سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید

قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو و اهمیت این قراردادها

منتشر شده توسط یسرا در 1399/9/1
قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو و اهمیت این قراردادها

قرارداد بازاریابی در استارتاپ

این مقاله به بررسی قرارداد بازاریابی در استارت آپ ها و سایر کسب و کارها می پردازد و کلیه نکاتی که باید در این قرارداد مد نظر قرار گیرد را شرح می دهد.
اگر شما یک پلتفرم فروشگاهی یا واسطه گری برای ارائه خذمات دارید، مدل قرارداد تأمین‌کنندگی شما می‌تواند بازاریابی یا حق‌العمل‌کاری باشد.
در استفاده از این دو کلمه به یاد داشته باشید که بازاریابی و معرفی بیشتر برای خدمات به کار می‌رود و حق‌العمل‌کاری بیشتر برای فروش به کار برده می‌شود.
در قراردادهای تأمین‌کنندگی، پلتفرم برای معرفی کالا یا خدمات تأمین‌کننده بازاریابی می‌کند و اگر مشتری آمد و پرداختی انجام داد و در واقع معامله‌ای صورت گرفت پلتفرم درصد یا حق‌الزحمه خود را برمی‌دارد.

قرارداد بازاریابی چیست؟

برخی از پلتفرم های خدماتی به اشتباه تصور می‌کنند که بازاریابان یا کارهای شبیه بازاریابی نیز جزو نمایندگان شرکت محسوب می‌شوند. در حالی که نه تنها بازاریابی و جمع آوری اطلاعات و مسئول فروش، جزو نمایندگان نیستند، بلکه این سه کار هم خودشان ماهیت متفاوت از یکدیگر دارند.
اما گاهی در قراردادهایی که برای بازاریابی می‌بندند، اشتباه رایجی وجود دارد که بعضی از افراد فکر می‌کنند جمع‌آوری اطلاعات، بازاریابی، انعقاد قرارداد و فروش همسان‌اند؛ اما از نظر ماهیتی و محتوایی متفاوت‌اند.
فرض کنید پلتفرمی می‌خواهد کار نوبت‌دهی انجام دهد، فردی قرار است با آرایشگاه‌ ها صحبت کند، در گام اول نیاز به بازاریاب نیست؛ نیاز به کسی برای جمع‌آوری اطلاعات است. پس باید با آرایشگاه‌ ها صحبت کنند و اطلاعات جمع‌کنند، اگر هم توانستند قرارداد امضا کنند.

حالا چه طور باید حق‌الزحمه‌ فرد را پرداخت کرد؟

یک حالت این است که حقوق ثابت پرداخت شود؛ اما چطور مشخص می‌شود که واقعاً رفته و کارش را انجام داده است؟ باید پرداخت خروجی‌محور ملاک تشخیص باشد.
مثلاً فرد می‌گوید من به پنجاه‌ آرایشگاه سر زدم اما کسی حاضر نشد قرارداد ببندند. برای حل این مشکل باید کار را تقسیم‌بندی کرد، مثلاً برای جمع‌آوری اطلاعات حق‌الزحمه در نظر می‌گیریم، اگر این گفت‌وگو به مذاکره ختم شود به آن می‌افزاییم، اگر مذاکره به قرارداد بیانجامد باز هم مبلغی به آن افزوده می‌شود.
در قرارداد بازاریابی افرادی که برای جمع‌آوری اطلاعات می‌روند، می‌توانیم قید کنیم از هر مذاکره‌ای باید داد‌ه‌ای مثل عکس سردر آنجا یا سلفی خودت و آن فرد یا عکس جواز کسب او را و همچنین فایل ضبط ‌شده گفت‌وگویش را بیاورد تا بر اساس آن‌ها به‌ویژه صدای ضبط شده حق‌الزحمه دریافت کند.
صدای ضبط‌ شده علاوه بر این که برای دادن حق‌الزحمه استفاده می‌شود، برای شناسایی توانایی‌های افراد و استفاده از آن توانایی‌ها برای آموزش دیگران هم مفید است. در واقع می‌توان از این فایل‌ها برای شناخت دلیل موفقیت افراد و آموزش آن به سایرین استفاده کرد.

قرارداد بازاریابی و مشاوره مارکتینگ

مارکتینگ و بازاریابی و سئو سه عنصر متفاوت هستند. همچنین اگر در عنوان قرارداد نوشته شود مشاور مارکتینگ، مشاور بازاریابی، مشاور سئو، خدماتش کاملاً متفاوت است.
در تمام قراردادهایی که با مشاورین بسته می‌شود، باید مشخص شود صرفاً می‌خواهند مشاوره بدهند یا اجرا هم در آن هست.
 
قرارداد بازاریابی
 
ما در قراردادهای خودمان داریم که آیا در این قرارداد صرفاً مشاوره حقوقی می‌خواهید یا خدمات حقوقی. خدمات حقوقی این است که مجوزها و قراردادهایش را پیگیری کنیم، امور ثبتی‌اش را انجام بدهیم.
خدمات مشاوره‌ای این است که به آن‌ها بگویم با این مدلی که دارند، چه مجوزهایی نیاز دارند، چه کارهایی باید انجام بدهند،‌ در این قرارداد باید چه نکاتی را رعایت کنند؛ اما تعهدی برای نوشتن آن و اجرایش نداریم.

اهمیت ناظر در قرارداد بازاریابی و سئو

بعضی از مشاورین به ‌راحتی همه‌ چیز را از خودشان سلب می‌کنند، می‌گویند به من ربطی ندارد، من فقط به تو می‌گویم و تو اگر خواستی انجام بده، یعنی نتیجه ‌محور نیستد.
اما در بعضی موارد می‌توان دقیقاً این اجرا را هم از آن‌ها خواست. مخصوصاً در قراردادی مثل سئو، مثلاً قید کنید که چه تاریخی من صدرنشین نتایج جست‌وجو خواهم بود.
کلیات بحث قراردادهای کسب‌وکارهای آنلاین را گفتیم. تقریباً هر کسب‌وکار، بسته به وضعیت کاری‌اش به حدوداً بیست قرارداد نیاز دارد که برخی صرفاً در قالب آن چه گفتیم قرار دارد و بعضی متفاوت است.
مثلا، برای قرارداد تیم فنی یا قرارداد فنی ، می‌توانیم هم قرارداد ناظر فنی داشته باشیم، هم قرارداد طراحی سایت ، سفارش و تولید آن و تولید اپلیکیشن و هم می‌توانیم فقط قرارداد برنامه‌نویس داشته باشیم که صرفاً بگوییم برایمان کدها را بنویسد.
قرارداد ناظر فنی هم باز خودش جداست و توصیه می‌کنیم برای همه کسب‌وکارها، اگر خودشان دانش فنی لازم را ندارند، حتماً یک ناظر فنی به‌عنوان مشاور داشته باشند تا به آن‌ها مشاور بدهد که آنچه تحویل می‌گیرند، آن چیزی که هست که می‌خواستند یا نه. در قرارداد مارکتینگ هم چنین ناظرانی کارآمد خواهند بود.

استفاده از پلتفرم یسرا برای قرارداد مشاوره مارکتینگ و قرارداد بازاریابی و فروش

پلتفرم حقوقی یسرا با حضور وکلای تخصصی در حوزه جرایم رایانه ای آماده ارائه مشاوره حقوقی در خصوص پرونده های مرتبط با قراردادهای مارکتینگ و بازاریابی و سئو و انواع قراردادها که همه استارتاپ‌ها به آن نیاز دارند از جمله قرارداد وستینگ  یا قرارداد اعطای سهام تشویقی و قرارداد سرمایه‌گذاری ، قرارداد محرمانگی یا قرارداد ان.دی.ای ، قرارداد کوفاندر ، قرارداد تولید محتوا ، قرارداد مدیر فنی ، قرارداد تیم فنی ، قرارداد پشتیبانی و سخت افزار خرید نرم‌افزار و تولید نرم‌افزار و تولید اپلیکیشن و قرارداد طراحی سایت ،  قرارداد تأمین‌کنندگی ، قراردادهای لجستیک و دلی‌وری ، قرارداد اعطای نمایندگی‌ و قرارداد طراحی وبسایت ، قراردادهای مشارکت ، قرارداد پیمان‌کاری در مدل‌های مختلف، سایر قراردادهای مشابه مربوط به کسب و کار آنلاین به شما می باشد.
 

مشاوره حقوقی رایگان قرارداد مارکتینگ، سئو و بازاریابی

یسرا سامانه تخصصی مشاوره حقوقی و وکالت تخصصی در حوزه حقوق فناوری اطلاعات و جرایم سایبری و جرایم رایانه ای ، کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ ها است که با حضور وکلای مجرب و کارشناسان متخصص فنی و حقوقی جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته آماده ارایه خدمات حقوقی و مشاوره رایگان به شما متقاضیان محترم می باشد.
شما متقاضی محترم در صورت نیاز به مشاوره به راحتی می توانید در هر زمان از شبانه روز اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.
شما می‌توانید پاسخ کلیه سوالات حقوقی خود در خصوص قرارداد  را به صورت آنلاین از کارشناسان و وکلای تیم یسرا بپرسید، تیم وکلای یسرا خدمات مشاوره انواع قراردادهای کسب و کارهای اینترنتی را به سه صورت مشاوره حقوقی رایگان آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی حضوری ارائه می‌کند.
در مشاوره آنلاین رایگان شما میتوانید کلیه سوالات تخصصی خود در حوزه جرایم سایبری و کسب و کارهای مجازی را در ابتدا در سامانه پرسش و پاسخ یسرا جستجو نمایید و از پاسخ های قبلی کارشناسان بهره مند گردید اما در صورت عدم رفع نیاز، می توانید سوالات تخصصی خود را در سامانه پرسش و پاسخ یسرا ثبت نمایید تا در اولین فرصت ممکنه، وکلا و کارشناسان حقوقی تیم یسرا پاسخ لازم را ارایه نمایند.
اما در صورت در خواست به مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری باید با شماره های 02144003048 یا 09129152457 تماس حاصل نمایید. و وقت مشاوره تلفنی یا حضوری رزرو نمایید.
جهت اخذ مشاوره حضوری قرارداد بازاریابی و مارکتینگ و سئو باید به آدرس ذیل مراجعه نمایید.
تهران، بزرگراه آیت الله کاشانی، بلوار اباذر، روبروی دادسرای جرایم رایانه ای تهران (دادسرای ناحیه 31)، پلاک 4 واحد 4، گروه وکلای یسرا.

سؤالی دارید؟ از کارشناسان یسرا مشاوره بگیرید