سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

اهمیت قرارداد حمل و نقل در استارتاپ

منتشر شده توسط یسرا در 1399/10/7
اهمیت قرارداد حمل و نقل در استارتاپ

مزایای قرارداد حمل و نقل و لجستیک خوب چیست؟ 

قرارداد لجستیک یا همان قرارداد حمل و نقل ، بخشی از زنجیره تأمین در استارتاپ ها است که قسمت مهمی از کار یعنی جابجایی مرسوله و رساندن آن به دست گیرنده نهایی، از طریق آن صورت می‌گیرد. شما به عنوان مدیر استارتاپی که در آن باید محصولی را به دست مشتری برسانید همواره دو انتخاب برای لجستیک یا حمل و نقل محصول و رساندن آن به دست مشتری، پیش رو دارید:
انتخاب اول این است که نیروهای لجستیک خود را استخدام کنید. به زبان ساده، شما می‌توانید بسته به نوع محصول خود، پیک موتوری، راننده اتومبیل و یا وانت را در شرکت خود استخدام کنید و توسط مجموعه‌ای از نیروهایی که بنا به نیاز خود استخدام کرده‌اید، محصولات را به مشتریان برسانید.
در این صورت شما یک بخش لجستیک یا حمل و نقل در مجموعه خود دارید که شرح وظایف، مسئولیتها و تعهدات استخدام شدگان در این بخش را تعیین می‌کنید و رابطه و قوانین کارگر و کارفرما بین پرسنل این بخش و شما حکمفرماست.
اما انتخاب دوم شما این است که امور حمل و نقل خود را برون سپاری کنید و طی یک قرارداد لجستیک یا همان قرارداد حمل و نقل ، به جای طرف شدن با تعداد زیادی راننده و پیک، با یک شرکت تخصصی این امر طرف حساب باشید.
شرکتهای حمل و نقل با داشتن ناوگان اختصاصی و تخصص و تجربه در انبارداری و حمل و نقل، می‌توانند براساس نیاز شما و وضعیت بازار، انتخابهای بهتری را در اختیار شما قرار دهند.
همچنین مسئولیتهایی نظیر بیمه محموله، بیمه وسیله نقلیه، بیمه راننده و بسیاری از این موارد نیز وقتی امور حمل و نقل را برون سپاری کنید، از عهده شما ساقط می‌شود و مسئولیت این مسائل با شرکت حمل و نقل خواهد بود. 
اما این نکته بسیار مهم است که در انتخاب شرکت لجستیکی با دقت عمل کنید و بعد از انتخاب شرکت مناسب، قرارداد حمل و نقل دقیق و مطمئنی با این شرکت بنویسید. 
توجه داشته باشید که نوشتن قرارداد حمل و نقل ، فقط برای استارتاپ ها یا شرکتهایی که رساندن کالا به مشتریان بخشی از فعالیتشان است، ضرورت ندارد. بلکه بسیاری از فعالیتها، به صورت روزانه نیاز به تامین برخی کالا ها یا مواد اولیه جهت تکمیل فرایند خود دارند. این مسیر ممکن است بین تامین کننده تا انبار شرکت، خط تولید و یا بین انبار تا خط تولید یا محل شرکت باشد. این بخش از لجستیک هم به اندازه حمل و نقل بیرونی، یعنی رساندن محصول به دست مشتری، اهمیت دارد و اگر قصد انعقاد قرارداد حمل و نقل با یک شرکت برای انجام امور داخلی کسب و کارتان را دارید هم بهتر است درباره جزئیات آن با وکیل یا مشاور حقوقی آشنا به این حوزه مشورت کنید.
زیرا گاهی شاهد پرونده‌هایی هستیم که عمل نکردن شرکت حمل و نقل به تعهدات خود، موجب وارد شدن خسارت های شدید به کسب و کار شده اما به دلیل وجود نداشتن قرارداد دقیق و یا پیش بینی نشدن حدود مسئولیتها و خسارتها، استارتاپ نتوانسته از شرکت حمل و نقل طلب خسارت کند.
البته این نوع موارد جزو موارد خاص هستند و به طور عمومی، موضوع حمل و نقل هم در قانون مدنی و هم در قانون تجارت، به طور شفاف مورد اشاره قرار گرفته است.

قرارداد حمل و نقل در قانون مدنی و قانون تجارت

در ماده ۵۱۳ قانون مدنی، قرارداد حمل و نقل، به نوعی قرارداد اجاره دانسته شده و همچنین ماده ۵۱۶ این قانون، تمامی متصدیان حمل و نقل را نسبت به حفظ و نگهداری از اشیاء متعهد می‌داند. آنچه از این قانون بر می‌آید این است که محموله نزد کسی که حمل و نقل آن را به عهده گرفته، حکم امانت دارد و در صورتی که دچار خسارت و یا ضرر و زیان شود، باید ضرر و زیان آن توسط طرف قرارداد حمل و نقل تامین شود.
قانون تجارت هم از مواد 377 الی 394 به موضوع حمل و نقل و مسئولیت های آن پرداخته است و قرارداد حمل و نقل را تعهدنامه‌ای می‌داند که بر اساس آن کسی که مسئولیت حمل و نقل را بر عهده می‌گیرد، ملزم است تا در ازای دریافت اجرت مشخص، فرد یا کالای مورد توافق را با شرایطی که در توافق یا قرارداد معین شده و با وسیله نقلیه مشخص از مبدا به مقصد برساند.
 
قرارداد حمل و نقل در استارتاپ
 
بنابراین وقتی شما با یک شرکت قرارداد حمل و نقل می‌نویسید، مسئولیتهای بدیهی و طبیعی دو طرف در قبال یکدیگر طبق قوانین کشور مشخص است. اما تاکید ما بر مشاوره حقوقی قبل از انعقاد قرارداد حمل و نقل به دلیل مواردی است که در قانون تصریح نشده و در حین کار می‌تواند مشکل ساز شود.
به عنوان مثال شاید آسیب وارد شده به کالایی که باید به خط تولید شما برسد، با پرداخت بهای آن کالا از طرف شرکت حمل و نقل به عنوان خسارت، جبران شود. اما آسیبی که نرسیدن آن کالا و توقف خط تولید شما و تاخیر در انجام سفارشات به شما وارد می‌کند، چیزی نیست که به سادگی قابل برآورد باشد و پس از آن هم به سادگی نمی‌توان اثبات کرد که همه این ضرر و زیان به علت نرسیدن کالای مورد نظر بوده است.
بنابراین باید تضمینها و پیش بینی های لازم در قرارداد حمل و نقل صورت بگیرد تا در مواقع خاص، شما از امکان جبران خسارت احتمالی برخوردار باشید.

مسئولیت طرفین قرارداد حمل و نقل

بر اساس قانون تجارت، متصدی شرکت حمل  نقل که شما با آن قرارداد امضا کرده‌اید، به عنوان شخص مسئول معرفی شده، نه راننده‌ای که حمل کالا را به عهده دارد. در واقع از زمان دریافت کالا از شخص فرستنده و یا نماینده قانونی او در مبدا تا زمان تحویل کالا به شخص گیرنده یا نماینده قانونی او در مقصد، شرکت حمل و نقل و متصدی قانونی آن در قبال شما مسئول است.
اما اگر بدون انعقاد قرارداد با شرکت حمل و نقل اقدام به گرفتن پیک یا سرویس خودرو یا وانت یا هر نوع خدمت حمل و نقل دیگر به طور موردی و مستقیم نموده باشید، تنها مسئولیتهای قانونی عمومی به عهده شخص خواهد بود و شروط ثانوی شما اعتبار قانونی ندارد.
اگر کالا یا محصولی که در طول قرارداد حمل و نقل باید حمل شود، یکسان است، به یاد داشته باشید که در متن قرارداد، مشخصات دقیق محموله مانند تعداد، مقدار، وزن، و ارزش کالا را ذکر کنید و در غیر اینصورت در هر ارسال، این مشخصات را به طرف مقابل قرارداد اعلام کنید.
درباره حمل و نقل مواد غذایی و محصولات فاسد شدنی و کالاهای خطرناک هم شما موظفید همه توصیه های لازم، هشدارها و شرایط ایمنی و سلامتی لازم برای حمل کالا را به شرکت حمل و نقل اعلام کنید.
این نکته را هم به یاد داشته باشید که مسئولیت بسته‌بندی کالا به عهده‌ی ارسال کننده است و اگر به دلیل بسته‌بندی نامناسب، خسارتی به وجود بیاید، مسئولیت آن به عهده فرستنده خواهد بود. در عین حال اگر به علت بارگیری و چینش نامناسب، بسته بندی دچار ایراد شود، مسئولیت متوجه شرکت حمل و نقل خواهد بود.
وقتی شما با یک شرکت یا فرد، قرارداد حمل و نقل منعقد می‌کنید، در تمامی مواردی که محموله شما دچار خسارت شود و شما علیه راننده یا شرکت باربری شکایتی داشته باشید، جبران خسارت بر عهده فرد یا شرکت طرف قرارداد شماست.
اگر قصد برون سپاری حمل و نقل کالا یا محصولات خود را دارید، کارشناسان ما در گروه حقوقی یسرا آمادگی دارند تا با ارائه مشاوره تخصصی، شما را در تهیه بهتر و دقیق تر قرارداد حمل و نقل یاری کنند. تیم حقوقی یسرا با سالها تجربه در حوزه کسب و کارهای آنلاین، آماده مشاوره در زمینه انواع قراردادها و مجوزهای مربوط به استارتاپ ها به صورت آنلاین و حضوری به شماست.

استفاده از پلتفرم یسرا برای اهمیت قرارداد حمل و نقل استارتاپ

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با حمل و نقل در استارتاپ و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر یا تیم‌سازی ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ و قرارداد طراحی وبسایت ، قراردادهای مشارکت ، قرارداد طراحی سایت ، قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف،سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.

مشاوره حقوقی قرارداد حمل و نقل در استارتاپ

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص اهمیت داشتن قرارداد حمل و نقل در استارتاپ را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قراردادها باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید