سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

هک یا دسترسی غیر مجاز و قوانین و راههای مقابله با آن

منتشر شده توسط یسرا در 1399/6/6
هک یا دسترسی غیر مجاز و قوانین و راههای مقابله با آن

قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز

حتما تا به حال با هک شدن رایانه یا گوشی تلفن همراه مواجه شده اید. این مقاله به بررسی قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز می پردازد.
ممکن است این اتفاق برای خودتان یا کسی از اطرافیان و آشنایان شما افتاده باشد. در فضا های اینترنتی و شبکه سایبری در ایران جرم ها و تخلفات بیشماری روی می دهد و هکر ها به راحتی به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا می کنند و این به دلیل بی تجربه بودن کاربران و نداشتن علم کافی برای استفاده از اینترنت می باشد.
هک کردن حساب های کاربری توسط هکر ها یکی از روش ها برای کلاهبرداری، اخاذی یا آزار در اینترنت است.

آیا می‌دانید هک یا دسترسی غیر مجاز دقیقا چیست، از چه راه هایی اتفاق می‌افتد و قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز مربوط به آن چیست؟

هکر ها ابتدا مثل سارقی که در دنیای بیرون و حقیقی قصد فریب شما را دارد سایتی قابل اعتماد میسازند تا بتوانند اطمینان افراد را جلب کنند و کاربر برای ورود و عضو شدن در سایت اطلاعات شخصی خود را وارد کند و آن ها هم از آن اطلاعات سوء استفاده کنند.
بسیاری از افراد سودجو معمولا با هک کردن ایمیل های یک شخص یا از طریق دسترسی غیر مجاز به اطلاعات شخصی فرد اقدامات مجرمانه ای را انجام می دهند که برای این موارد در قانون جرایم رایانه ای تحت عنوان دسترسی غیر مجاز، مجازات در نظر گرفته شده است.
یک هکر می‌تواند از آن یک وسیله مطمئن برای ارسال اسپم استفاده کند یا اطلاعات آن حساب کاربری را بفروشد. شبیه سازی پروفایل هم روش دیگری است که در آن با استفاده از اطلاعات می‌توان اکانتی جدید با نام و مشخصاتی بسیار شبیه به کاربر بسازند و اقدام به کلاهبرداری از کاربران نماید.
بر اساس ماده 1 قانون جرایم رایانه ای در خصوص قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز هر کس به طور غيرمجاز به داده‌ ها یا سيستم های رایانه ای یا مخابراتی که به وسيله تدابير امنيتی حفاظت شده، دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بيست ميليون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

دسترسی غیرمجاز به چه معنی است؟

دسترسی غیر مجاز عبارت است از رخنه غیر قانونی به سامانه رایانه ای حفاظت شده. گاه در زبان فنی، هک یا رخنه گری یا نفوذ غیر مجاز گفته می شود؛ با این حال از نگاه فنی هک برابر با دسترسی غیر مجاز است.
دسترسی غیرمجاز، یکی از رفتار های ناقض محرمانگی و به نوعی شکستن حریم داده ها و اطلاعات دیگری است. اما اگر کسی از رایانه دیگری که گذر واژه نداشته، بهره ببرد و به داده ها و محتوا ها سر بکشد یا این که در حضور دارنده سامانه، به طور ناگهانی یا پنهانی به داده ها نگاه کند، جرمی انجام نداده است.
در تعریف فنی موضوع در خصوص قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز ، دسترسی غیرمجاز معنایی گسترده تر از هک کردن دارد و در واقع هک کردن، یکی از انواع دسترسی غیر مجاز است.
واژه دسترسی که در این قانون به آن اشاره شده، دربردارنده هرگونه بهره مندی از رایانه یا داده افراد دیگر است. خواه این رایانه دارای تدابیر امنیتی باشد خواه نباشد. ولی رخنه گری یا هک، هنگامی معنا می یابد که سامانه رایانه ای یا مخابراتی با تدابیر امنیتی بر روی همگان بسته باشد و شخص بتواند با انجام برخی روش های فنی از این گذرگاه بگذرد و به درون سامانه راه یابد.
رخنه گران یا هکر ها کسانی هستند که با شکستن سیستم و برنامه های حفاظتی، به درون سامانه یا داده بر رخنه می کنند. بسیاری از موارد هک، مربوط به سامانه های دولتی یا وابسته به نهادهای دولتی و عمومی اند.

روش های هک کردن حساب بانکی

در حوزه بانکداری یکی از راه های هک و نفوذ به شبکه های رایانه ای و سرقت کارت های بانکی، روش اسکیمین بود. در این روش دستگاه اسکنر را روی لبه ورودی دستگاه عابر بانک می چسباندند و یک دوربین کوچک هم بالای محفظه عابربانک تعبیه میکردند.
به این ترتیب وقتی فرد کارت خود را وارد دستگاه می‌کرد، اسکنر، اطلاعات کارت را اسکن میکرد و دوربین هم از ورود رمز کارت فیلمبرداری می‌کرد. پس از آن این اطلاعات را روی یک کارت خام وارد می‌کردند و در واقع یک کپی برابر با اصل از کارت بانکی مردم در اختیار می‌گرفتند و هر زمان می‌خواستند با کارت کپی، موجودی را تخلیه یا با آن خرید میکردند و از حساب صاحب کارت اصلی پول کم می‌شد.
در یکی دیگر از موارد هک کارت های بانکی، یکی از کارکنان بانک، کارت های هدیه را هک کرده بود و هر روز کارت هدیه خودش را 400 هزار تومان شارژ میکرد.
اما این روز ها شایع ترین نوع هک کردن حساب های بانکی، استفاده از سایت ها و درگاه های جعلی است که قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز بسیاری در این زمینه پیش بینی شده است.
این درگاه ها دقیقا مانند صفحه پرداخت اینترنتی بانک ها طراحی می‌شوند و شما با ورود به آن ها و طی کردن مراحل پرداخت اینترنتی در واقع درحال نوشتن اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم خود برای یک هکر هستید.
هرچند بانک ها تلاش کرده اند تا با ارسال رمز های یکبار مصرف (رمز پویا) به شماره تلفن همراه شما، جلوی این نوع از هکر ها را بگیرند، اما همچنان بهترین راه این است که از لینک های پرداخت ارائه شده در کانال ها و پیج ها و سایت های متفرقه و غیر معتبر استفاده نکنید.

نمونه هک حساب کاربری در سایت های دولتی

در سال های اخیر و به دلیل نیاز مردم به حساب های کاربری مختلف در اداره ها، برای مواردی نظیر یارانه ها و بسته های معیشتی و غیره، ورود به حساب های کاربری مردم به خصوص با هک حساب های تامین اجتماعی گزارش شده است.
در بحث قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز ، به جز مواردی که ناشی از بی احتیاطی خود افراد و قراردادن نام کاربری و رمز عبور در اختیار دیگران بوده، یکی از رایج ترین روش های دسترسی غیر مجاز به حساب های کاربری دولتی، روشی است که ما در یکی از پرونده‌ های خود به آن برخورد کردیم.
در این پرونده ابتدا موضوع اینگونه مطرح شد که دو جوان، کتاب های یک انتشارات را اسکن کرده و فایل های آن را منتشر کرده بودند. انتشارات شکایت کرده بود و این دو نفر هم با پرداخت خسارت، رضایت گرفته بودند. در جریان بازداشت و محاکمه، لپ تاپ این دو نفر هم ضبط شده بود و در آن فیلم های مستهجن پیدا شده بود و دادگاه انقلاب رای به مصادره این لپ تاپ داده بود.
این دو جوان برای پس گرفتن لپ تاپ خود پیش ما آمدند و توضیح دادند که چرا این لپ تاپ برایشان مهم است. آن ها گفتند ما در سایت خود، سوالات امتحانات دانشگاه پیام نور را به دانشجویان می‌فروشیم!
از اینجا داستان برای ما جالب شد و جزئیات کار را از آن ها پرسیدیم. ماجرا از این قرار بود که دانشجویان برای ورود به این سایت باید حساب کاربری باز می‌کردند.
 
قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز

روش هوشمندانه سوءاستفاده از نبود قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز

این دو نفر یک برنامه روبات روی سایت نصب کرده بودند که هر دانشجویی، وقتی برای ثبت نام در سایت، نام کاربری و رمز عبور وارد می‌کرد، روبات این نام کاربری و رمز عبور را روی سایت دانشگاه پیام نور امتحان می‌کرد. اگر این نام کاربری و رمز عبور، در سایت دانشگاه پیام نور فعال بود، حساب کاربری با این نام و رمز عبور در سایت برای دانشجو فعال می‌شد.
در غیر این صورت، پیغام خطا صادر می‌شد و این کار آن قدر تکرار می‌شد تا دانشجو با نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری خود در سایت دانشگاه، در سایت این دو جوان ثبت نام کند.
به این ترتیب این دو جوان 60 هزار دانشجوی دانشگاه پیام نور را در سایت خود ثبت نام کرده بودند و در واقع 60 هزار نام کاربری و رمز عبور از دانشجویان داشتند.
آن ها با این نام کاربری و رمز عبور ها، وارد سامانه دانشگاه پیام نور می‌شدند، سوالات آزمون ها و کلیدهای آن را بر می‌داشتند و به بانک سوالات سایت خود اضافه می‌کردند و سوالات و پاسخ ها را به تفکیک رشته، به دانشجویان می‌فروختند.
بنابراین اگر در سایت های متفرقه که خدمات جنبی مربوط به یک کار اداری نظیر تامین اجتماعی، دانشگاه و غیره را ارائه می‌کند، ثبت نام کردید، هیچ وقت نام کاربری و رمز عبور خود در این سایت های متفرقه را همان نام کاربری و رمز عبور خود در آن سامانه دولتی قرار ندهید تا حساب شما در سامانه دولتی، به دست هکر ها نیفتد.

هک فروشگاه های اینترنتی و قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز

هک کردن فروشگاه های اینترنتی یا بازاریابی شبکه ای البته از نوع غیر قانونی آن توسط افراد باسواد و گاها تحصیل کرده انجام می شود و در ردیف جرم های سازمان یافته قرار می‌گیرد. برای رسیدگی به چنین جرایمی قطعا نیاز به وجود وکیل جرایم رایانه ای خواهد بود تا بتوان از طریق قانونی این افراد را تحت پیگرد قرار داد.

هک تلگرام و اینستاگرام و قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز در شبکه های اجتماعی

شبکه‌ های اجتماعی و فضای مجازی بر ابعاد مختلف زندگی افراد تاثیر گذاشته ولی در این شبکه ها هم جرایم شبکه‌ های اجتماعی از قبیل هک تلگرام، هک اینستاگرام و انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی از عمده ترین مشکلاتی است که معمولا کاربران برای پیگیری آن ها به دفاتر وکلای جرایم اینترنتی مراجعه می‌کنند.
 
این موضوع آنقدر رایج شده که حتی در پیام های تبلیغاتی هم شاهد تبلیغات برای هک تلگرام و هک اینستاگرام و امثال آن ها هستیم.

چگونه راه هک شدن را ببندیم؟

البته هک شدن فقط مربوط به تلگرام و اینستاگرام نیست و در بیشتر موارد هک ابتدا در ایمیل یاهو و گوگل اتفاق می افتد و هکرها بعد از هک کردن ایمیل یا فیسبوک افراد و از طریق آن ها به سایر حساب های شخصی نظیر فیسبوک و اینستاگرام دسترسی پیدا می‌کنند.
این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فرد نسبت به امنیت اطلاعات خود توجه کافی را به خرج ندهد. همواره به یاد داشته باشید که هم حساب های کاربری شما در یاهو و گوگل و هم حساب های کاربری شما در شبکه‌ های اجتماعی که معمولا به ایمیل های شما متصل است، داراری قابلیت ورود دو مرحله ای هستند.
استفاده از رمزهای یکسان، قابلیت دور زدن قوانین و راه های مقابله با هک یا دسترسی غیر مجاز را برای سارقان اینترنتی و سوءاستفاده کنندگان فراهم می کند.
با استفاده از این قابلیت و انتخاب رمز های عبور غیر یکسان برای حساب های کاربری مختلف خود، راه نفوذ به حساب هایتان را بر روی بسیاری از انواع هک می‌بندید.
اگر نسبت به لینک هایی که برای شما ارسال می‌شود دقت و حساسیت کافی داشته باشید، لینک های ارسالی از طرف افراد یا حساب های ناشناس که احتمالا با عناوین تحریک کننده مانند تخفیف و جایزه یا محتوای غیر مجاز ارسال می‌شوند را هیچ وقت باز نکنید و لینک های ارسالی از طرف دوستان و آشنایان را هم قبل از باز کردن با فرستنده چک کنید، امکان هک شدن حساب هایتان را به نزدیک صفر می‌رسانید.

اگر هک شدیم چه کاری انجام دهیم؟

اما به هر حال در فضای سایبری خطر هک شدن و دسترسی غیرمجاز به حساب ها یا یارانه و یا گوشی تلفن همراه شما همواره وجود دارد و در صورت مشاهده پخش عکس ها و فیلم ها در فضای اینترنت، یا در صورتی که متوجه شدید اکانت هایتان از دسترس شما خارج شده، قبل از هر اقدامی با یک وکیل جرایم اینترنتی مشاوره نمایید.
در اکثر مواقع افراد سود جو با هک کردن اطلاعات شخصی افراد مانند عکس ها یا فیلم های خصوصیشان را به دست می اورند و اقدام به اخاذی می نمایند. یا اینکه عکس ها را در فضای اینترنت پخش می کنند و آبروی شخص را میبرند.
در برخی موارد هم ممکن است از حساب های کاربری شما سوء استفاده هایی به نام شما صورت گیرد. برای پیشگیری از این اتفاقات، در صورت هک شدن باید به پلیس فتا و دادسرا مراجعه نمایید اما حتما این کار را با مشورت یک وکیل جرایم اینترنتی انجام دهید.

مشاوره حقوقی پیرامون هک یا دسترسی غیرمجاز 

اگر شما درگیر پرونده با عنوان هک یا دسترسی غیرمجاز شده اید و نیاز به مشاوره در این زمینه یا تهیه لایحه هک یا دسترسی غیرمجاز  یا از سوی مقابل نیازمند دفاع در یک دعوای هستید، به دلیل پیچیدگی ها و برخی ماده و تبصره های قوانین مختلف مربوط به جرایم رایانه ای ، بهترین راه استفاده از وکلا و مشاورانی است که در این حوزه دارای تخصص و اشراف هستند.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با هک یا دسترسی غیرمجاز  به شما متقاضیان محترم می باشد.
یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است. که به طور حرفه‌ای وکالت جرایم اینترنتی و رایانه‌ ای را بر دوش دارد که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص نکات حقوقی درباره هک یا دسترسی غیرمجاز را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید.

مشاوره رایگان یسرا 

تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره حقوقی هک یا دسترسی غیرمجاز ، کلاهبرداری اینترنتی و کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در هر حوزه ای از جمله جرایم سایبری ، جرایم رایانه‌ای و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه می نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید


Fatal error: Uncaught yii\web\HeadersAlreadySentException: Headers already sent in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php on line 437. in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php:373 Stack trace: #0 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php(346): yii\web\Response->sendHeaders() #1 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(136): yii\web\Response->send() #2 /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/base/ErrorHandler.php(288): yii\web\ErrorHandler->renderException(Object(yii\base\ErrorException)) #3 [internal function]: yii\base\ErrorHandler->handleFatalError() #4 {main} thrown in /home/yasorg/domains/yasra.org/public_html/vendor/yiisoft/yii2/web/Response.php on line 373