سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

نکات کلیدی قرارداد تامین کنندگان در استارتاپ فروش

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/12
نکات کلیدی قرارداد تامین کنندگان در استارتاپ فروش

چگونه یک قرارداد تامین کنندگان خوب بنویسیم؟

قرارداد تامین کنندگان یکی از قراردادهایی است که قبل از شروع فعالیت رسمی استارتاپ های فروش باید به دقت تدوین شود. ما در مقاله دیگری درباره اهمیت این قرارداد و نکات مهم آن در استارتاپ های مارکت پلیس توضیح داده ایم و در این مقاله درباره قرارداد تامین کنندگان در استارتاپ فروش توضیح خواهیم داد.
برخلاف مارکت پلیس ها که در واقع بسترهای واسطه ای بین مشتریان و تامین کنندگان محصولات و خدمات هستند، استارتاپ های فروش کالا، در واقع محصولات را از تامین کنندگان خریداری می‌کنند. بنابر این در این نوع قرارداد تامین کنندگی ، ما با دو طرف یعنی خریدار و فروشنده مواجه هستیم که تامین کننده یا همان فروشنده، برای مدت مشخص شده در قرارداد و در بازه های زمانی مشخص شده، متعهد می‌شود تا کالا یا خدمات مورد نظر خریدار را به میزان تعیین شده و قیمت ثابت به او تحویل دهد.
مهمترین مزیت قرارداد تامین کنندگان ، برای استارتاپ فروش یا عرضه محصولات و خدمات، این است که با انعقاد این قرارداد دیگر لازم نیست شما هر بار برای تامین کالای مورد نظر خود، ثبت سفارش کنید و یا دغدغه زمان رسیدن کالای سفارش داده شده را داشته باشید.
متقابلا برای فروشنده یا همان تامین کننده هم این مزیت وجود دارد که با اطمینان از فروش مقدار مشخصی از کالای خود می‌تواند برای خرید و تولید و تهیه کالا و زمان ارسال آن، با اطمینان از فروش و بازگشت پولش برنامه ریزی کند. 
واضح است که در هر قرارداد تامین کنندگی باید طرفین قرارداد، یعنی فروشنده یا عرضه کننده و همینطور، مشتری یا تقاضا کننده کاملا مشخص شوند و نوع و مقدار یا میزان کالا و خدمات، زمان بندی تحویل آن، نحوه پرداخت بها، قیمت قطعی و شرایط تغییر قیمت و ضمانتها و خدمات همراه محصول به دقت نوشته شود.
 
قرارد تامین کنندگان
 
اما همه قراردادهای تامین کنندگی شرایط یکسان ندارند و  شرایط همواره بر تعهدات و قیدهای قرارداد تاثیرگذار خواهد بود. مثلا اگر شما درحال قرارداد بستن با تامین کننده انحصاری یک کالا هستید و به جز تامین کالا توسط این تامین کننده راه دیگری برای دسترسی به کالای مورد نظر ندارید، شرایط شما با زمانی که تامین کنندگان مختلف یک کالا تلاش می‌کنند کالای خود را به شما بفروشند، تفاوت بسیاری خواهد داشت. همچنین میزان خرید شما و رقبای شما در بازار بر روی این شرایط تاثیرگذار هستند.
بنابراین استفاده از یک قالب ثابت قرارداد تامین کنندگان برای همه موارد کار اشتباهی است که می‌تواند در ادامه کار برای شما مشکل ساز شود. لذا همواره برای انعقاد قرارداد تامین کنندگی از مشاوره کارشناسان حقوقی با تجربه در حوزه کسب و کارهای آنلاین استفاده کنید.

چرا باید قرارداد تامین کنندگان داشته باشیم؟

همانطور که به اختصار در بالا توضیح دادیم، مهمترین مزیت قرارداد تامین کنندگان برای یک استارتاپ فروش و همینطور برای یک تامین کننده، قابلیت برنامه ریزی و اطمینان از تامین موجودی برای استارتاپ و تضمین فروش کالا برای تامین کننده است. اما شاید در مواردی که برخی کالاها به دلیل وجود تامین کنندگان متکثر در دسترس شما باشد، احساس کنید که نیازی به قرارداد تامین کنندگان ندارید. لازم است در این موارد توجه داشته باشید که علاوه بر نوسانات بازار، تفاوت کیفیت کالا و نحوه عمل به تعهدات پس از فروش از طرف تامین کنندگان مختلف همواره می‌تواند اعتبار بیزینس شما را به خطر بیاندازد. برای گرفتار نشدن با چنین تبعاتی، شما مجبورید که برای هر خرید خود، ابتدا به برآورد قیمت و کیفیت و خدمات کالاهای موجود در بازار بپردازید. سپس اقدام به ثبت سفارش و توافق با فروشنده درباره خدمات و تعهدات و زمان تحویل بنمایید و در نهایت نیز ریسک تفاوتهای جزیی در کیفیت یا زمان را بپذیرید و بر اساس آن به مشتریان خود پاسخگو باشید. اما داشتن قرارداد با یک تامین کننده بسیاری از این مشکلات را حل می‌کند. 
قرارداد تامین کنندگان علاوه بر اینکه مدیریت مشتریان را برای شما آسان تر می‌کند و امکان فرموله کردن قیمت ها، قیمت گذاری های پیشنهادی و پیش بینی قیمت ها را ساده تر می‌سازد، از طرف تامین کننده هم نسبت به شما ایجاد وفاداری و مسئولیت متقابل می‌نماید. زیرا برای هر تامین کننده‌ای، مشتریان دائم و ثابت نسبت به مشتریان مقطعی و موردی، اهمیت بیشتری دارند.

در قرارداد با تامین کنندگان این نکات را فراموش نکنید

در بازار کالاها یا خدماتی که رقابت برای به دست آوردن آنها بیشتر است، نیاز به داشتن یک قرارداد با تامین کنندگان، تقریبا بدیهی است اما چگونگی انعقاد این قرارداد می‌تواند سرنوشت بیزینس شما را تعیین کند. اگر رقبای شما هم از تامین کنندگانی که با شما قرارداد دارند، کالای خود را تامین می‌کنند، اطمینان از اینکه تامین کننده در مدت قرارداد اقدامی بر خلاف منافع شما انجام ندهد نیز یکی از نکاتی است که باید به آن توجه کنید. این اقدام می‌تواند افشای اطلاعات خرید شما باشد که در این صورت شما باید یک قرارداد محرمانگی و عدم افشا نیز با تامین کننده منعقد کنید. همچنین بهتر است شرایط خاص احتمالی را نیز در قرارداد پیش بینی کنید تا در صورت نوسانات بازار، تفاوت خدمات تامین کننده به شما و رقبایتان، شما را متضرر نکند.
همچنین همواره به یاد داشته باشید که در قرارداد تامین کنندگان باید تاریخ آغاز و دوره های قرارداد مشخص شود و دقیقا تاریخهای تحویل کالا را معین کنید. حتی شرایط تعویق تعهدات و اینکه در صورت عدم تامین به موقع، چه خسارتهایی باید از طرف تامین کننده پرداخت شود نیز باید در قرارداد ذکر کنید. مانند هر نوع قرارداد دیگری، ممکن است در مسیر همکاری تامین کننده و استارتاپ نیز طرفین با مشکلاتی مواجه شوند و تصمیم به قطع همکاری بگیرند. اما این قطع همکاری ساده نخواهد بود. زیرا ممکن است شما در فروش باقیمانده محصولات خریداری شده و یا خدمات مربوط به کالاهایی که قبلا فروخته شده اند، نیازمند ادامه تعهدات تامین کننده باشید. همچنین نحوه تسویه بدهی ها و بستانکاریها و سایر موارد هم باید پیش بینی شود تا در صورت تمایل به قطع همکاری، هر دو طرف بدانند که این موضوع را چه زمانی باید اعلام کنند و طرف مقابل برای جایگزین کردن تامین کننده جدید چه مقدار زمان خواهد داشت و پس از قطع همکاری، تعهدات مربوط به طول همکاری چگونه انجام خواهد شد.
شاید نیاز به گفتن نباشد که شما برای خرید کالایی قرارداد می‌نویسید که انتظار دارید در طول مدت قرارداد دقیقا همان کالا به دست شما برسد. اما در عمل به دلایل مختلف ممکن است کیفیت هر پارت از کالایی که دریافت می‌کنید با پارتهای دیگر تفاوت پیدا کند. در این صورت شما باید بتوانید طبق قرارداد تامین کننده ، او را ملزم به رعایت استانداردهای کیفی نمایید.
بنابراین در قرارداد تامین کننده ، تا حد امکان جزئیات و کیفیت محصول را با دقت مشخص کنید تا مطمئن شوید که همین کالا را با همین کیفیت تا انتهای قرارداد دریافت می‌کنید و بر همین اساس نیز به مشتریان خود تعهد دهید. شما می‌توانید در قرارداد تامین کنندگان قید کنید که اگر محصول با کیفیت مورد توافق منطبق نبود،تامین کننده ملزم به استرداد آن و تحویل محصول استاندارد خواهد بود و همین تعهد را نیز به مشتریان خود بدهید.همچنین تامین کننده را ملزم به رعایت مواد 37 و 38 قانون تجارت الکترونیکی نمایید.
یکی دیگر از اتفاقاتی که در طول قرارداد با تامین کنندگان احتمال دارد رخ دهد، این است که در پایان دوره قرارداد، مشتری به میزانی که ابتدا درخواست داشته، محصول نخریده باشد و مثلا اعلام کند که به پارت آخر سفارش نیاز ندارد و یا در برخی از پارتها، کمتر از میزان توافق شده، کالا درخواست نماید. معمولا در قراردادهای تامین کنندگان، بندی وجود دارد که طبق آن مشتری در پایان قرارداد باید پول تمام محصولی که از ابتدا روی آن توافق کرده را بپردازد. بنابراین اگر نیاز شما به کالایی که برای آن با تامین کننده قرارداد دارید، کاهش یافت، بدون تنظیم قرارداد مجدد یا متمم و ضمیمه قراردادی که در آن تغییر میزان سفارش مورد توافق قرار گرفته باشد، نمی‌توانید کمتر از تعهد خرید خود، کالا بخرید.
متقابلا اگر تامین کننده نیز نتواند طبق تعهد خود در قرارداد، کالا را تامین کند، ملزم به پرداخت خسارت خواهد بود و میزان و نحوه برآورد این خسارت را باید در قرارداد تعیین کنید.
برای مشاوره جهت تنظیم انواع قرارداد تامین کنندگان و سایر قراردادها و مجوزهای مورد نیاز در کسب و کارهای اینترنتی، تیم مشاوران حقوقی یسرا با سالها تجربه در حوزه استارتاپها و انواع کسب و کارهای آنلاین و جرایم اینترنتی، آماده ارائه خدمات آنلاین و حضوری به شما هستند.

استفاده از پلتفرم یسرا برای نوشتن قرارداد تامین کنندگان در استارتاپ فروش

اگر برای نوشتن قرارداد تامین کنندگان در استارتاپ فروش خود نیاز به مشاوره دارید و یا به عنوان یک تامین کننده در نوشتن قرارداد در استارتاپ فروش دچار مشکل شده‌اید، تیم حقوقی یسرا با وکلای مجرب در حوزه کسب و کارهای اینترنتی، آماده ارائه خدمات آنلاین و حضوری به شماست.
پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قرارداد تامین کنندگان در فروش و استارتاپ و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر یا تیم‌سازی ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ و قرارداد طراحی وبسایت ، قراردادهای مشارکت ، قرارداد طراحی سایت ، قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف،سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی قرارداد تامین کنندگان در استارتاپ فروش

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد تامین کنندگان در استارتاپ فروش، را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین ، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.
 

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید