سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

دلایل حائز اهمیت برای ثبت علامت تجاری کسب و کارتان

منتشر شده توسط یسرا در 1400/4/28
دلایل حائز اهمیت برای ثبت علامت تجاری کسب و کارتان

علامت تجاری

علامت تجاری به عنوان علامت یک کالا، شناسایی و معرفی محصول و خدمات شرکت، به مخاطبان و افراد جامعه است و علامت تجاری در واقع یک نام تجاری ثبت شده برای شرکتها و کسب و کارها می باشد. که با اقسام مختلفی قابل ثبت است از جمله: نام، کلمه، حرف، عدد، آرم، ترسیمات دستی یا هندسی، عکس، شکل، رنگ یا ترکیبی از این موارد. در برخی از کشورها شعارهای تبلیغاتی نیز به صورت انحصاری قابل ثبت می باشد. داشتن علامت تجاری یک انتخاب مهم و خاص در جهت معرفی و فعالیت یک شرکت یا کسب و کار می باشد. در همین راستا یکی از مهم ترین موارد برای معرفی و شناخته شدن توسط مشتریان و مخاطبان داشتن یک نام و علامت تجاری می باشد. زیرا باعث  ایجاد وجه تمایز از سایر رقبا نیز می شود. همچنین نام تجاری توانایی معرفی یک مجموعه را دارد و باعث تشخیص یک کالا از سایر کالاها میشود و قابل ثبت می باشد. 
علامت تجاری جزء دارایی های معنوی شرکت محسوب می شود، و یک دارایی ارزشمند (مانند املاک و مستغلات، که می توانند خریداری، و یا به فروش برسند) برای شرکت و کسب و کار شما در طول بازه زمانی محسوب می شود. توجه کنید که هر چه بیشتر کسب و کار شما رشد کند، شهرت و نام تجاری شما با ارزش تر خواهد بود. 

تعریف قانونی، ثبت علائم، علائم جمعی و علامت یا نام تجاری 

‎‎‎ماده 30 علائم تجاری را اینگونه تعریف می کند که: 
  • ‎‎‎الف: علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
  •  ‎‎‎ب: علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
  •  ‎‎‎ج: نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
زمانیکه شما علامت تجاری خود را به خوبی انتخاب کنید و در راستای نام و علامت تجاری خود محصولات و خدمات مناسب و با کیفیت در اختیار مشتریان و مخاطبان خود قرار دهید نام مجموعه، یا برند شما در ذهن اشخاص ماندگاری عمیق تر و طولانی تری خواهد داشت. 
در خصوص این توضیح می توان برند نایک(NIKE) را مثال زد که شهرت جهانی دارد و یا شرکت اپل(apple). این شرکت یک برند شناخته شده معتبر و جهانی است و با ارائه خدمات و محصولاتش به شهرت جهانی رسیده و همچنان در ذهن همگان ماندگار است. 
‎‎‎ 
نکته: اول باید علامت تجاری انتخاب و طراحی شود و پس از طراحی و انتخاب یک علامت تجاری مناسب باید اقدام به ثبت این علامت کرد تا به صورت انحصاری نشان و معرف فعالیت آن مجموعه باشد و کسی دیگر آن را کپی یا استفاده نکند زیرا استفاده آن توسط افراد دیگر پیگرد قانونی دارد. البته در زمانیکه آن را ثبت کرده باشید. "طبق  ماده 31 ثبت علامت تجاری؛ حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد." پس ثبت علامت تجاری ضروری است. علامت تجاری می تواند متعلق به هر شخص حقیقی، حقوقی یا یک سازمان تجاری باشد.

ثبت علامت تجاری

چند دلیل برای اینکه علائم تجاری در کسب و کار شما اهمیت دارند

تصمیم گیری مصرف کنندگان برای اقدام به خرید کالا، تحت تاثیر علامت های تجاری و شهرت مجموعه یا شرکت قرار می گیرد. پس همانطور که ذکر کردیم برای رشد و شناخته شدن شرکت ها و کسب و کارتان وجود علامت تجاری بسیارمهم است. 
در اینجا، چند دلیل مهم برای اینکه چرا علامت های تجاری برای کسب و کار شما مهم هستند، را بیان می کنیم:
  1. علائم تجاری یک ابزار ارتباط موثر است. علامت های تجاری می توانند در قالب یک برند ویژگی های فکری و احساسی شما و شرکتتان را، پیش برد شهرت، محصولات و خدمات شرکت شما را به افراد جامعه و مشتریان منتقل کنند.
  2. علامت های تجاری یا  برندهای تجاری یک ابزار ارتباطی کارآمد تجاری برای توجه مشتری است و از طریق آن می توانید کسب و کار، محصولات و خدمات خود را از سایر رقبا متمایزکنید.
  3. داشتن علائم تجاری، دسترسی آسان به شما و پیدا کردن کالا و محصولات شما را برای مشتریان آسان می کند و به راحتی می توانند در بازار شلوغ و وجود کالای مشابه و مختلف، شما را از رقبای دیگرتشخیص دهند.
  4. با استفاده از اینترنت و رسانه های اجتماعی شما می توانید به راحتی علائم تجاری کسب و کارتان را به مخاطبانتان نشان دهید. نام تجاری شما در فضای اینترنت برای شناخته شدن شرکت، محصولات و کالای شما بسیار موثر است و با ایجاد سایت و یا پلتفرم و یا اپلیکیشن در خصوص شرکت تان و یا ایجاد شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، تلگرام خود را در ذهن مخاطبان ماندگار کنید. ترافیک بیشتر در یک وب سایت یا پلت فرم رسانه های اجتماعی، به رتبه بندی بالاتر تبدیل می شود و ترافیک بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد، که باعث می شود مشتریان بیشتر جذب شوند و بیشتر باعث به رسمیت شناختن نام تجاری شما می شوند. زیرا اولین چیزی است که مشتریان در هنگام جستجوی محصولات و خدمات شما و یا مرتبط به نوع فعالیت  شما با آن مواجه می شوند علامت تجاری شناخته شده شما خواهد بود. 
  5. علامت تجاری هرگز منقضی نمی شود - علامت تجاری شما تا زمانی که شما در تجارت از آن استفاده می کنید، منقضی نخواهد شد. امروزه بیش از صد سال است که بعضی از مشهورترین مارک های موجود در ایالات متحده در دسترس هستند مانند مرسدس(اولین بار در سال ۱۹۰۰ ثبت شد)، پپسی-کولا( در سال ۱۸۹۶ ثبت شد).
علامت تجاری یا برندها یک دارایی حیاتی هستند. قبل از تاسیس شرکت یا کسب و کارتان هزینه های لازم را برای ثبت علامت تجاری تان کنید. همچنین نام تجاری را متناسب با شرکت و نوع فعالیت آن انتخاب کنید. برای کسب اطمینان از اینکه نام تجاری شما جدید و به روز است و از نظر حقوقی و قانونی، حقوق شخص و شرکت دیگری را نقض نمی کنید، یک جستجوانجام دهید.
در نظر داشته باشید که هرچه بیشتر نام تجاری خود را از دیگران و در صنعت خود تمایز دهید، ساده تر می توانید از آن محافظت کنید. یک نام و لوگو را انتخاب کنید که به طور مشخص کسب و کار شما را شناسایی کرده و از رقبا محافظت می کند.

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید