سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

5نکته قانونی برای کسب و کارهای کوچک در هنگام راه اندازی

منتشر شده توسط یسرا در 1400/4/23
5نکته قانونی برای کسب و کارهای کوچک در هنگام راه اندازی

نکات قانونی  کسب و کارها در هنگام تاسیس

اقتصاد امروز سریعتر از همیشه حرکت می کند. با توجه به ابداع راه حل های مبتنی در بازار، موانع نسبتا کم برای ورود و مازاد سرمایه ای که برای کارآفرینان مشتاق در نظر گرفته شده است، تنها راه ، انتخاب شماست. 
با این حال، حتی با این شرایط بازار، بلوک های بالقوه همچنان باقی می مانند، و هر صاحب کسب و کار باید با آنها مقابله کند. از ابتدا، استراتژی کسب و کار شما باید الزامات قانونی صنعت شما را برآورده کند. مهم نیست که چه قدر استراتژی کسب و کارتان عالی است، اما اگر شما در خارج از محدوده قانونی عمل کنید، نمیتوانید آن را اجرا کنید. خوب بودن کسب و کار شما بستگی به این دارد که این بلوک زمان ، توجه و سرمایه گذاری را که - در مراحل اولیه - است مسدود کند.
در اینجا پنج نکته برای ایجاد استراتژی قانونی در سازمان نوپا یا راه اندازی کسب و کار شما بیان می کنیم:

 برای صرف هزینه های قانونی بیشتر از آنچه که فکر کنید نیاز به بودجه دارید

هزینه های قانونی خود را دست کم نگیرید. هزینه های حقوقی هنگامی که شما کسب و کار خود را آغاز می کنید، می تواند یک سرمایه گذاری پیشرو و بزرگ برای شرکت شما باشد. احتمالا این هزینه ها همواره به علت عقب ماندگی مداوم، پیچیدگی قانونی و سایر عوامل، بیشتر از حد انتظار خواهد بود. به همین دلیل توصیه می کنیم به اندازه کافی از یک بافر در بودجه بندی خود برای این خدمات استفاده کنید. همچنین، در این زمینه با اطمینان کافی اقدام کنید و از همه مهم تر با وکیل خود یا وکلا و مشاوران حقوقی که در این زمینه تخصص و دانش کافی را دارند مشورت کنید تا هزینه های حقوقی را در ابتدای فعالیت اولیه خود محاسبه و پیش بینی کنید.
علاوه بر این، شما همچنین باید هزینه هایی را برای دریافت و اخذ مجوز، امور و مسائل ثبتی، ثبت شرکت، ثبت برند، اوراق قرضه و موارد دیگر را در نظر گرفته و اقدام به دریافت و پرداخت این موارد کنید. برای آگاهی و بهتر نتیجه گرفتن در خصوص مجوزها و امور ثبتی، می توانید از کارشناسان این حوزه و یا اشخاصی و کارآفرینانی که در ابتدای کار با این چالش های حقوقی و قانونی مشابه مواجه شده اند، گفتگو داشته باشید تا برای تعیین برآورد بهتراین روند و حتی هزینه ها اقدام کنید. 

دریافت مجوزهای قانونی بسیار مهم و مورد نیاز هر کسب و کاری است

همانطور که در بالا هم ذکر کردیم بحث دریافت مجوزها و امور ثبتی برای هر کسب و کار از واجبات روند فعالیت کار و توسعه کسب و کارشان است. پس توجه داشته باشید که هنگامی که ایده کسب و کارتان را در نظر میگیرید و آن تصمیم دارید که آن را عملی کنید و همچنین شاید تصور کنید که نیاز بازار به این نوع از فعالیت کسب و کار شما نمی باشد و حتی به شکست و ازدست رفتن کسب و کار خود، می اندیشید اما این طور نخواهد بود زیرا هنگامی که کسب و کار شما پروسه و فعالیت حقوقی و قانونی خود را پشت سر گذاشته باشد و اقدام به گرفتن مجوزهای قانونی خود در بازه زمانی راه اندازی کسب و کار خود کرده باشید، توسعه و پیشرفت شما با برنامه ریزی های پیش رو روز به روز گسترش خواهد کرد. پس دریافت مجوزها برای کسب و کار الزامی است و اطمینان حاصل کنید که برای شروع کار و فعالیت خود در زمان لازم، مجوزهای مربوطه برای شرکت و کسب و کار خودتان را دریافت میکنید.
5 نکته قانونی برای راه اندازی کسب و کار

داشتن وکیل متخصص و مشاوران حقوقی خبره برای کسب وکارتان 

حضور یک وکیل متخصص در زمینه کاری شما بسیار حائز اهمیت است و می تواند برای شما نیز پرهزینه باشد. به عنوان مثال، اگر شما نیاز به اخذ مجوز و حق ثبت، یا یک پروانه ثبت دارید ، با یک وکیل مشورت کنید و برای کارتان وکیل انتخاب کنید.
انتخاب یک وکیل حرفه ای که طیف گسترده ای در زمینه های حقوقی از جمله مالکیت معنوی، درک عمیق حقوقی و مزایای دادرسی حق ثبت و علامت تجاری را دارد و با تخصص خود پیش از بروز مشکلات  شما را آگاه و از دردسر دور می کند. اما آگاه نبودن و نداشتن دانش و تخصص فرد وکیل در یک حوزه خاص می تواند به شما و کارتان آسیب بزند. پس ارزش این را دارد که هزینه هایی را برای انتخاب فرد مناسب، وکیل و مشاوران متخصص در زمینه کاری خود کنید.

قانون را نقض نکنید

عواقب ناشی از عدم قانون و پیروی نکردن از آن در فعالیتهای کسب و کارتان می تواند برای شما گران تمام شود. مثلا یک شرکت تجاری تلفن همراه که راه اندازی شده است، اخیرا برای کار بدون مجوز جریمه شد. با این حال، بدتر از جریمه شدن آسیب هایی است که شما به مشتریان خود میزنید و همچنین باعث می شود که اعتبار خود را در مقابل مشتریان از دست بدهید. 
پس همانطور که بیان کردیم از همان اوایل کار با مشاوران متخصص و وکلای قانونی مشورت کنید و به این اشخاص اعتماد کنید تا روند کار و فعالیت شرکت شما طبق قانون و مقررات شرکتها پیش برود.

در رابتدا مسیرهای اولیه و قانونی را اجرا کنید

اگر بخشی از مدل کسب و کار و شرکت شما نیاز به مجوز داشته باشد، آنچه را که به طور قانونی می توانید برای دریافت مجوزها و آیین نامه ها اقدام کنید را انجام دهید. زیرا مهم ترین نکته برای راه اندازی کسب و کار و شرکت تان دریافت مجوز است و مجوزهای قانونی برای اجرای کسب و کار شما ضروری هستند. 
به این نکته نیز توجه داشته باشید، فقط به این دلیل که چیزی ممکن است قانونی باشد، همیشه این بدان معنا نیست که درست و مورد نیازبرای شما باشد. پس قبل از اقدام و تصمیم گیری، اطمینان حاصل کنید که فقط به دنبال دریافت مجوز و آیین نامه های قانونی هستید، که شما را به هدفتان نزدیک تر میکند و باعث توسعه و پیشرفت تان در زمینه کسب و کارتان می شود. کسب و کار شما باید بر اساس ارزش های خود ساخته شود و با هدف مثبت کار کند: به خاطر داشته باشید که صرف نظر از این موارد، پارامترهای قانونی شما نیز در معرض خطر قرار دارند.
 

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید