل می‌توانید به این نهاد مراجعه کنید.

شرایط اختصاصی صفحات خرید و فروش اینترنتی طلا

آخرین نکته‌ای که در هر نوع خرید و فروش اینترنتی باید رعایت کنید هم این است که قبل از عضویت در سایت و انجام معامله، شرایط اختصاصی سایت ها را بخوانید. مواردی مانند تعهد و مسئولیت سایت در قبال اطلاعات شما و یا شرایط فسخ معامله ها را به دقت بخوانید تا در انتخاب سایتی که می‌خواهید معامله خود را در آن انجام دهید، با خیال راحت تری تصمیم گیری کنید.
حالا اگر همه این موارد را رعایت کرده‌اید، ما به شما اطمینان می‌دهیم که می‌توانید همه هشدارهای متولیان سنتی صنف طلا و جواهر را نشنیده بگیرید و با خیال راحت از پشت لپ‌تاپ یا با در دست داشتن گوشی های هوشمند خود، طلا و جواهر بخرید.
اما اگر این موارد را جدی نگیرید، نه تنها طلا، که حتی خرید ساده ترین و پیش پا افتاده ترین کالاها هم ممکن است منجر به از دست رفتن پول شما شود.
 
پلتفرم‌های خرید و فروش طلا, خرید و فروش آنلاین طلا, نماد اعتماد الکترونیکی, انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی, کلاهبرداری از خرید اینترنتی,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است