سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

انواع قوانین موجود در کسب و کارهای اینترنتی

منتشر شده توسط یسرا در 1400/4/22
انواع قوانین موجود در کسب و کارهای اینترنتی

عنصر قانونی کسب و کار اینترنتی

به مجموعه فرآیندهای کاری و بیزینسی که نحوه ساز و کار آن در بستر اینترنت و فضای مجازی انجام میشوند و در پی آن منفعت اقتصادی و کسب سود به همراه دارد کسب و کار اینترنتی نامیده میشود. بر حسب مثال، شما پیش تر برای خرید مایحتاج زندگی و یا دیگر کالاهای مورد نظر خود اعم از پوشاک و یا حتی وسایل الکترونیکی برقی همه و همه را میتوانید بوسیله اینترنت در کمترین زمان ممکن اقدام به خریدشان کنید.
حال خواستاریم به نمونه هایی از قوانین که در دسته قوانین، مقررات و دستورالعمل های کسب و کار اینترنتی قرار میگیرند اشاره کنیم لطفاً تا اتمام این مقاله همراه ما باشید چرا که همراهی شما باعث دلگرمی و خرسندی ماست.

قوانین حاکم بر کسب و کار اینترنتی عبارتند از:

قانون تجارت الکترونیک

قانون تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای اینترنتی به منظور شناسایی معاملات و اسناد الکترونیکی در سال 1382 به تصویب رسید و مجموعه اصول و قواعدی است که برای مبادله آسان و ایمن اطلاعات در واسطه های الکترونیکی و با استفاده از سیستم های ارتباطی جدید به کار میرود. این قانون توانست نقش به سزایی را برای امنیت فضای کسب و کار اینترنتی ایفا کند.

قانون جرائم رایانه ای

قانون جرائم رایانه ای در سال 1388 به منظور تعیین مصادیق استفاده مجرمانه از سامانه های رایانه ای و مخابراطی به تصویب رسید. آنچه که به عنوان جرایم رایانه ای، جرایم اینترنتی، و جرایم سایبری نام برده میشود مجموعه ای از بزهکاری هایی است که بوسیله رایانه و ابزارهای الکترونیکی در فضای کسب و کارهای اینترنتی رقم میخورد.

قانون حمایت از حقوق مصرف کننده

قانون حمایت از مصرف کننده «یعنی مجموعه اختیارات و امتیازاتی که به مصرف کننده در قبال عمل خرید یک کالا یا خدمات از یک فروشنده با ماهیت کسب و کار اینترنتی دریافت میکند» تا در صورت بروز اشکال، معلوم شدن عیب و نقص، احراز ضرر و زیان، عدم کارایی و ثمر بخشی و یا ایراد خسارت، برای جبران ضرر خود از آن استفاده نماید. 

تامین امنیت کسب و کارهای اینترنتی 

ضرورت تامین کسب و کارهای اینترنتی از ابتدای شروع فعالیت هر فروشگاه اینترنتی اهمیت بسیاری دارد. تمام کسانی که در پروسه کسب و کارهای اینترنتی، فروشگاه های آنلاین و خرید اینترنتی و یا ارائه خدمات آنلاین فعال هستند بابت امنیت این حوزه نگران اند که این نگرانی از دو طرف نشات میگیرد یعنی هم مشتریان و هم صاحبان کسب و کار اینترنتی.
عنصر قانونی کسب و کار اینترنتی

نکات کلیدی برای بالا بردن امنیت کسب و کار اینترنتی

صاحبان کسب و کار اینترنتی باید ۳ نکته کلیدی را برای بالا بردن امنیت کسب‌ و کار اینترنتی خود رعایت کنند که عبارتند از:
  • گواهی SSL اولین قدم در حفظ امنیت کسب‌ و کارهای اینترنتی
  • به ایمیل‌های دریافتی سالم را از ایمیل‌های مشکوک تشخیص دهند 
  • از افراد متخصص و حرفه ای در تخصص برنامه‌نویسی و طراحی سایت استفاده کنند 
یکی از ساده‌ترین ترفندهایی که صاحب کسب و کار اینترنتی باید آن را در راستای کار خود قرار دهد (ارائه راهنمایی‌های لازم مانند توصیه بروزرسانی مرورگر، استفاده از صفحه کلید مخصوص برای وارد کردن اطلاعات و غیره، در پروسه خرید آنلاین است. میزان رضایت خریدار، امنیت پرداخت وغیره بسیار مهم هستند.) با این کار مشتریان از امنیت وب سایت شما اطمینان خاطر پیدا کرده و به راحتی خرید خود را انجام میدهد به همین ترتیب باعث میشود خدمات و یا محصولات شما مخاطب خود را جذب کنند.

مقررات کسب و کارهای اینترنتی در خصوص شکایت از فروشگاه های اینترنتی

برای شکایت از فروشگاه های کسب و کار اینترنتی متخلف بسته به مشکل پیش آمده سه روش وجود دارد:
  • شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی
  • شکایت از طریق پلیس فتا
  • شکایت از طریق مراجعه قضایی و مراجع ذی صلاح

سه اصل اساسی قانون تجارت الکترونیکی که صاحبان کسب و کار های اینترنتی باید از آن تبعیت کنند

  • اصل اول: معرفی دقیق محصول و یا خدمت ارائه شده توسط فروشنده
  • اصل دوم: معرفی دقیق هویت فروشنده به گونه ای که بتوان او را شناسایی کرد
  • اصل سوم: تعیین دقیق و صریح شرایط معامله

آیا صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و فروشگاه مجازی مشمول مالیات هستند

این کاملاً بدیهی است که کسب و کارهای اینترنتی و فروشگاه های مجازی در جامعه یک فعال اقتصادی بنظر بیایند چرا که روند خرید و فروش کالا در کسب و کارهای اینترنتی به واسطه اینترنت امکان پذیر است بنابراین این نوع معاملات تفاوت چندانی با دنیای واقعی ندارد و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی همانند دیگر مشاغل مشمول پرداخت مالیات هستند. 
صاحبان کسب و کارهای مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) همانند سایر فعالان اقتصادی مشمول قوانین مالیاتی مربوط می‌باشند و فارغ از محل فعالیت، می‌بایست تکالیف قانونی خود را به انجام رسانند تا مشمول جرایم قانونی مقرر نشوند.
دریافت مالیات از فروشگاه‌های اینترنتی متناسب با درآمدی است که به واسطه این فروشگاه ها کسب شده است این بدان معناست که هر فروشگاه اینترنتی باید  متناسب با درآمدی که بدست آورده مالیات بپردازد.
صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و مالکان فروشگاه های مجازی باید بدانند تنها به مدت 4 ماه پس از شروع فعالیت کاری خود موظف اند  برای تشکیل پرونده به نزدیک ترین اداره سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند در غیر این صورت خلاف قانون عمل کرده اید و اگر اداره دارایی متوجه فعالیت شما شود قطعاً مشمول پرداخت جریمه خواهید شد.

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید