02144003048 Make your dreams come true! یسرا ورود/ ثبت نام

آنچه باید درباره قرارداد تولید محتوا بدانید

منتشر شده توسط یسرا در 1399/5/25
آنچه باید درباره قرارداد تولید محتوا بدانید

قرارداد تولید محتوا

در این مقاله قصد داریم در مورد قرارداد تولید محتوا در راه اندازی کسب و کار بحث کنیم و کلیه مراحل اجرایی و نکات مهم این قرارداد را بررسی نماییم.
همواره گفته‌ایم که در فرایند شکل گیری و راه اندازی و توسعه یک استارتاپ چهار مرحله پیش از راه‌اندازی، پس از راه اندازی، دوران بلوغ و دوران توسعه اهمیت دارند و مهمترین دغدغه های پیش از راه اندازی عبارتند از ثبت ایده انحصاری، فرایند نقض حقوق پدیدآورندگان ، حق کپی رایت ، ثبت شرکت، ثبت مجوز، ثبت نرم‌افزار، قرارداد تیم فنی  ، قرارداد NDA و قرارداد کوفاندر .
قرارداد تولید محتوا هم از جمله قراردادایی است که باید از ابتدا به آن فکر کنیم تا در مراحل اجرایی کار دچار مشکل نشویم.
در گام اول برای قرارداد تولید محتوا باید مشخص شود که آیا تولیدکننده محتوا، مسئولیت بارگذاری محتوا بر روی سایت و انتشار را هم بر عهده دارد یا نه.
این‌ها دو مسئولیت متفاوت است و اگر قرار است تولیدکننده محتوا، محتواگذار باشد، حتماً باید در قبال پسوردهایی که تحویل می‌گیرد ضمانت بدهد. اما اگر فقط محتوا تولید می‌کند و کس دیگری، محتوا را بارگذاری می‌کند، مسئولیت‌های فرد کمتر است؛ کسی که محتواگذاری انجام می‌دهد اختیار کامل ویوی سایت را دارد.

نکات مهم قرارداد تولید محتوا

در بستن قرارداد با افرادی که قرار است محتوای سایت یا شبکه‌های اجتماعی شما را تولید کنند، این نکات را حتما مورد توجه قرار دهید:
  1. محتوای تولید شده نباید از جای دیگری کپی شده باشد و باید تولید شود.
  2. محتوا فقط باید برای کارفرما تولید شود و تولیدکننده حق فروش آن را به دیگران ندارد.
  3. تولیدکننده محتوا حق ثبت محتوا به نام خودش را ندارد.
ممکن است فرد محتوا را تولید کند و دستمزد آن را بگیرد و بعد آن را به نام خود در جای دیگر ثبت کرده یا به ‌عنوان کتاب چاپ کند، بعد هم مدعی شود محتوایی که روی سایت کارفرما قرار دارد، متعلق به اوست.
 
این موضوع به ‌نوعی به ماده 6 قانون حمایت از حقوق پدیدآ‌ورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای شباهت دارد: ممکن است محتوا یا آن نرم‌افزار، بر اثر استخدام تولید شود.
اگر کارفرما در قرارداد تولید محتوا قید نکند مالکیت مادی و معنوی این محتواها متعلق به اوست، ممکن است فرد مدعی شود محتوا را من تولید کردم و مالکیت مادی‌اش را به تو منتقل کرده‌ام و مالکیت معنوی‌اش متعلق به خودم خواهد بود.
 
قرارداد تولید محتوا

نکات مهم راه‌اندازی و مدیریت حساب های کاربری در شبکه‌های اجتماعی

برای راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی ، اگر فرد محتواگذار یا راه‌انداز است، حتماً‌ باید آن گروه یا کانال به نام کارفرما و با تلفن و ایمیل او باشد.
ممکن است، فرد برای مجموعه‌ با شماره و ایمیل خودش کانالی راه بیندازد و محتوا در آن قرار دهد؛ اما اگر از آن مجموعه جدا شود چه اتفاقی می‌افتد؟ به همین دلیل همه چیز باید به نام کارفرما باشد و در قرارداد تولید محتوا باید قید شود که بعد از مدت مشخص شده در قرارداد، نسخه پشتیبانی از محتوای تولیدشده به کارفرما ارائه کند.
بر این اساس، تولید کننده محتوا حق ثبت و حق استفاده شخصی و حق فروش محتوا را ندارد. اگر برای تولید محتوا از منبعی استفاده می‌کند، حتماً حقوق مادی و معنوی صاحب اثر را رعایت کند.
این نکته در ماده21 قانون جرائم رایانه‌ای مصادیق محتوای مجرمانه آمده است و شخص موظف به رعایت این قانون است. حتی می‌توان این ماده قانونی و مصادیق برشمرده شده در آن را درپیوست قرارداد آورد.
وقتی شما عنوان قرارداد را تولید محتوا قرار دهید، اینکه محتوا قرار است کجا قرار بگیرد، موضوع دیگری است. اگر اسم ببرید مثلاً از تلگرام و فیس‌بوک ممکن است هنگامی که مشکلی پیش بیاید به‌ خاطر مجرمانه و فیلتر بودن چنین شبکه‌هایی به شکایتتان رسیدگی نشود.
اما وقتی به طور کلی بنویسید شبکه‌های اجتماعی، از باب محتوای مجرمانه هم در قرارداد قید شده که مسئولیت محتوا با محتواگذار است.
این مهم است که شرطی در قرارداد تولید محتوا نباشد که موضوع را خاص کند. همه کسب‌وکارها از شبکه‌های اجتماعی مختلف مثل تگرام، فیس‌بوک، توییتر و غیره استفاده می‌کنند؛ اما معمولاً محتوایی را روی سایت می‌گذارند و به بقیه شبکه‌های اجتماعی هم ارسال می‌کنند به همین دلیل لازم نیست با قیدی اختصاصی شکایت را به دردسر بیندازیم.

مسئولیت شخصیت حقوقی در قبال محتوا

ماده 19 قانون جرائم رایانه‌ای مسئولیت‌های اشخاص حقوقی را در قبال جرائم رایانه‌ای مطرح کرده است. در این ماده گفته شده در چه موقعیتی علاوه بر فردی که جرم انجام داده، شخصیت حقوقی هم مجازات می‌شود:
  1. مدیرعامل جرمی انجام بدهد،
  2. مدیرعامل دستور ارتکاب جرم را بدهد،
  3. بر اثر سهل‌انگاری و کوتاهی مدیرعامل، این اتفاق بیفتد.
بر این اساس باید برای قاضی محرز شود که این اتفاق بر اثر سهل‌انگاری مدیرعامل نبوده و واقعاً‌ متوجه این موضوع نشده است. اگر برای قاضی اثبات شود مدیرعامل جرم را انجام داد یا به دستور او یا بر اثر سهل‌انگاری او این جرم انجام گرفته است، شخصیت حقوقی با جزای نقدی، پلمپ، تعطیلی موقت و لغو جواز فعالیت مجازات خواهد شد.
 

پلتفرم یسرا و انواع قرارداد تولید محتوا 

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قرارداد تولید محتوا و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر ، قرارداد تامین کنندگی ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ، قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو ، قرارداد طراحی وب سایت ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ و قراردادهای مشارکت ، قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، قراردادهای مشاوره‌ای مانند مشاوره فنی، مشاوره حقوقی، مشاوره مالی، مشاوره مارکتینگ، قرارداد فروش سهام و سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان در رابطه با قرارداد تولید محتوا

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد  را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد تولید محتوا باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.

 
قرارداد تولید محتوا, تولید محتوا, جرایم رایانه ای, شبکه های اجتماعی, تلگرام, توییتر, ایسنتاگرام, فیسبوک, مالکیت معنوی, ادمین ,
سلام روز بخیر ...  آیا راه اندازی کانال تلگرام جهت فروش شماره های مجازی تلگرام ، واتس آپ و اینستاگرام جرم محسوب میشه و یک عمل غیر قانونی هست ؟ چون چند وقتی هست که پلیس فتا منو خواستن و گیر دادن که کارت جرمه و مجازات داره ، من هم میترسم ازین تهدیدها .. چکار باید بکنم ؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
الان که تلگرام فیلتر شده است، باز هم باید شامد بگیریم؟ فعالیتمان غیرقانونی نیست؛ اما بازخواستمان نکنند؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
سلام روز بخیر ، یک سوال تخصصی جرایم اینترنتی از یک وکیل سایبری داشتم ، یکی از آشنایان ما به بنده تهمت ارتباط تلفنی نامشروع با با همسرخودش زده و این موضوع در بین فامیل پیچیده و همسر من از منزل رفته است ، من کل پرینت تماس های خود را از همراه اول گرفته ام و شوهر اون خانم هم کلیه ی تماس های ایشون رو چک کرده اند ، و ثابت شده که چیزی نبوده است ، اما ایشون فشار آورده که باید پرینت پیام های اینستا ، واتس آپ و تلگرام را هم باید بگیریم. من برای این مساله به چندین وکیل مراجعه کردم و هر کسی یه چیزی میگه ، یکی میگه میشه پرینت گرفت و یکی میگه نه نمی شه ، یک وکیل گفته 5 میلیون به من بده تا من برم برات بگیرم ، میخواستم ببینم داره درست میگه ؟؟

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است
من داخل تلگرام یا واتس اپ خرید و فروش ارز انجام میدم ولی یک سال و نیم پیش یکی با مدارک جعلی پیشم احراز هویت کرد ود چند تا خرید تنجام داد من تونستم چند تا از پروندها رو حل کنم ولی یکیش که واسه استان بابک بود قاضی واسم زده ۱ سال حبس تعضیری +رد مال که بمدت ۲۰ روز قابل تجدید نظر خواهی تو استان کرمان میباشد من سابقه کیفری ندارم فقط ۳ مورد که اونم منع تعقیب شدم میخواستم ببینم ممکنه وکالتم رو قبول کنید و هزینش رو سری اعلام کنید چون زمان کافی برای این کار رو ندارم

پاسخ برای این سوال ثبت شده است