02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

آیا جرایم اینترنتی تلگرام قابل پیگیری و شکایت هستند

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/8
آیا جرایم اینترنتی تلگرام قابل پیگیری و شکایت هستند

پیگیری جرایم تلگرام

متاسفانه این دیدگاه غلط و باور نادرست باعث شده است که افرادی با کمک فیلتر شکن در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام دست به ارتکاب جرم و آزار و اذیت دیگران بزنند با این تصور که قابل شناسایی نیستند. 
این موجب شده است که ارتکاب جرم و آزار و اذیت از طریق تلگرام و هم چنین اینستاگرام و سایر شبکه ها روز به روز افزایش چشمگیری داشته باشد. به طوری که تنها در پایتخت روزانه حداقل ۱۵۰ پرونده وجود دارد که ۳۰ درصد از این پرونده ها در حوزه جرایم سایبری قرار گرفته و در دست بررسی قرار میگیرند. بنابراین موضوع نیازمند رسیدگی و پیگیری جدی تر مراجع قضایی و حتی تشدید مجازات این جرایم در فضای سایبری از طرف قانون گذار می باشد.
تعریف جرم مطابق قانون مجازات اسلامی عبارت است از: «هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد.» بنابراین شخص میتواند در صورتی که مورد آزار و اذیت و یا مزاحمت از طریق تلگرام قرار گرفت، از طریق مراجع قانونی پیگیری نماید و با توجه به اینکه جرم مزاحمت با تلگرام به وسیله تلفن های همراه هوشمند انجام می گیرد، می توان با استناد به قوانین عمومی که مزاحمت از طریق تلفن و ابزار مخابراتی را جرم انگاری نموده است، برای ثبت و پیگیری این شکایت نیز اقدام نمود. 
پرونده پس از ثبت شکایت به دادسرای محل وقوع جرم ارجاع می شود و پس از آن برای تحقیقات به پلیس فتا ارسال می گردد و پلیس با استفاده از کارشناسان متخصص در این حوزه و ردیابی فرد، به مجرم دسترسی پیدا کرده و پس از تکمیل تحقیقات برای رسیدگی و احضار متهم در شعبه دادسرای مربوطه، به این پرونده رسیدگی می شود.
جرایم تلگرامی مانند انتشار تصاویر غیراخلاقی، تشویش اذهان عمومی، فروش دارو و توهین به مقامات کشوری و لشکری از جمله جرائمی هستند که دادستان به آن ها ورود می‌کند.

رایج ترین  جرایمی که در تلگرام رخ میدهند و پلیس فتا به آن رسیدگی میکند

طبق آمار سازمان پلیس فتا جرایمی که افراد مرتکب آن میشوند و مردم و پلیس فتا این روزها در گیر آن هستند از طریق شبکه مجازی تلگرام ، فیسبوک، اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی دیگر اتفاق می افتند و این جرایم عبارت است از: انتشار تصاویر و فیلم های خصوصی دیگران ، توهین و هتاکی و نشر اکاذیب ، نفوذ و دسترسی غیر مجاز ، جعل و کلاهبرداری رایانه ‌ای ، تخریب و اختلال سیستم ‌های داده‌ های رایانه ‌ای و کپی‌رایت .
 
پیگیری جرایم تلگرام
 
همچنین از رایج ترین و مشهود ترین محتواهای مجرمانه در شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام به موارد ذیل اشاره نمود : 

1. محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی

 • انتشار دادن، توزیع کردن و معامله کردن محتوای مبتذل و مستهجن که علیه عفت عمومی باشد
 • تحریک، تشویق، ترغیب، تهدید یا دعوت به فساد و فحشاء و ارتکاب جرائم منافی عفت یا انحرافات جنسی
 • سواستفاده ابزاری چه از زن مرد چه از زن در تصاویر و محتواهای نامشروع و غیر اخلاقی و غیر قانونی و یا تبلیغ  مهمانی و تجمعات نامشروع در خارج از چهارچوب قانون 

2. محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی

 • هرنوع تهدید به بمب‌گذاری و گذاشتن بمب 
 • فاش کردن و منتشر کردن اسرار نیروهای مسلح به طور غیر مجاز
 • تبلیغ کردن برای گروه های مختلف ضد جمهوری اسلامی ایران 
 • و غیره 

3. محتوا علیه مقدسات اسلامی

 • اهانت کردن و توهین به  مقدسات اسلام 
 • تبلیغ به نفع حزب های مختلفی که مخالف و به ضرر دین اسلام اند
 • و غیره 

4. محتوا علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی

 • نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی
 • افترا به مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی و عمومی
 • جعل پایگاه‌های اینترنتی بانک‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و عمومی
 • محتوای سیاسی و دولتی و محتوای تحریک کننده و یا ترغیب کننده به اقدامات خرابکارانه و مجرمانه 

5. محتوای مرتبط با جرائم رایانه‌ای

 • آموزش و تسهیل جرائم رایانه ‌ای
 • انتشار، توزیع  و خرید و فروش فیلترشکن ‌ها و آموزش روش‌ های عبور از سامانه‌ های فیلترینگ
 • راه اندازی سایت های شرط بندی و قمار و یا بت 

مجازات مجرمین در شبکه های مجازی و تلگرامی

 • ماده 17 قانون جرایم رایانه ای مقرر میدارد: «هركس به وسیله سیستم‌ های رایانه ‌ای یا مخابراتی، صوت، تصویر یا فیلم خصوصی و خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر كند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی كه منجر به ضرر یا هتك حیثیت شود به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.»
 • قانونگذار در ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی تصریح نموده است: «هرگاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت نماید، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.» 
 • اگر فرد مزاحم اقدام به نشر اکاذیب و دروغ بکند و یا در صورتی که مزاحمت به تهدید قربانی منجر شده باشد؛ اعم از اینکه تهدید جانی، مالی یا آبرویی یا افشای اسرار قربانی و نزدیکانش باشد به حبس از دو ماه تا دو سال و یا ۷۴ ضربه شلاق و یا هر دو محکوم خواهد شد. 
 • اگر فردی به واسطه ی شبکه های مجازی مرتکب به توهین و فحاشی به شخصی شود به مجازات 74 ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی پنج هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم خواهد شد. 
ذکر این نکته ضروری است:
«مطابق قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب 1399 مجازات برخی جرایم مذکور کاهش یافته است.»

چگونگی شکایت و پیگیری از مجرمین در فضای مجازی و تلگرامی 

شما میتوانید برای طرح شکایت خود بابت مشکلی که در فضای مجازی دارید، به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی و یا به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه نمایید. بعد از طرح شکایت ،پرونده به یکی از شعب دادسرا ارجاع شده  و پس از آن، برای بررسی بیشتر به پلیس فتا ارسال می شود.
همچنین میتوانید با مراجعه به سایت cyberpolice.ir به قسمت «ثبت شکایات» مراجعه کرده و گزارشی خود را به همراه مدارک و مستندات خود در سایت ارائه نمایید.

مشاوره حقوقی با گروه وکلای یسرا

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره پیگیری جرایمی که در تلگرام صورت میگیرد به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی کلاهبرداری اینترنتی و  کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی  را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
پیگیری جرایم تلگرام, چگونگی شکایت از مجرمین تلگرامی, مجازات مجرمین تلگرامی, رایج ترین جرایم تلگرامی,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است